Lyme hastalığı nedenleri belirtileri ve tedavisi

Lyme hastalığı , kene ısırığı ile yayılmış bir bakteriyel hastalıktır. Lyme hastalığı cildi, eklemleri, kalbi ve sinir sistemini etkileyebilir. Lyme hastalığı aşamalarda ortaya çıkar, erken evre, kene ısırığının başladığı yerde kızarıklık genişleyen bir halka ile başlar. Lyme hastalığının tanısı hastanın klinik bulguları ve kandaki bakterilere karşı antikorların saptanması ile konur.Lyme hastalığı antibiyotiklerle tedavi edilir. Bu makale Lyme, Lyme hastalığı nedir,Lyme hastalığı belirtileri,Lyme hastalığı nedenleri, Lyme hastalığı tedavisi ile ilgili bilgiler vermektedir.

 

 

 

Lyme hastalığı, çeşitli kenelerden birinin ısırığı yoluyla yayılmış bir bakteri enfeksiyonudur.  Lyme hastalığı olan hastalar sıklıkla kronik yorgunluk sendromu, fibromiyalji, multipl skleroz ve depresyon da dahil olmak üzere çeşitli psikiyatrik hastalıklarla yanlış tanı alıyor. Bu diğer hastalıklarla yapılan yanlış teşhisler, altta yatan enfeksiyon kontrol edilmediği için doğru tanı ve tedaviyi geciktirebilir.

 

Lyme Hastalığı Belirtileri

 

Lyme hastalığı, sinir sistemi, eklemler, deri ve kalp gibi farklı vücut sistemlerini etkileyebilir. Lyme hastalığının semptomları genellikle üç aşamada meydana gelir. Yine de, herkes bu aşamalardan herhangi biriyle karşılaşmaz

Lyme hastalığı ile ilişkili olabilecek diğer bulgu ve belirtiler şunları içerir:

Titreme

Baş dönmesi

Ateş

Eklem şişmesi

Yüz kas tonusu kaybı

Şişmiş lenf düğümleri

Bellek Sorunları

Kas ağrıları

Uyuşma

Çarpıntı

Boyun Tutulması

karıncalanma

 

Lyme hastalığı, kene ısırığına bağlı potansiyel olarak ciddi bir bakteri enfeksiyonudur ve insanlarahayvanlara zarar verir.  Dolayısıyla Lyme hastalığı kene kaynaklı bir hastalıktır. Lyme hastalığı, etkilenen bir kişiden başkasına bulaşmaz . Lyme hastalığı deride, eklemlerde, kalpte ve sinir sisteminde anormalliklere neden olabilir.Lyme hastalığı, ilerledikçe vücudun farklı bölgelerini değişik derecelerde etkiler. Kenenin cildi ısırdığı yer, bakterilerin deriye vücuda girdiği yerdir

 

Lyme hastalığı nasıl teşhis edilir?

Lyme hastalığının teşhisi, sağlık öykünüzün değerlendirilmesi ve fizik muayenesiyle başlar. Kan testleri, antikorların bulunduğu ilk enfeksiyondan birkaç hafta sonra en güvenilirdir.

 

Lyme hastalığı nasıl tedavi edilir?

 

Lyme hastalığı en erken evrelerde tedavi edilir. Eğer Lyme hastalığının belirtilerini geliştirirseniz, normalde bir dizi  antibiyotik tedavisi görürsünüz.Lyme hastalığını tedavi etmek için kullanılan bazı antibiyotikler cildinizi güneş ışığına karşı daha hassas hale getirebilir. Bu gibi durumlarda, güneşe uzun süre maruz kalmaktan kaçınmalı ve tedaviyi tamamlayana kadar  güneşten kaçınmalısınız.Şu anda Lyme hastalığını önleyecek bir aşı yoktur. Koşulu önlemenin en iyi yolu, kenelerin bulunduğu yerleri ziyaret  etmemenizdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.