Kadınlar da idrar yolu enfeksiyonu teşhis ve tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu her kadının hayatın da mutlaka bir kaç kez karşılaştığı hastalıklar dan biridir. Kadının hayatını sosyal yönden kötü etkileyen idrar yolu enfeksiyonu nun tedavisi mümkündür. İYE’ler insanlarda en sık görülen enfeksiyonlar arasındadır.Bir İYE belirtileri, idrar yolunun hangi kısmının enfekte olduğuna bağlıdır.

 

İdrar yolu enfeksiyonları  kadınlarda erkeklerden daha fazla görülmektedir. Kadınlarda idrar yolu enfeskiyonu nun sıklıkla görülmesinin nedeni  , idrar yollarının dışarıya çok kısa bir kanalla açılmasından dolayı, dışarıdan gelen mikropların girmesini kolaylaştırmaktadır. Özellikle anal bölgede olan mikroplar kolaylıkla idrar yoluna ulaşabilir , enfeksiyona neden olabilmektedir.

 

Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu genelde, sık idrara çıkma,sürekli idrara çıkma isteği,idrar yaparken yanma,idrar yaparken kanama, kasıklar da ağrı, idrar tutamama ,vajinal akıntı, ateş,halsizlik , bel ağrısı gibi belirtiler göstermektedir. Bu saydığımız belirtiler söz konusu olursa mutlaka hekime görünmekte fayda vardır. İdrar yolu enfeksiyonu  özellikle vücut direncinin azaldığı dönemlerde sıklıkla karşımıza çıkabilir. Ayrıca denize ve havuza girmek, umumi tuvaletleri kullanmakta idrar yolu enfeksiyonuna sebep olabilir.

 

İdrar yolu enfeksiyonun da en belirgin özellik genital akıntı,akıntının kokulu olması, akıntının sarı ve yeşile yakın olmasıdır. Bu durumda genital hijyene dikkat edilmeli,sık sık iç çamaşır değiştirmeli ve bol sıvı tüketilmelidir. İdrar yolu enfeksiyonu kısırlık yaparmı diye bize sürekli olarak sorular gelmekte. İdrar yolu enfeksiyonu olaylı olarak kısırlığa neden olabilir. Tedavi edilmeyen kronikleşen enfeksiyon üremeyi olumsuz etkileyebilir.

 

İdrar yolu enfeksiyonun tedavisi vardır. Öncelikle hastanın vajinal muayenesi yapılır ve idrar kültürü alınır. Tetkit ve muayene sonucuna göre tedavi uygulanır. İdrar yolu enfeksiyonunun tedavisinde genellikle antibiyotik kullanılmaktadır. Tedavi sırasında ,antibiyotik kullanımın dan kaynaklanan kaşıntı ve akıntı olabilir. Bu tedavi sürecinde sık iç çamaşırı değişmeli, İç çamaşırlar pamuklu seçilmeli,iç çamaşırlar yıkandıktan sonra ütülenmeli, bol sıvı tüketmeli  ve genital hijyene dikkat etmelisiniz. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonu sistit olarak karşımızada çıkabilir. Genelde yeni evlenen kadınlarda daha sık görülen sistit , basit bir üriner rahatsızlıktır. Kadınlar da idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi ile ilgili makalemizi incelediniz. Kadınlar da idrar yolu enfeksiyonu hakkında ki sorularınızı bizlere bu başlık altın dan yönlendirebilir , en kısa sürede yanıt alabilirsiniz.

4 thoughts on “Kadınlar da idrar yolu enfeksiyonu teşhis ve tedavisi

 • blank
  Mayıs 11, 2020 tarihinde, saat 3:23 pm
  Permalink

  Kızlar 13 haftalık hamileyim idrar yaparken yanma birde sanki rahmim açılıyormuş gibi oluyor.

 • blank
  Mayıs 11, 2020 tarihinde, saat 3:20 pm
  Permalink

  Kızlar 13 haftalık hamileyim idrar yaparken yanma birde sanki rahmim açılıyormuş gibi oluyor.

 • blank
  Ocak 13, 2017 tarihinde, saat 5:11 pm
  Permalink

  Hcg hormon salgısına bakmak zaten gebeliğe bakmak demek 

 • blank
  Ocak 13, 2017 tarihinde, saat 3:33 pm
  Permalink

  Merhaba 8 gündür adetim gecikti bugün doktora gittim ultrasonda bana sağ yumurtamin catlamadigini ve onu kiste çevirdiğini söyledi aynı zaman hcg testi istedi ona göre ilaç yazacağını söyledi hcg testini istemesideki amac hcg hormonunun salgilanip salgilanmamasina mi bakmak yoksa.direk hamilelik durumuna mi bakmak ??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.