Kemik kisti nedir nasıl tedavi edilir ?

Bu konu Kemik kisti nedir nasıl tedavi edilir hakkın da bilgiler vermektedir.

Basit bir kemik kisti olarak da bilinen unikameral bir kemik kisti, sıkıştırılmış lifli doku ile kaplı, kemik içindeki sıvı

dolgulu bir boşluktur.Biraz daha açarsak ; Kemik kistleri, kemiklerin içinde sıvı dolu kaviteler olup, çocuklar ve ergenlerde en yaygındır. Kistler sıklıkla sorun oluşturmaz, ancak kemiği zayıflatabilir ve kırığa daha duyarlı hale getirebilirler. Çoğu durumda çocuğun bir kırığı var olana dek semptom yoktur ve bu durum genellikle ya kırık olduğu zaman ya da başka bir problem için röntgen sırasında teşhis edilir. Tedaviye ihtiyaç duyulursa kistin boyutunu kısıtlayabilen çeşitli cerrahi yöntemler mevcuttur.

 

Kemik kistleri tek katmanlı veya anevrizmal olabilir. Tek kürlü kistler çok daha yaygındır, anevrizmal kistler oldukça seyrek görülür. Doktorlar kistlere neyin neden olduğunu tam olarak anlamıyorlar, ancak bazı çocukların kemiklerini daha savunmasız hale getiren genetik bir eğilimi olabilir. Çoğu vakada kemik kistleri cerrahi olmaksızın kendi başlarına iyileşirler. Bu vakalarda, tedavide çocuğun aktivitelerinin değiştirilmesi ve düzenli kist büyümesini takip edilmesi sayılabilir.

 

Tanım

Kemik kisti, bir kemik içinde gelişen sıvı dolu bir deliktir. Her yaştan ortaya çıkabilir, ancak çoğu zaman çocukları ve genç yetişkinleri etkiler.Kemik kistleri genellikle semptomlara neden olmaz. Kanser değildirler ve genellikle sağlık için ciddi bir tehdit oluşturmazlar.Bununla birlikte, büyük kistler bir kemiğin zayıflamasına, kırılma olasılığının artmasına neden olabilir.

 

Unikameral kemik kistleri, kemik kistinin en yaygın türüdür. Çoğu vakanın üst kolu veya uyluğunu içermesine rağmen, vücudun herhangi bir yerinde gelişebilirler.Durum, 5 ila 15 yaş arasındaki daha küçük yaştaki çocukları etkileme eğilimindedir.

 

Anevrizma kemik kistleri nadirdir.Ayrıca vücudun herhangi bir yerinde gelişebilir, ancak çoğu zaman bacaklar, üst kollar, pelvis veya omurgayı etkilerler.Çoğu vakalar 10-20 yaş arasındaki çocukları ve gençleri etkiler. Anevrizmal kemik kistlerinin dişilerde erkeklerinkinden biraz daha yaygın olabileceği düşünülmektedir.Anevrizma kemik kistlerinin tam nedeni açık değildir. Bunlar, etkilenen kemiklerdeki kan damarlarında anormal bir duruma bağlı olarak ortaya çıkabilir ve bu kemik içerisinde önceki bir yaralanma veya kanserli olmayan bir büyüme sonucu gelişir.

 

Sıvı Oluşumu

 

En yaygın bilinen teori, unikameral kistlerin, kemiğin içindeki basıncını artıran ve kemikte bir delik (boşluk) bırakan sıvının hızla birikmesinin bir sonucudur.

 

Genetik mutasyon

Bazı çocukların neden kemik kistleri geliştirdikleri belli değildir, durum genetik olabilir.

 

Birincil Belirtiler

Ağrı

Cilt Sorunları

Şişme / Enflamasyon

 

Kemik kistlerinin teşhisi ve tedavisi

Kemik kistleri genellikle bakarak teşhis edilebilir  röntgen etkilenen kemiği ve Çoğu kemik kisti tedaviye gerek kalmadan sonunda iyileşir Bu, kemikteki oyuk boşlukları veya kırıkları vurgulayacaktır.Tanıyı doğrulamak için bilgisayarlı tomografi (BT) taraması , manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması ve / veya  biyopsi (sıvı bir numunenin bir iğne ile kemikten çıkarıldığı ve test edildiği) bazen gerçekleştirilebilir.

 

2017-05-16


Çikolata Kisti Bitkisel Tedavi yöntemi ( Soğan Kürü ) hakkında bilgiler

Çikolata Kisti Bitkisel Tedavi yöntemi ( Soğan Kürü ) hakkında bilgiler

Çikolata kisti olan kadınlarımız, Doktorunuz sizlere bu kistinizin olduğunu söylediğinde eminim dünyanız başınıza yıkılacaktır. Yada yıkılmıştır.

Kemik Enfeksiyonu (Osteomiyelit) Nedir?

Kemik Enfeksiyonu (Osteomiyelit) Nedir?

Bu konu Kemik Enfeksiyonu (Osteomiyelit) Nedir Hakkında bilgiler vermektedir.

Pap Smear ( Simir testi ) nedir nasıl yapılır ?

Pap Smear ( Simir testi ) nedir nasıl yapılır ?

Papsemear yani smir testi nasıl uygulanır neler yapılır ? Rahimağzı kanseri ve bu dokudan gelişen kanser öncüsü

Ateş ölçme yöntemi nedir nasıl uygulanır?

Ateş ölçme yöntemi nedir nasıl uygulanır?

Bu konu ateş ölçme yöntemi ile gebe kalma hakkında bilgiler vermektedir.

Genital bölge estetiği nedir nasıl yapılır ?

Genital bölge estetiği nedir nasıl yapılır ?

Bu konu ; Genital bölge estetiği nedir nasıl yapılır hakkın da bilgiler vermektedir.

Jinekolojik muayene nedir nasıl yapılır sonrası hakkında bilmeniz gerekenler ?

Jinekolojik muayene nedir nasıl yapılır sonrası hakkında bilmeniz gerekenler ?

Jinekolojik muayene nasıl bir işlemdir? Kadınlar hayatlarının belli dönemlerinde ya bir şikayetleri olduğu için, ya bir konu


Yorum Gönder

Etiketler :