Kuduz nedir nasıl tedavi edilir ?

Kuduz, virüs bulaşmış bir hayvanın tükürüğü yoluyla yayılmış bir viral hastalıktır. Bu genellikle bir insanı ya da başka bir hayvanı  ısırarak oluşur. İletim, tükürük açık bir yaraya dokunarak veya müköz zarlara dokunarak da gerçekleşebilir . Kuduza kuduz virüsü neden olur. Virüs beyni enfekte eder ve sonunda ölümle sonuçlanır. Kuduz bir hayvan tarafından ısırıldıktan sonra, virüs kas ve subkütan dokuda birikir. Virüs periferik sinirler vasıtasıyla beyne gider ve buradan periferik sinirler vasıtasıyla vücudun neredeyse tüm bölümlerine ulaşır.

 

Kuduz ciddi bir hastalıktır . Kuduzlar neredeyse her zaman enfekte bir hayvan ısırığıyla bulaşırlar. Kuduz tedavisinin başarılı olması için herhangi bir belirti görmeden önce verilmelidir.Herhangi bir memeli kuduz yayabilir.Kuduz virüsü sonuçta beyin ve ölüm hastalığa neden merkezi sinir sistemini bozar. Kuduzların insanlardaki erken belirtileri, ateş, baş ağrısı ve genel zayıflık veya rahatsızlık da dahil olmak üzere diğer birçok hastalığa benzer.

 

Kuduz belirtileri

 

Hastalık ilerledikçe, daha spesifik semptomlar ortaya çıkar ve uykusuzluk, kaygı, karışıklık, hafif veya kısmi felç,halisülasyon, yutma zorluğu ve sudan korkma görülebilir.Ölüm genellikle bu semptomların başlamasından birkaç gün sonra ortaya çıkar.

 

Hem vahşi hem de evcilleştirilen hayvanlar, kuduz virüsünü yayabilir. Aşağıdaki hayvanlar, insanlarda kuduz enfeksiyonunun başlıca kaynağıdır:

köpekler,yarasalar,gelincikleri,kediler,inekler,keçiler,atlar,tavşanlar,kunduz,çakallar,tilki, maymunlar,rakun,kokarca,dağ sıçanı.

 

Kuduz Tedavisinin Yan Etkileri

Kuduz aşısı ve immünoglobulin, nadiren bazı yan etkilere neden olabilir:

 

Enjeksiyon yerinde ağrı, şişme veya kaşıntı

baş ağrısı

mide bulantısı

karın ağrısı

kas ağrıları

baş dönmesi

 

Kuduzu önleme

Kuduz önlenebilir bir hastalıktır. Kuduzlu olmanızı önlemeye yardımcı olabilecek bazı basit önlemler vardır:Vahşi hayvanlarla temastan kaçının,Evcil hayvanlarınızı aşılayın.Yarasaların yaşam alanlarına veya evinizin yakınındaki diğer yapılara girmesini önleyin.

 

Doktorlar kuduzu nasıl teşhis eder?

İnsanlarda tükürük, kan numuneleri, omurilik sıvısı ve cilt örnekleri test edilerek kuduz teşhisi konur. Birden fazla test gerekebilir.

 

Kuduz tedavisi

Kuduz enfeksiyonunun ilk evrelerini tespit etmek için bir test yok. Belirtilerin başlangıcından sonra, bir kan ya da doku testi, bir doktorun hastalığınız olup olmadığını belirlemesine yardımcı olur. Eğer vahşi bir hayvan tarafından ısırıldıysanız, doktorlar genellikle belirtilerin ortaya çıkmadan önce enfeksiyonu durdurmak için kuduz aşısı uygulayacaklardır.Kuduz virüsüne maruz kaldıktan sonra, bir enfeksiyonun oluşmasını önlemek için bir dizi enjeksiyona sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.