Kolesterol nedir ?

Bazı insanlarda, kandaki kolesterol düzeyleri çok yüksektir. Buna yüksek kolesterol veya hiperlipidemi denir. LDL kolesterolün yüksek seviyeleri kalp hastalığı ve inme için önemli bir risk faktörü olarak kabul edilir. Kolesterol vücudunuzdaki tüm hücrelerde bulunan mumsu, yağ benzeri bir maddedir. Vücudunuzun hormonları, D vitamini ve yiyecekleri sindirmenize yardımcı olacak bazı kolesterollere ihtiyacı vardır. Vücudun ihtiyacı olan tüm kolesterolü yapar. Kolesterol, yumurta sarısı, et ve peynir gibi hayvansal kaynaklardan elde edilen gıdalarda da bulunur.Kolesterol kanda dolaşır. Kanınızdaki kolesterol miktarı arttıkça, sağlığınız da risk altındadır. Bu yüzden kolesterolünüzün test edilmesi önemlidir, böylece seviyenizi öğrenebilirsiniz.

 

 

Kolesterol, bir lipit olarak bilinen ve vücudun normal çalışması için hayati önem taşıyan bir yağ maddesidir. Esas olarak karaciğer tarafından yapılır, ancak bazı gıdalarda da bulunabilir.Kanınızda aşırı yüksek seviyede lipit bulunması (hiperlipidemi) sağlığınızı etkileyebilir.Yüksek kolesterolün kendisi genellikle herhangi bir semptoma neden olmaz, ancak ciddi sağlık sorunları riskinizi artırır. Kolesterol iki kaynaktan gelir. Karaciğeriniz ihtiyacınız olan tüm kolesterolü yapar. Vücudunuzdaki kolesterolün geri kalanı, hayvanlardan elde edilen gıdalardan gelir. Örneğin, et, kümes hayvanları ve tam yağlı süt ürünleri gibi..Kandaki kolesterol miktarı – hem HDL hem de LDL – bir kan testi ile ölçülebilir .Kolesterolünüzü azaltmanın ilk adımı sağlıklı ve dengeli beslenmeyi sürdürmektir . Diyetinizi yağlı gıdalarda düşük tutmak önemlidir.

 

Yüksek kolesterol belirtileri nelerdir?

 

Yüksek kolesterolün kendisi semptomlara neden olmaz, bu nedenle seviyenizin çok yüksek olduğu ve böylece kalbiniz için risk oluşturduğuna dair hiçbir işaret yoktur.

Kolesterol kanınızda bulunan bir yağ türüdür. Hormon üretmek için belirli bir miktar gerekir. Fakat çok fazla kolesterol, plak oluşturmak için arter duvarlarınıza yapışır. Bu plak birikebilir ve arteri tıkayabilir veya daraltabilir. Bu sürece ateroskleroz denir .Bir arter tıkanırsa, kalp kası hasar görür, bu kalp krizi olarak bilinir . Beyinde bir arter tıkanmışsa, beyne zarar verebilir ve buna felç denir .Kardiyovasküler hastalığın ana nedeni ateroskleroz olarak bilinen plağın arterlerin sertleşmesidir. Yüksek kolesterol, kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalık olasılığınızı arttırır.Yüksek kolesterol sahip olmak her yaştan insanı etkiler.

 

Kolesterol önemlidir

 

Hücre zarlarının yapısını inşa etmek

östrojen, testosteron ve adrenal hormonlar gibi hormonlar yapmak

Metabolizmanızın verimli çalışmasına yardımcı olur, örneğin kolesterol vücudunuzun D vitamini üretmesi için gereklidir.

Vücutta sindirilen yağa yardımcı olan ve önemli besinleri emen safra asitleri üretir.

 

Kolesterol, karaciğer tarafından üretilen ve hücrelerin, sinirlerin ve hormonların düzgün çalışması için vücut tarafından gerekli olan doğal olarak oluşan bir maddedir.Vücudunuzun kolesterol ihtiyacı olmasına rağmen, fazla kolesterol, arterlerin duvarlarında bir yağ tabakası oluşturabilir ve vücudun hayati bölgelerine kan akışını azaltabilir. Plak uzun süre devam ederse, kalp krizi veya felç geçirme riskini önemli ölçüde artırabilir . Sağlıklı bir diyet yapmak ve düzenli egzersiz yapmak, kanınızdaki kolesterol düzeyini düşürmenize yardımcı olabilir.Sağlıklı, dengeli beslenme ve aktif kalma gibi sağlıklı alışkanlıkları benimsemek de, kolesterol seviyenizin yüksek olmasını önlemeye yardımcı olabilir .Doktorunuz diyetinizi kan kolesterolünüzü azaltmak için değiştirmenizi tavsiye etmişse, doymuş yağları azaltmalı ve bol miktarda meyve ve sebze dahil olmak üzere daha fazla lif tüketmelisiniz.Çözünür lif, bağırsaklardaki kolesterol emilimini azaltarak LDL kolesterolü düşürür.

Yulaf, arpa, çavdar
Baklagiller (bezelye, fasulye)
Elma, kuru erik ve çilek gibi bazı meyveler
Havuç, Brüksel lahanası, brokoli, patates gibi bazı sebzeler
keçiboynuzu

Yulaf gününüze başlamak için sağlıklı bir yol sağlayabilir. Nohut, mercimek ve kuru fasulye gibi baklagiller başka bir büyük çözünür lif kaynağıdır. Fındık ve tohumlar zengin bir kolesterol düşürücü doymamış yağ kaynağıdır. Sigarayı bırakmak, kolesterolünüzü düşürmeye ve kalp sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Düzenli fiziksel aktivite kalbinizi güçlendirir ve ‘kötü’ kolesterolü azaltır.Avokado bir tür meyvedir. Besinlerde aşırı derecede yoğundurlar. Avokadolar, LDL (kötü kolesterol) düzeyini düşüren ve vücudunuzdaki sağlıklı HDL (iyi kolesterol) seviyelerini arttıran iki önemli besin olan tekli doymamış yağ ve lif kaynağıdır. Avokadolarda bulunan diğer besinler protein, lif, B kompleksi vitaminleri, K vitamini ve çeşitli minerallerdir.Yağlı balıklar, özellikle somon ve uskumru, uzun zincirli omega-3 yağ asitleri sağlar.Yulaf ve arpa gibi tam tahılların, bazı çalışmalara göre kalp hastalıkları riskini azalttığı bilinmektedir. Kolesterol seviyelerini düşürmek için ayrıca sarımsak tüketin.Sebzelerin, sağlıklı bir diyetin önemli bir bölümünü oluşturduğunu biliyorsunuz. Sebzeler ayrıca, kalp sağlığını korumaktadır. Kolesterol seviyelerinizi normal tutmak için sağlıklı ve dengeli beslenin.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.