Kaç haftalık hamileyim hesaplama

Adet döngüsüne göre son adet tarihine göre gebelik hamilelik otomatik hesaplama hamilelik haftası hesaplama cinsiyet Kadınlar Kulübü Hamilemiyim Sitesinde 

Hamile olduğunu anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri de kaç haftalık hamileyim , kaç aylık gebe olduğudur. Gebelerin çoğu kaç haftalık gebe olduğu konusun da kafa karışıklığı yaşamaktadır. Ve sıklıkla sitemize kaç haftalık gebe oldukları ile ilgili sorular yöneltmekteler. Bizde anne adaylarını gebelik haftası ile ilgili bilgilendirmek için bu makaleyi hazırladık.

Acaba Hamilemiyim Nasıl Anlarım ?

İnternet ortamın da gebelik haftasını hesaplayan uygulamalar mevcut. Bir çok anne adayı bu hesaplayıcıları kullanarak gebelik haftasını belirliyor. Bu hesaplayıcılar genelde son adet tarihi yazılarak yapılıyor. Fakat bunu belirtelimki otomatik hesaplayıcılar hesaplama cetveli kesinlikle  yanıltabilir. Gebelik haftası son adet tarihiniz , usg ve hcg değerlerinizin birlikte değerlendirilmesi ile belirlenebilir. Ultrason gebelik yaşını belirlemek için fetüsün büyüklüğünü kullanır (son adet döneminin ilk gününden bu yana geçen süre). Gestasyonel yaşın ultrason tahmininin doğruluğu gestasyonel yaşa göre değişir.

blank

kaç haftalık hamileyim hesaplamaİlk trimesterde menstrüel kayıtlarla desteklenen pelvik muayene, gebeliğin ortaya çıkması için güvenilir bir yöntem olarak rapor edilmiştir . Çoğu hastada fetal kalp Doppler ultrason ile 10 ila 12 hafta arasında duyulabilir . Bu nedenle fetal kalp sesi duyulursa gebelik yaşı en az 10-12 hafta arasında olmalıdır. İnsan koryonik gonadotropin ilk önce döllenmeden 6-14 gün sonra (gebelik haftası 3-4 hafta arasında) annenin kanında ve idrarda saptanabilir hale gelir Bu nedenle, gebelik haftası, güvenilir bir hCG gebelik testi anında en az 3-4 hafta olacaktır.

Çin Takvimi Cinsiyet Hesapla

Hekimlerin yaklaşık olarak kabul ettiği ay ve haftalar şöyledir:

4-5 haftalık gebeliklere 1 aylık denilir
8-9 hafta bittiğinde 2 ay bitmiştir
12-13 hafta bittiğinde 3 ay bitmiştir
16-17 haftalar bittiğinde 4 ay bitmiştir
20-21 haftalar bittiğinde 5 ay bitmiştir
24-25 haftalar bittiğinde 6 ay bitmiştir
28-29 haftalar bittiğinde 7 ay bitmiştir
32-33 haftalar bittiğinde 8 ay bitmiştir
36 hafta bittiğinde 9 ay bitmiştir ve son aya girilmiştir. (Doğum 9 ay değil 10 ay gibi oluyor bu durumda)
40 hafta bittiğinde 9 ay 10 gün denilen yani toplam 280 gün tamamlanmıştır bu da 40 hafta eder.

Annenin düzenli bir periyodu varsa ve son adet döneminin ilk gününü biliyorsa gestasyonel yaş bu tarihten itibaren hesaplanabilir. Gestasyonel yaş gebe kalma yılı değil, annenin son adet döneminin ilk günü baz alınarak hesaplanır. Aşılama ve tüp bebek yaptıranlar ise embriyo transferini veya blastokist transfer tarihini yazarak gebelik haftasını hesaplayabilir. Adeti düzensiz kadınların gebelik haftasını belirlemek zor olabilir fakat ultrason muayenesi ile gebelik haftası belirlenebilir.

Gebelik haftası, gebeliğin devam ettiği hafta sayısı veya gebeliğin yaşıdır. Diğer bir deyişle, bir bebeğin rahimde geçirdiği hafta sayısıdır. Gebelik haftanızı gebeliğinizin seyri hakkında sağlıklı bilgiyi ancak hekiminizden alabilirsiniz. Sevgili okurlar , Kaç haftalık hamileyim adlı makalemizi incelediniz. Konuya diar soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede yanıt alabilirsiniz. KADINLAR KULÜBÜ HAMİLEMİYİM 

Ayrıca BETA HCG TESTİ’ne göre kaç haftalık hamileyim diye düşünenler için aşağıdaki konu yardımcı olacaktır. Dileyen kişiler bhcg sonuçlarını bu konumuza yazarak bizlerden uzmanlardan da kaç haftalık hamile oldukları ile ilgili anında değerlendirme ve geri dönüş alabilirler.

Beta HCG testi sonucuna göre kaç haftalık hamileyim

blank
blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.