Klomifen sitrat nasıl kullanılır ?

Klomifen sitrat kullanıp hamile kalanlar Kadınlar Kulubü Hamilemiyim

Klomifen sitrat Nasıl kullanılır?
Mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gereken bir ilaçtır. Kullanılmaya genellikle adetin üçüncü günü (2-5 günler arasında) başlanır. Günde bir kere kullanılır. Gümlük doz genellikle 50 mg olmakla birlikte, yumurtlama sağlanamışsa 100 hatta 150 mg günlük dozlar uygulanabilmektedir. Toplam 5 gün boyunca kullanılır. Daha sonra ultrason takipleri ile yumurtanın büyüklüğü takip edilir ve yumurtlama için uygun büyüklüğe erişince (18-20 mm olunca) çiftlerin kendi kendilerine ilişkiye girmeleri veya aşılama (IUI) ile gebelik sağlanmaya çalışılır. Yeterince büyüyen yumurta hücresinin (folikül) çatlaması için HCG enjeksiyonu (halk arasında çatlatma iğnesi) yapılır. Yumurtlama bu iğne yapıldıktan 36 saat sonra olacağı için aşılama 36 saat sonra yapılır. Daha ayrıntılı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.


Klomifen sitratın Yan etkileri Nelerdir:
– Yüzde ve vücutta kızarma, yanma hissi
– Bulantı
– Göğüslerde ağrı ve hassasiyet
– Kasık ağrısı
– Görme bozukluğu
– Saçlarda dökülme
– OHSS (nadirdir)

klomifen kullananlar

Klomifen ile hamile kalanlarda ikiz (çoğul) gebelik oranı:
Klomifen kullananlarda ikiz-üçüz gebelik oranı normalden fazladır. Çoğunlukla ikiz gebelik oluşur. Normalde ikiz gebelik oranı %1′e yakın iken, klomifen kullananlarda oluşan hamileliklerin %5-8 kadarı ikiz hamileliklerdir. (KOH – yumurtlama iğnesi kullananlarda bu oran daha yüksek %15 kadardır.)

Hamile kalanlarda düşük veya bebekte anomali riski:
Klomifen kullanarak hamile kalanlarda düşük riski veya bebekte anomali (doğumsal sakatlık) riski normal yolla kendiliğinden hamile kalanlarla aynıdır, risk artışı izlenemez.

Klomifen ile hamile kalamayanlar için diğer tedaviler:
Klomifen genellikle ilk uygulanan tedavi yöntemidir. 3-6 ay klomifen (klomen, serophene, gonaphene) kullanımına rağmen hamile kalamayan çiftler için sıklıkla daha ileri tedavi modaliteleri, klomifene başka ilaçların eklenemsi, enjeksiyon şeklinde ilaçlar (KOH, halk arasında iğne tedavileri), tüp bebek gibi tedaviler uygulanır. Kısırlık tedavisinde her zaman bir standar yoktur, çiftlerin durumları, infertilitenin sebebi, yaş gibi bir çok faktör tedavi seçeneklerini etkiler.

Yine hamile kalmayı kolaylaştıran Klomen Kullananlar ile ilgili haberimizi incelemek isteyebilirsiniz.

blank
blank

28 thoughts on “Klomifen sitrat nasıl kullanılır ?

 • blank
  Aralık 27, 2016 tarihinde, saat 5:41 pm
  Permalink

  Merhaba bu kadar erken gebelik belirtisi olmaz + bu tür birlikteliktede gebelik söz konusu olmaz.

 • blank
  Aralık 27, 2016 tarihinde, saat 1:38 pm
  Permalink

  Merhabalar Çarşamba günü sevgilimle sürtünme yoluyla bişeyler yaşadık ben adetimin 4. Günümdeydim üstüme boşalma falan olmadı hamile kalma durumu nedir?? O günden sonra mide bulantısı baş dönmesi oluyor kasıklarım acıyor psikolojik olarak olduğunu düşünüyorum sizce??

 • blank
  Kasım 19, 2016 tarihinde, saat 8:00 am
  Permalink

  Merhaba adet olmuşsunuz gebelik söz konusu değil. Kasık, bel ağrısı zaman zaman her bayan da olan normal durumlar.İçiniz rahat etmiyorsa test yapın 

 • blank
  Kasım 18, 2016 tarihinde, saat 5:24 pm
  Permalink

  Merhaba. Bundan tam on iki gün önce erkek arkadaşımla arkadan bir ilişki yaşadık. Önden de sürtünme yoluyla yani tam anlamıyla bir birliktelik yaşanmadı. Üzerinden bir saat geçtikten sonra adet oldum zaten adet dönemime yakın bir süreçti. İlk başta anlam veremedim ilk defa böyle bi şey yaşıyorum. Adetim olması gerektiği gibi 4 gün sürdü. Ve ben her ihtimale karşı 20-21 saat sonra Ella hapını kullandım. Ara ara devam eden mide bulantım ve sanki hafif bir baş dönmesi yaşıyorum. Kasıklarımda, belimde de ağrı ve akıntım var. Gebelik söz konusu mudur yoksa ilacın etkileri de olabilir mi? Stres yapıyorum ondan da kaynaklanıyor olabilir mi? Cevaplarsanız çok sevinirim çok stres yaşıyorum, lütfen…

 • blank
  Temmuz 20, 2015 tarihinde, saat 8:38 am
  Permalink

  Her dönem gebe kalmak mümkündür

 • blank
  Temmuz 17, 2015 tarihinde, saat 5:32 am
  Permalink

  Merhaba ben eşimle adetimin 2. günü iliskiye girdim iki kere içime boşaldı hamile kalma olasılığım var mıdır?

 • blank
  Nisan 3, 2015 tarihinde, saat 11:28 am
  Permalink

  Her dönem gebe kalmak mümkündür düzensiz ovülasyonla

 • blank
  Mart 29, 2015 tarihinde, saat 1:58 am
  Permalink

  regl donemimde iliskiye girdim icime bosaldi ilerde cocugun olmaz gibi duyumlar aldim bu dogrumu yada iki taraf icinde herhngi bir saglik sorunu yasatirmi bu durum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.