Kaç haftalık hamileyim hesaplama

Hamile olduğunu anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri de kaç haftalık hamileyim , kaç aylık gebe olduğudur. Gebelerin çoğu kaç haftalık gebe olduğu konusun da kafa karışıklığı yaşamaktadır. Ve sıklıkla sitemize kaç haftalık gebe oldukları ile ilgili sorular yöneltmekteler. Bizde anne adaylarını gebelik haftası ile ilgili bilgilendirmek için bu makaleyi hazırladık.

İnternet ortamın da gebelik haftasını hesaplayan uygulamalar mevcut. Bir çok anne adayı bu hesaplayıcıları kullanarak gebelik haftasını belirliyor. Bu hesaplayıcılar genelde son adet tarihi yazılarak yapılıyor. Fakat bunu belirtelimki otomatik hesaplayıcılar yanıltabilir. Gebelik haftası son adet tarihiniz , usg ve hcg değerlerinizin birlikte değerlendirilmesi ile belirlenebilir. Ultrason gebelik yaşını belirlemek için fetüsün büyüklüğünü kullanır (son adet döneminin ilk gününden bu yana geçen süre). Gestasyonel yaşın ultrason tahmininin doğruluğu gestasyonel yaşa göre değişir.

 

 

İlk trimesterde menstrüel kayıtlarla desteklenen pelvik muayene, gebeliğin ortaya çıkması için güvenilir bir yöntem olarak rapor edilmiştir . Çoğu hastada fetal kalp Doppler ultrason ile 10 ila 12 hafta arasında duyulabilir . Bu nedenle fetal kalp sesi duyulursa gebelik yaşı en az 10-12 hafta arasında olmalıdır. İnsan koryonik gonadotropin ilk önce döllenmeden 6-14 gün sonra (gebelik haftası 3-4 hafta arasında) annenin kanında ve idrarda saptanabilir hale gelir Bu nedenle, gebelik haftası, güvenilir bir hCG gebelik testi anında en az 3-4 hafta olacaktır.

Hekimlerin yaklaşık olarak kabul ettiği ay ve haftalar şöyledir:

4-5 haftalık gebeliklere 1 aylık denilir
8-9 hafta bittiğinde 2 ay bitmiştir
12-13 hafta bittiğinde 3 ay bitmiştir
16-17 haftalar bittiğinde 4 ay bitmiştir
20-21 haftalar bittiğinde 5 ay bitmiştir
24-25 haftalar bittiğinde 6 ay bitmiştir
28-29 haftalar bittiğinde 7 ay bitmiştir
32-33 haftalar bittiğinde 8 ay bitmiştir
36 hafta bittiğinde 9 ay bitmiştir ve son aya girilmiştir. (Doğum 9 ay değil 10 ay gibi oluyor bu durumda)
40 hafta bittiğinde 9 ay 10 gün denilen yani toplam 280 gün tamamlanmıştır bu da 40 hafta eder.

 

Annenin düzenli bir periyodu varsa ve son adet döneminin ilk gününü biliyorsa gestasyonel yaş bu tarihten itibaren hesaplanabilir. Gestasyonel yaş gebe kalma yılı değil, annenin son adet döneminin ilk günü baz alınarak hesaplanır. Aşılama ve tüp bebek yaptıranlar ise embriyo transferini veya blastokist transfer tarihini yazarak gebelik haftasını hesaplayabilir. Adeti düzensiz kadınların gebelik haftasını belirlemek zor olabilir fakat ultrason muayenesi ile gebelik haftası belirlenebilir.

Gebelik haftası, gebeliğin devam ettiği hafta sayısı veya gebeliğin yaşıdır. Diğer bir deyişle, bir bebeğin rahimde geçirdiği hafta sayısıdır. Gebelik haftanızı gebeliğinizin seyri hakkında sağlıklı bilgiyi ancak hekiminizden alabilirsiniz. Sevgili okurlar , Kaç haftalık hamileyim adlı makalemizi incelediniz. Konuya diar soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede yanıt alabilirsiniz.

Kaç Haftalık Hamileyim Hesaplama

Kaç haftalık, kaç günlük hamileyim? Kaç aylık hamileyim? Kaç haftalık gebeyim? Kaç aylık gebeyim? Gebeliğim kaç haftalık oldu? Hamileliğim kaç aylık oldu? Bebeğin kaç aylık? Bebeğim kaç haftalık? Ne zaman doğum yaparım? Hangi tarihte doğum yaparım?

Doğum zamanın hangi aya denk geliyor? Doğumuma ne kadar zaman var? Doğumuna kaç ay var? gibi sorularınız için aşağıdaki otomatik hesaplayıcıyı kullanabilirsiniz.

Kaç Haftalık Hamileyim Hesaplama kaç haftalık hamileyim,kaç haftalık gebeyim,bebeğim kaç haftalık,kaç haftalık gebeyim hesapla,kaç aylık hamileyim,kaç günlük hamileyim,Kaç haftalık hamileyim hesapla,hamilelikte bebeğin kaç haftalık olduğu nasıl hesaplanıyor,kaç haftalık hamileyim otomatik hesapla,Kaç haftalık hami leyim, makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.

 

En son adetinizin başladığı tarihi girin (bittiği tarihi değil) :
Gün:

 

 

Ay:

 

 

Yıl:

 

 

 

 
hafta günlük hamilesiniz
Tahmini doğum tarihiniz:

Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.