Kışın cilt bakımı nasıl yapılmalı?

En değerli giysimiz cildimiz. Cildimizin  sağlıklı ve güzel olması için  bakımına özen göstermeliyiz. Özellikle de  şu soğuk kış günlerin de.Kışın soğuk etkileri cildimizi olumsuz etkiliyor. Kuruyup çatlamasına, pul pul dökülmesine neden olabiliyor. Bu olumsuzluklar cildin soluk mat görünmesine neden oluyor.  Hanımların çoğu kozmetik ürünlerle , cilt bakımını sağlasa da , bir çok hanımın maddi durumu buna elvermeyebilir. Kaldı ki ben de cilt bakımı için, kozmetik kullanımına karşıyım. Evde çok kolay yöntemlerle cildin bakımını sağlamak mümkün..

 

Öncelikle cildinizin hijyenini sağlamak için düzenli yıkayın.Bebek sabunların dan tedarik edip cildinizi  kirlerden arındırabilirsiniz. Cildi yıkayıp arındırdıktan sonra vereceğim bakım kürünü cildinize uygulayın. Şimdi cilt bakımın da kullanılıcak malzemeleri sıralayalım.

Vereceğim malzemeler eviniz de mutlaka vardır. Kışın meyvelerin den faydalanarak cilt bakımımızı  yapacağız.

Elma, portakal,  bu iki meyvenin suyundan faydalanacağız. Elmayı rendeleyin içine yarım portakal sıkın 1 çay kaşığıda bal koyun pamuk yardımıyla yüzünüze sürün 15 dk kalması yeterli.

Kivi ve limon . Kiviyi ezin ve içine yarım limon sıkın .Kivi ve limon allerjiniz yoksa göz altlarına uygulayın. Göz altı morluklarına iyi gelicektir. Aşırı yanma olursa yüzünüzü yıkayın.

Hindistan cevizi suyu ;  cilt rengini dengelemek için hindistan cevizi suyunu pamukla yüzünüze tatbik edin.  Aynı zaman da kaz ayaklarında ki çizgiler için de çok etkili.

Cildin nem dengesini sağlamak için bal ve yumurta sarısı kullanıcağız. 1 adet yumurta sarısı 1 yemek kaşığı bal. İyice karıştırıp , bu karışımı yüzünüze sürün. Yüzünüzden akmaması için , hidrofilli bez , gazlı bez yada peçete kullanabilirsiniz. Bu karışım yüzünüz de en az 1 saat kalsın .Cildinizin bebek teni kadar yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

Cilt bakımı için yaş mayanın çok etkili olduğunu daha önce duydunuz mu ?  Yaş maya cildi gererek ve cilt tonunu dengeleyerek harikalar yaratıyor. Bir parça ya mayaya süt ileve edin ve karışımı yüzünüze sürün. Biraz bekledikten sonra yüzünüzü durulayın.

Sivilce ve aknelerden müzdarip misiniz ? Cevabınız evetse size çok klasik ama etkili bir bir öneride bulunacağım. Düzenli olarak yüzünüze kil maskesi uygulayın sivilcelerin geçtiğini göreceksiniz. Yalnız bir kaç şeyede dikkat etmeniz lazım. Sivilce oluşumunu önlemek için yüzünüzü bez havluyla kurulamayın, bu bakterileri çoğaltıyor. Aynı zamanda bol su tüketin.

Kuruyan ve pul pul olan ciltler için de hindistan cevizi yağı, argan yağı , zeytin yağı kullanıyoruz. Bu üç harika yağımızı bir kapta karıştırıyoruz. İçine varsa e vitamini kapsülü bir adet döküyoruz. Tekrar karıştırıp pamuk yardımıyla yüze uyguluyoruz. Bu kür yüzünüzde 15 dakika kalıcak. Daha sonra bebek sabunu ile cildinizi yağdan arındırın. Kağıt havluyla kurulayın. Cildinizin ne kadar parlak ve nemli olduğunu göreceksiniz.

 

Verdiğimiz bu önerilerle cilt bakımınızı sağlayabilirsiniz. Ciddi büyük paralar harcamadan da cilt bakımı yapmakta mümkün. Kürlerimizi deneyenler bizimle bu başlık altın dan sonuucu paylaşabilir. Başka bir cilt bakım önerisin de buluşmak üzere , hoşça kalın.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.