İmmün Yetmezlik Nedenleri Ve Tedavisi

Bağışıklık yetersizliği, insan bağışıklık sisteminin bütünlüğünün önemli ölçüde bozulduğu bir durumdur. Bağışıklık sistemi, vücudun virüsler, bakteriler ve patojenlere neden olan diğer hastalıklar gibi tehlikeli dış düşmanlarının koruyucudur. Klinik çalışmalar, bağışıklık sistemindeki orta ila şiddetli tutarsızlıkların, enfeksiyon ve hastalık riskini önemli ölçüde artırarak vücudun normal aktivitelerini değiştirebileceğini göstermektedir. Bağışıklık yetersizliği sorunlarına neden olabilecek çeşitli nedenler vardır ve bu hastalar bağışıklık yetersiz bireyler olarak görülür. İlaç bilimindeki ilerlemelerle bağışıklık yetersizliği hastalıklarında dahi normal yaşam kalitesini korumak mümkün olmuştur.

İmmün yetmezlik bozuklukları, bağışıklık sisteminin, enfeksiyonlara ve hastalıklara neden olabilecek mikroorganizmaları kısıtlama veya öldürme kabiliyetini değiştirir. İnsan vücudunun, cilt ve mide asidi gibi tüm birincil savunma bariyerlerine rağmen biyolojik sistemleri istila edebilen çok sayıda patojeni maruz kaldığını anlamak zorunludur. Normal şartlar altında, bağışıklık sistemi, vücut bir patojen veya proteini potansiyel olarak ‘yabancı’ olarak belirlediği anda aktif hale gelir. Bununla birlikte, bağışıklık yetersizliği durumunda, vücut bu ajanların belirlenemediği için hastalıklara ve enfeksiyonlara daha yatkındır.

İmmün yetmezlik bozuklukları genellikle edinilmiş ve konjenital olarak sınıflandırılır. Bağışıklık eksikliği doğumdan geliyorsa, bu doğuştan veya birincil olarak kabul edilir; Bununla birlikte, hastalık veya durum, HIV gibi bir hastalık veya viral enfeksiyon nedeniyle edinilirse, sekonder veya kazanılmış immün yetmezlik bozukluğu olarak adlandırılır. Kazanılan rahatsızlıklar genellikle yetişkinlikte görülür ve diyabet ve yaşlanma gibi çeşitli nedenler vardır.

İmmün Yetmezlik Belirtileri

İmmün yetmezlik bozukluklarının belirtileri  oldukça değişkendir ve büyük oranda bağışıklık sistemi işlev bozukluğunun türüne ve derecesine bağlıdır.

Büyüme sürecinde gecikme
Yorgunluk
Sıtma  ateş
Lenf düğümlerinde  şişme
Tekrarlanan enfeksiyonlar
Zayıflama
Sinüzit ve kronik bronşit
Apse oluşumu
Ciddi baş ağrısı

İmmün yetersizlik teşhisi

İmmün yetmezlik durumu, enfeksiyon gelişimi için artan bir eğilimin işareti, ideal bir şekilde çeşitli laboratuvar araştırmaları tarafından teşhis edilir. İlk aşamada tarama testleri yapılırken, ikinci aşamada daha özgün testler yapılır.

İmmün Yetmezlik Tedavileri

Modern teknikler ve tıp bilimlerindeki gelişmeler sayesinde doktorlar farklı bağışıklık yetersizliği bozukluklarını ve bu koşulların uygun tedavi seçenekleri ile nasıl optimal bir şekilde yönetilebileceğini tespit edebiliyorlar. Şiddetli immün yetmezlik durumu, herhangi bir müdahale olmaksızın sıklıkla ölümcül olduğunu ispatladığı için en uygun yönetim çözümlerinin aranması önerilmektedir.

Tedavinin temel amacı, bağışıklık sisteminin zayıf veya savunmasız olan temel bileşenlerini tanımlamaktır. Birincil bağışıklık yetersizliği bozukluğunda, tedavi stratejileri, bağışıklık sisteminin bozulmuş bileşenini değiştirmeye odaklanmıştır. Ancak edinsel bozukluklar söz konusu olduğunda, tedavi çözümleri hastalığa neden olan nedene veya olası seçeneklere bağlıdır.Antibiyotikler, akut, kronik ve tekrarlayan enfeksiyonların veya bozukluğun önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.Ağrıyı gidermek için anti-inflamatuar ilaçlar kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.