Kahverengi akıntı neden olur ?

Koyu kahverengi vajinal akıntılar dönemler arasında  gözlenebilir. Sebepleri fizyolojik ve patolojik olabilir. Hastalıkların birincil belirgin semptomları akut ağrı, genital rahatsızlık, hoş olmayan koku veya deşarj sırasında çeşitli katkıların yanı sıra sık kanama ve gebe kalmanın yetersizliğini içerir. Bu koşullar klinikte incelenmelidir.Kahverengi  akıntı, üreme yıllarında farklı yaştaki birçok kadını rahatsız eden bir semptomdur. Farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir ve menstruasyon döngüsüne, yaşa, yaşam koşullarına ve bazı tıbbi durumlara  göre eşlik eden semptomlara bağlı olarak teşhis konur.

 

Periyodlar arası fizyolojik koyu kahverengi vajinal akıntı

 

Bazı durumlarda sağlıklı kadınlarda bile dönemler arasındaki sıkıntılar gözlemlenebilir. Her şeyden önce, yumurtanın ortaya çıkışı sırasında follikül (yumurtlama kanaması) sırasında genellikle mikro damarlar etkilenebilir. Koyu kahverenginin döngü dışı lekelenmesinin ikinci fizyolojik nedeni hormonal kontraseptiflerin ayarlanmasıdır. Bu fenomen, hem haplar hem de lokal yollar (örneğin, progesteron ile intrauterin cihaz) şeklinde bu tür bir ilacın alınmasıyla tahrik edilebilir. Ayrıca, koyu kahverengi kanlı akıntıların implantasyon için gösterge olabileceği de belirtilmelidir.

 

Koyu kahverengi lekelenmenin patolojik doğasına işaret eden semptomlar

 

Dönemler arasında lekelenmeye neden olan genel ve kadın hastalıkları arasında ayrım yapılabilir.. Birinci grup tiroid patolojilerini ve bazı ilaçların alımının neden olduğu koagülasyon yetmezliğini içerir.Tiroid hormonlarının yetersizliği, terleme, obezite, sindirim bozuklukları ve kronik yorgunluk şeklinde ortaya çıkar. Koagülasyon yetmezliği, kanın klinik analizi sırasında veya bir travmadan sonra ortaya çıkabilir

 

Normal periyotların yerine koyu kahverengi lekelenme nedenleri

Dönemlerdeki yetersiz kahverengi deşarj, premenopoz döneminde, düzenli bir döngünün olduğu ilk yılda ve hormonal doğum kontrol hapları alma döneminde kadınlarda sık görülür. Dolayısıyla, sözü geçen zaman çerçevelerinin ötesinde bir olay meydana gelmesi durumunda böyle bir fenomen patolojik olarak kabul edilir.

 

Dönemlerin aksine anomal kahverengi vajinal akıntı belirtileri

Adet döngüsü, ilk periyodun ardından bir yıl içerisinde ortaya çıkmazsa, konjenital bir hastalığa tanık olur; Rahim boşluğundaki yapışıklıklar, servikal stenoz (serviks daralması) gibi anatomik bozukluklar; Veya genetik patoloji: trisomi X sendromu gibi..

 

Enfeksiyonlar 

 

Üreme sistemi enfeksiyonları bazen hafif kanamaya neden olabilir ve bu da kahverengi deşarja neden olur. Örnekler dahili genital siğiller, gonore ve klamidyayı içerir. Bununla birlikte, bu enfeksiyonların sıklıkla semptomlara neden olmadığını unutmamak önemlidir. Cinsel aktiviteden kaynaklanan küçük vajinal zedelenmeler, özellikle vajinal kuruluğu olan kadınlarda kahverengimsi lekelenmeye neden olabilir. Servikal ektropiyon olarak adlandırılan zararsız bir durum, genel olarak cinsel ilişkiden sonra az kanama veya kahverengi deşarja neden olabilir.

blank

2 thoughts on “Kahverengi akıntı neden olur ?

 • blank
  Nisan 27, 2020 tarihinde, saat 5:39 am
  Permalink

  Bende polikistik overim 9 sene çocuk olmadı şimdi ikiyane var çok şükür iyi bi doktor iyi bir inferlite sonuç inş güzel olur instrgram hesabı guney.00 eklersen anlatırım sana

 • blank
  Mart 29, 2020 tarihinde, saat 1:46 am
  Permalink

  Ben polikistik överim ne yapmam lazım anne olmak istiyorum ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.