Kadınlar da idrar yolu enfeksiyonu teşhis ve tedavisi

Bu konu Kadınlar da idrar yolu enfeksiyonu teşhis ve tedavisi hakkın da bilgiler vermektedir.

İdrar yolu enfeksiyonu her kadının hayatın da mutlaka bir kaç kez karşılaştığı hastalıklar dan biridir. Kadının hayatını sosyal yönten

kötü etkileyen idrar yolu enfeksiyonu nun tedavisi mümkündür.

 


İdrar yolu enfeksiyonları  kadınlarda erkeklerden daha fazla görülmektedir. Kadınlarda idrar yolu enfeskiyonu nun sıklıkla görülmesinin nedeni  , idrar yollarının dışarıya çok kısa bir kanalla açılmasından dolayı, dışardan gelen mikropların girmesini kolaylaştırmaktadır. Özellikle anal bölgede olan mikroplar kolaylıkla idrar yoluna ulaşabilir , enfeksiyona neden olabilmektedir.

Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu genelde, sık idrara çıkma,sürekli idrara çıkma isteği,idrar yaparken yanma,idrar yaparken kanama, kasıklar da ağrı, idrar tutamama ,vajinal akıntı, ateş,halsizlik , bel ağrısı gibi belirtiler göstermektedir. Bu saydığımız belirtiler söz konusu olursa mutlaka hekime görünmekte fayda vardır. İdrar yolu enfeksiyonu  özellikle vücut direncinin azaldığı dönemlerde sıklıkla karşımıza çıkabilir. Ayrıca denize ve havuza girmek, umumi tuvaletleri kullanmakta idarar yolu enfeksiyonuna sebepe olabilir.   

İdrar yolu enfeksiyonun da en belirgin özellik genital akıntı,akınıtının kokulu olması, akıntının sarı ve yeşile yakın olmasıdır. Bu durumda genital hijyene dikkat edilmeli,sık sık iç çamaşır değiştirmeli ve bol sıvı tüketilmelidir. İdrar yolu enfeksiyonu kısırlık yaparmı diye bize sürekli olarak sorular gelmekte. İdrar yolu enfeksiyonu olaylı olarak kısırlığa neden olabilir. Tedavi edilmeyen kronikleşen enfeksiyon üremeyi olumsuz etkileyebilir.

İdrar yolu enfeksiyonun tedavisi vardır. Öncelikle hastanın vajinal muayenesi yapılır ve idrar kültürü alınır. Tetkit ve muayene sonucuna göre tedavi uygulanır. İdrar yolu enfeksiyonunun tedavisinde genellikle antibiyotik kullanılmaktadır. Tedavi sırasında ,antibiyotik kullanımın dan kaynaklanan kaşıntı ve akıntı olabilir. Bu tedavi sürecinde sık iç çamaşırı değişmeli, İç çamaşırlar pamuklu seçilmeli,iç çamaşırlar yıkandıktan sonra ütülenmeli, bol sıvı tüketmeli  ve genital hijyene dikkat etmelisiniz. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonu sistit olarak karşımızada çıkabilir. Genelde yeni evlenen kadınlarda daha sık görülen sistit , basit bir üriner rahatsızlıktır. Kadınlar da idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi ile ilgili makalemizi incelediniz. Kadınlar da idrar yolu enfeksiyonu hakkında ki sorularınızı bizlere bu başlık altın dan yönlendirebilir , en kısa sürede yanıt alabilirsiniz.

2016-12-23


Klomen tedavisi nedir ?

Klomen tedavisi nedir ?

Klomen tedavisi görenler ya da klomen tedavisine başlayacak olanların sorularını bu açıklayıcı ve bilgi dolu yazımızda

Evde selülit tedavisi

Evde selülit tedavisi

Tüm bayanların en büyük sorunudur selülit.Dengesiz beslenme,hareketsiz yaşam gibi nedenlerden dolayı devreye giren bu cilt sorunu

Diş çürümesi nedenleri ve tedavisi

Diş çürümesi nedenleri ve tedavisi

Bu konu Diş çürümesi nedenleri ve tedavisi hakkın da bilgiler vermektedir.

Kısırlık nedenleri ve tedavisi

Kısırlık nedenleri ve tedavisi

Bu konu , Kısırlık nedenleri ve tedavisi hakkın da bilgiler vermektedir.

Gebelikte hemoroid ve tedavisi

Gebelikte hemoroid ve tedavisi

Bu konu Gebelikte hemoroid ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir

Kol ağrısı nedenleri ve tedavisi

Kol ağrısı nedenleri ve tedavisi

Bu konu Kol ağrısı nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.


Yorum Gönder

Etiketler :