Korunmasız ilişkiye girdim hamilemiyim ?

Gebe kalma yeteneği mucizevidir. Bir erkeğin spermi ve bir kadının yumurtasının bir araya gelmesi ile gebelik oluşur. Korunmasız ilişki ile hamilelik her zaman gerçek bir olasılıktır.Bazı kadınlar için, gebe kalma düşüncesi büyük bir neşe ve beklentiyle karşılanırken, başkaları için bir endişe sebebidir. Bu nedenle, üreme çağında veya umutsuzca düşünen kadınların çoğunun, gebe kalma şansı hakkında bir çok soru veya şüphesi vardır. Bir kadın herhangi bir zamanda gebe kalabilir, ancak bunun gerçekleşmesi ihtimali, bir dönem geçirdiği süreye bağlı olarak önemli ölçüde değişir. Bir kadının hamile kalma olasılığı, yumurtlama döngüsünde yükselebilir .

 

 

Hamilelik olasılığını artıran veya azaltan faktörler nelerdir?

İlişkinin kalitesi
cinsel ilişki anı
cinsel ilişkiden önce, sırasında veya sonrasında kullanılan doğum kontrol yöntemleri

Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten sonra hamile kalma şansınız çok yüksektir. Etkili bir doğum kontrolü kullanmadan neredeyse cinsel ilişkide bulunduğunuz her an hamile kalma şansınız vardır.Hamilelik genellikle ovulasyon periyodu etrafında oluşur, yumurtalık fallop tüpünde yumurta bıraktığı zaman. Düzenli periyotlar geçiriyorsanız, adet dönemleri arasında ovulasyon gerçekleşir. Yumurtlama genellikle 2 ardışık periyodun ilk günü arasında gerçekleşir, ancak bu 28 günlük bir döngünün sekizinci gününden yirminci gününe kadar değişebilir. Hamilelik , yumurtalık, fallop tüplerinde bir spermi karşılayan bir yumurta bıraktığı zaman ortaya çıkar.

 

İster hamile kalmak için isterse de bunu önlemek için aktif olarak çalışıyor olun, bu konularda iyi bilgilendirilmeniz gerekir. Gebe kalmayı umuyorsanız, bunu gerçekleştirmek için en iyi stratejileri bilmelisiniz. Öte yandan, bunu önlemek için çalışıyorsanız, risk altına sokacak faktörleri bilmeniz gerekir. Korunmasız cinsel ilişkiye girme ihtimaliniz kesinlikle göz önünde bulundurulacak faktörlerden biri olacaktır.Yumurtlamanın ardından bir ya da iki gün için sadece verimli olursunuz. Sperminiz servikal mukusunuzda üç ila beş gün hayatta kalabildiği için doğurganlık pencereniz biraz uzayacaktır .

Ne zaman yumurtlayacağınız zamanı kesin olarak bilemezsiniz bu yüzden hekimler hamilelik için ortalama risk hesaplarken bir kadının aylık döngüsünü kullanır.Adetinizin ikinci haftasında korunmasız ilişkiye girerseniz gebe kalma olasılığınız vardır.Bu dönem sizin en verimli günlerinizdir.Yumurtlamanın başlamasından bir veya iki gün önce korunmasız cinsel ilişkiye girerek en yüksek hamilelik olasılığına sahip olacaksınız. Gebe kalma kolaylığı da bir kadının yaşına bağlıdır.35 yaşın üzerindeyseniz gebe kalma olaslığınız düşüktür.

Unutmayın, henüz yumurtlamadığınız halde bile döneminizden sonra hamile kalabilirsiniz. Bunun nedeni, spermin verimli servikal mukus içinde tutunması ve beş güne kadar yaşayabilmesidir .Dönemleriniz ne kadar uzun olursa olsun, yumurtlama genellikle bir sonraki döneminizden yaklaşık 14 gün önce başlar.

Korunmasız cinsel ilişkiye giriyorsanız ve hamile kalmak istemiyorsanız, size uygun bir doğum kontrol yöntemi seçmeniz gerekecektir.Her 28 ila 30 günde bir meydana gelen tipik bir döngüde, doğurganlık penceresi genellikle 11. Gün ile 21. Gün arasındadır . Yukarıda belirtildiği gibi, sperm 2, 3 ve 5 güne kadar yaşayabilir. Korunmasız ilişkiye girdiyseniz ve adetiniz geciktiyse gebe olabilirsiniz. Bu durumda gebelik testi yapmanız gerekecektir. Gebelik tetsini ister evde isterseniz hastanede yapabilirsiniz. Cinsel yönden aktifseniz ve gebelik planınız yoksa etkili bir doğum kontrol yöntemini tercih etmenizi öneriyoruz. Sevgili okurlar ; Korunmasız ilişkiye girdim hamile kalma olasılığım nedir başlıklı makalemizi inclediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zamanda yanıt alabilirsiniz.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.