Kist hamile kalmayı engellermi ?

Bu konu , Kist hamile kalmayı engellermi hakkında bilgiler vermektedir.

Bir çok kadının ortak sorunlarından biridir kistler. Birbirinden farklı ve vücudun değişik bölgelerinde görülebilir. Kadın hastalıkların da genelde ,

yumurtada ve rahim de görülmektedir.  Rahimde ve yumurtalıklar da görülen kistler , bir çok kadının kısırlık ihtimalinden dolayı tedirgin etmektedir.

 

 

 


Rahimde kistler gebe kalmaya engelmidir , yumurtalık kistleri hamile kalmayı engellermi ? Bu makalemiz de rahimde ve yumurtalıklar da  kistlerin kısırlığa neden olup olmadığına değinicez.  

 Her kadın hayatının bir evresinde kistlerle mutlaka tanışmıştır.  Gebelik planı yapan kadınların kabusudur rahim kistleri. Bu kistler türlerine göre  gebeliği engelleyebilmektedir. Kistin tanısı ancak muayene  sonucu ile anlaşılabilmektedir. Rahim kistlerinin çoğu belirti  gösterirken , bir bölümüde bulgu  ve belirti göstermemektedir.  Kistleri iki türde ele alıcaz. Rahim kistleri ve yumurtalık kistleri.

 

Yumurtalıkta görülen kistler genelde hormonal  düzensizliklerin sonucunda ortaya çıkmaktadır.  Yumurtalıklar da görülen kistler , adet gecikmesine ,adet düzensizliklerine yola açabilmektedir. İlaç tedavisi ile kontrol altına alınsa da ,tedavisi biraz uzun sürmektedir . Üreme ile alakalı gelişen kist çeşitleri hamile kalmayı engelleyen sorunlara yol açabilir. Çocuk sahibi olamayan bazı kadınlarda ksıırlık araştırmasın da ,endometriozis görülmektedir. Endometriozis diğer adıyla çikolata kistidir. Endometriozis hastalarının adetleri aşırı sancılı olur , aynı zamanda cinsel ilişkide ağrı yaşarlar. Bunların yanısıra mide bulantısı,karın ağrısı kusmalarda görülmektedir. Adet döneminde çikolata kisti olanlarda bacaklarda ağrı,ishal gibi durumlarda görülmektedir. Çikolata kisti  adını , oluşumunun tıpkı çikolata gibi kıvamlı bir sıvı olmasından almaktadır. Hamilelik elde edilemeyen kadınların çoğunda çikolata kisti gözlemlenmiştir.

 

Endometriozis yani çikolata kistleri 15 cm kadar  büyüyebilmektedir.  Hekim maueyesi ve ultrason incelemesi ile çikolata kisttleri kolaylıkla tespit edilebilmektedir.  Ayrıca kan testi ile çikolata kistini teşhis edebilir. Fakat kistin türünden emin olabilmek için  kistten parça alınarak incelenmesi gerekmektedir.

 

Çikolata kistleri tüpleri kanalları tıkayabilir, rahimde yapışıklığa neden olbilir.  Tülerde oluşan tıkanma yumurtlama bozukluğuna yol açtığından hamile kalmayı zorlaştırır. Çikolata kistleri Laparoskopik cerrahi  ile temizlenebilir ve hasta tedavi sonrası üreme özelliğini kazanabilir. Çikolata kisti tedavisi sonrası  hastalarda 6 ila 1 yıl arasında gebelik beklenir. Şayet doğal yollardan hasta gebe kalamazsa , uygun bir üreme tekniğiyle gebe kalması sağlanır.Kistler hamile kalmaya engelmidir adlı makalemizi incelediniz. Konuya dair sorularınızı bizlere bu başlık altın dan yönlendirebilir , sorularınıza en kısa sürede yanıt alabilirsiniz.

2016-12-21


Adetliyken Hamile Kalınabilir mi ?

Adetliyken Hamile Kalınabilir mi ?

Adetliyken hamile kalmak mümkün mü ? Hamile kalınabilir mi ? Selamlar Hanımlar âdet döneminde yaygın bir inanışta

Neden hamile kalamıyorum ki ?

Neden hamile kalamıyorum ki ?

Neden hamile kalınmaz kalamadım değilim ? Bu tür soruları nedense akrabaların yada aile eşrafının yanında söylemekten çekiniyoruz

Hamile Kalma Günleri

Hamile Kalma Günleri

Hangi günler hamile kalınır kalabilirim ve hangi günler hamile kalınmaz ? Hamile kalma günü yada günleri

Klomenle hamile kalınırmı?

Klomenle hamile kalınırmı?

Merhaba hocam 2 yıllık evliyim çocuğum yok doktora göründüm yumurta tembelliğim varmış orta derecede klomen verildi

Nasıl hamile kalınır?

Nasıl hamile kalınır?

Günümüzde infertilide sorunu yaşayapı çocuk sahihibi olamayan bir çok çift var.Sayfamıza her gün hamile kalamıyorum ne

İlk aşılamada hamile kalınırmı?

İlk aşılamada hamile kalınırmı?

Çocuk sahibi olamayan bir çok çift tarafından sayfamıza yönlendirilen sorulardan biride ilk aşılamayla hamile kalınırmı,aşılamayla hamile


Yorum Gönder

  1. Sol diyor ki:(13 Ocak 2017 15:33)

    Merhaba 8 gündür adetim gecikti bugün doktora gittim ultrasonda bana sağ yumurtamin catlamadigini ve onu kiste çevirdiğini söyledi aynı zaman hcg testi istedi ona göre ilaç yazacağını söyledi hcg testini istemesideki amac hcg hormonunun salgilanip salgilanmamasina mi bakmak yoksa.direk hamilelik durumuna mi bakmak ??

    1. Site Yönetimi diyor ki:(13 Ocak 2017 17:11)

      Hcg hormon salgısına bakmak zaten gebeliğe bakmak demek 

Etiketler :