Kabızlık nedir nasıl tedavi edilir ?

Kabızlık sorunu kabızlığı ne giderir çile çekenler ve yaşayanlar kadınlar kulubü hamilemiyim sitesinde tüm bilgiler yer alıyor.

Kabızlık  bir çok insan için rahatsız edici ortak bir sorundur. Kabızlık genelde haftada üçten az bağırsak hareketine sahip olarak tanımlanır. Kronik kabızlık aynı zamanda aşırı bağırsak hareketi ve diğer belirti ve semptomlara neden olabilir.Kronik kabızlık tedavisi kısmen altındaki nedene bağlıdır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, bir neden bulunmaz. Kabızlık,kabızlık nedir,kabızlık nedenleri,kabızlık belirtileri,kabızlık tedavisi ile ilgili tüm ayrıntıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.

Belirtiler

Kronik kabızlığın belirtileri ve semptomları şunları içerir:

Haftada üçten az dışkılamak
Topak veya sert dışkı
Dışkılama esnasında aşırı ıkınma
Sanki rektumunuzda bağırsak hareketlerini önleyen bir blokaj varmış gibi hissetme
Bağırsağı tamamiyle boşaltmama hissi
Son üç aydır bu semptomlardan iki veya daha fazlasına maruz kaldıysanız kabızlıktan söz edilebilir.

Kabızlık, her yaştan insanı etkileyen yaygın bir durumdur. Kabızlığın şiddeti kişiden kişiye değişir. Birçok kişi kısa sürede kabızlığa maruz kalır ancak başkaları için kabızlık, ciddi ağrı ve rahatsızlığa neden olan ve yaşam kalitesini etkileyen uzun vadeli (kronik) bir durum olabilir.Normal bağırsak alışkanlıkları kişiden kişiye değişir. Bazı yetişkinler günde birden fazla tuvalete gitmekle birlikte bazıları yalnızca üç dört gün boyunca gidebilir.

Kolon veya rektumdaki tıkanmalar

Kolon veya rektumdaki blokajlar dışkı hareketini yavaşlatabilir veya durdurabilir. Sebepler şunlardır:

Anal fissür
Bağırsak tıkanıklığı
Kolon kanseri
Kolonun daralması (bağırsak striktürü)
Kolonda basan diğer abdominal kanser
Rektal kanser

Kolon ve rektum çevresindeki sinir problemleri

Nörolojik problemler, kolondaki ve rektumdaki kasların kasılmasına ve bağırsaklardan dışkıyı hareket ettirmesine neden olan sinirleri etkileyebilir. Sebepler şunlardır:

Otonomik nöropati
Çoklu skleroz
Parkinson hastalığı
Omurilik yaralanması
İnme

Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri

 

Kabızlığa iyi gelen besinler

Bağırsak hareketi geçiren pelvik kaslarla ilgili sorunlar kronik kabızlığa neden olabilir.Kronik kabızlık tedavisi genellikle dışkı bağırsaklardan geçme hızını artırmak için diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile başlar.

Pek çok kabızlık nedeni vardır, örneğin ilaçlar; Kötü bağırsak alışkanlıkları; Düşük fiber diyetler; Muhtemelen müshillerin kötüye kullanımı; Hormonal bozukluklar; Öncelikle vücudun kolonunu da etkileyen diğer kısımlarının hastalıkları; östrojen ve yüksek seviyeleri progesteron sırasında gebelik .Kabızlık, farklı insanlara farklı şeyler demektir. Birçok insan için, basitçe dışkının seyrek geçişi anlamına gelir. Bununla birlikte, başkaları için, sert dışkı, onları zorlama (süzme) ya da bir bağırsak hareketi sonrası tamamlanmamış boşaltma hissi anlamına gelir. Bu kabızlık semptomlarının her birinin nedeni değişir; bu nedenle her yaklaşım, her spesifik kişiye göre ayarlanmalıdır .

Fiziksel aktivite bağırsaklardaki kas aktivitesini arttırır. Haftanın en günlerinde egzersiz yapmaya çalışın. Zaten egzerseniz, bir egzersiz programına başlayacak kadar sağlıklı olup olmadığınız konusunda doktorunuzla konuşun.Ayrıca lif oranı yüksek oranı besinler tüketmeye çalışın.Bol sıvı tüketin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.