Kasık ağrısı gebelik belirtisi olabilir mi ?

Sağ Kasık ağrısı hamilelik belirtisi mi ?  her yaş kadında görülebilen birçok nedene bağlı olarak gelişebilen bir rahatsızlıktır.Mensin de gecikme yaşayan bir çok bayan kasık ağrısını gebeliğe yormaktadır.En bilindik gebelik belirtisi adet gecikmesi olsa da kasık ağrısı da hamilelik belirtileri arasındadır. Kasık ağrısı na  maruz kalan ,mensin de gecikme olmayan bayanlara sadece bu belirtiden yola çıkarak gebelik teşhisi yapılmaz.Sayfamıza  genelikle kasığım da ağrı  ve batma var mensime de 1 hafta var sizce hamilemiyim diye sorular gelmektedir.Bu soruya kısa ve bilindik net cevabımız ;Beklenen mensiniz de en az 3 günlük gecikme olursa test yapınız önerisidir.Bu verdiğimiz yanıttan ötürü eleştirilsekte aklın yolun birdir diyor ve önerilerimize kulak vermenizi istiyoruz.

 

Sevgili hanımlar  gebeliğin ilk belirtisi mens yani adet gecikmesidir.Adet gecikmesine kasık ağrısı,kasıkta batma,vajinal akıntı,gögüslerde hassasiyet,bulantı,uyku hali vs gibi durumlar eşlik etmektedir.Mens gecikmesi olmadan hiç belirtiden yola çıkarak gebeliğin varlığın dan söz edemeyiz.Gebeliğinizi en net şekilde test yaparak öğrenebilirsiniz.Bu bilgiler den sonra şimdi sizlere kasık ağrısı hakkın da detayları paylaşıcaz.Kadınlar da kasık ağrısı bir çok neden den ötürü olabilir.Yumurtalıkta kist,miyom, rahim ve tüplerde enfeksiyon ,karın içi yapışıklıklar kasık ağrısına neden olabilir.Ayrıca bağırsak problemleri,ishal,kabızlık ,idrar yolu enfeksiyonları ,gaz gibi sorunlar da kasık ağrısına sebebiyet verebilir.Yani kısaca kasık ağrısının nedeni çoktur.Ve kasık ağrısının  nedenleri  usg, mr, ct, bağırsak filmi gibi yöntemler kullanılarak teşhis edilebilir.Kasık ağrısı yumurtlama döneminde olabilir.Anlaşılacağı üzre gördüğünüz gibi her kasık ağrısına gebelik var diyemiyoruz.Farklı hastalıklar da kasık ağrısının nedeni olabiliyor.

Düzenli mens görüyorsanız beklenen mensiniz de gecikme oldu ise buna bağlı olarak kasıklarda ağrı ve hassasiyet var ise gebe olabilirsiniz.Mens olmamanız gebeliğin ilk belirtisidir.Lakin her mens gecikmesine de gebelik var diyemeyiz.Hormonal bozukluklar,stres,mevsim geçişleri ve rahim kaynaklı sorunlar de gecikmeye neden olabilmektedir.Bunu teşhis etmenin en güvenilir ve kolay yolu kanda gebelik testi yaptırmanızdır.Gebelik belirtilerinin  adet dönemindeki belirtilerle de aynı özellikleri taşıdığını unutmayın.Hissedilen belirtiler direkt kişinin gebe olduğunu göstermez.

 

En erken gebelik belirtileri  gebeliğin 4-5 . haftası başlar.İlk belirti yukarda açıkladığımız gibi mens gecikmesidir.Belirtilerin yanında adet kanaması da olmuyorsa bir gebelikten bahsedilebilir. Mensin gecikmesiyle karında kasıkta ağrılar batmalar olabilir.Bir çok  anne adayı gebeliğin ilk haftasında kasık ve bel ağrısının yoğun olduğunu belirtir.Gebelik süphesin de ilk yapmanız gereken testtir.Kasık ağrısı ile ilgili sorularınızı bize bu başlık altın dan yöneltebilir,sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.Dileyen her baya nın anne olması ,gebe olan bayanların sağlıklı gebelik geçirmesi temennisi ile.

HAMİLEMİYİM

blank

3 thoughts on “Kasık ağrısı gebelik belirtisi olabilir mi ?

 • blank
  Aralık 26, 2019 tarihinde, saat 6:26 am
  Permalink

  Selamlar, Ertesi gün hapı olarak bilinen ilaçların tamamı sizlerin gebe olmanızın önüne geçecektir. Yeterki 72 saat içinde bu hapı kullanmış olun. Hamile olacağınızı kesinlikle düşünmüyorum. Karnınızın belinizin regl ile bağlantılı ağrıları vardır ama hamilelik bunlardan birisi asla değil bilginiz olsun.

 • blank
  Ağustos 1, 2016 tarihinde, saat 6:52 am
  Permalink

  Testleriniz negatifse gebelik söz konusu değil.

 • blank
  Temmuz 30, 2016 tarihinde, saat 6:55 pm
  Permalink

  merhaba . Ben adetimi en son 2 temmuzda yaşadım .sevgilimle 11 temmuzda birlikte olduk ve içime boşaldı boşaldıktan sonra yıkandım ve 15 20 dakika sonra ella içtim .adet döngümü bilmiyorum yani 28 mi 30 mu diye ben 28 diye baz aldım ve adet olmadan 4 günyani ilişkiden 6 gün önce idrar testi yaptım negatifti . bugün adet olmayı bekliyordum ama olmadım yine test yaptım yine negatif belim ve karnım ağrıyor ama adet olmadım sence hamile miyimdir ? cevap verirseniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.