Meme başı akıntısı nedenleri ve tedavisi

Meme başı akıntısı bir çok kadın da  görülen hastalıklar dan biri.  Akıntı genelde  yağlı süte benziyor ve her iki memede de görülebiliyor. Meme başı boşalması meme kanserinin erken bir belirtisi olabilir, ancak meme başı boşalması vakalarının çoğu benign durumlardan kaynaklanmaktadır. Meme başı akıntısının nedenleri, bir kadının menopoz öncesi mi yoksa menopoz sonrası mı olduğuna ve hamile olup olmadığına, emzirdiğine veya geçmişte doğum yapmış olmasına bağlı olarak değişir.Meme başı akıntısı  hakkın da tüm detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz..

 

 

Meme başı akıntısı , meme ucundan gelen  değişik renk ve kıvam da olan bir akıntıdır.  Genelde  meme de ağrı ile beraber eşlik eder.  Meme başı akıntısı uyu huylu olmakla beraber  kanser habercisi de olabilir. Bu yüzden meme başı akıntısı ile karşılaşıldığın da mutlak surette hekime görünülmelidir.Meme başı akıntısı bir tarafta (tek taraflı) veya her iki tarafta (iki taraflı) oluşabilir. Tek taraflı akıntı, papilloma, ektazi ve hatta kanser gibi altta yatan durumlarla ilişkili olma ihtimalinin daha yüksek olduğu, iki taraflı akıntı ise hormonal değişiklikler veya tiroid hastalığı gibi sistemik durumlarla ilişkilidir.Boşalma kendiliğinden meydana gelebilir veya bunun yerine sadece bir memeyi sıkma gibi eylemle oluşabilir.Memenin boşalmasının rengi de altta yatan nedenleri belirleme konusunda çok önemlidir. Kanlı akıntı meme kanseri belirtisi olabilir, ancak intraductal papilloma gibi başka bir durumdan kaynaklanıyor olması da muhtemeldir. Sarı, genellikle enfeksiyonla ilişkili.Fibrokistik hastalıkta sık görülen yeşil kahverengi akıntıdır.

Meme başı akıntısı her iki memenin aşırı uyarılması sonucu olabilir. Meme başı akıntısı nın  nedeni arşatırıldığın da, ne kadar sık aralıklarla akıntının olduğu, meme başı akıntısının rengi, tek memedenmi , iki memedenmi akıntının gerçekleştiği irdelenmesi gerekir. Meme başı akıntısın da renk ve kıvamın önemli, olduğunu belirttik. Meme de kanlı ve açık renkli bir akıntı söz konusu ise bu meme kanserinin belirtisi olabilir.

Meme başı akıntısı diğer nedenleri arasında şunlar vardır:

Doğum kontrol hapları
meme enfeksiyonu veya apse
kanal papilloma , süt kanalınızda siğile benzer siğil benzeri olmayan bir büyüme
antidepresanlar ve sakinleştiriciler gibi süt üreten hormon prolaktin düzeylerini artıran ilaçlar
meme veya meme ucunda aşırı stimülasyon
fibrokistik memeler
Adet döneminde veya menopozda hormon değişiklikleri
memenin yaralanması
meme kanalı ektazisi, tıkalı süt kanalı
prolaktinoma, hipofiz bezinin kanserli olmayan bir tümörü
indirgenmemiş tiroid bezi
meme kanseri

 

 

Meme başı akıntısı olan kadınların çoğu hekime görünmezler. Bu durumu dikkate almazlar. Meme başının akıntıları mutlaka incelenmelidir. Meme başı akıntılarında hastalık riski ilerleyen yaşla birlikte artmaktadır. Her meme başı akıntısı hastalık değildir. Kullanılan bazı ilaçlar da meme başı akıntılarına neden olabilmektedir. Özellikle doğum kontrol hapları, mide ilaçları  meme başı akıntısına neden olabilir.

Meme başı akıntısı sıktığınız zaman geliyorsa yada dar sütyen giydiğiniz de gerçekleşiyorsa  bu normal bir durum dur. Fakat kendiliğin den oluşan meme başı akıntılarını dikkate almak gerekir. Patolojik meme başı akıntısı  tek bir memeden ve tek bir kanaldan gerçekleşmektedir.  Genelde akıntı kanlı  olur.  Kanlı akıntı meme kanseri habericisidir. Yeşil renkli akıntı fibrokistlere işaret eder.  Her iki akıntının nedeni mutlak surette iyi araştırılmalı ve değerlendirilmelidir.

Meme başı akıntısı sebebi ile tetkitler yapılır . Bu tetkitler temiz çıksa bile  düzenli aralıklarla meme muayenesine gidilmelidir. Ayrıca gerekirse ameliyat yapılmalıdır. Ameliyat esnasın da alınan parçalar incelenmeli , hastanın yaşam kalitesi uzatılmalıdır. Meme başı akıntısın da  MR , endoskopi  ve meme kanallarını görüntüleyen teknikler kullanılır. Sevgili hanımlar makalemiz den anlaşıldığı gibi tanısal değerlendirme önemlidir. Meme başı akıntısı ile karşılaştığınız da zaman kaybetme den genel cerraha görünün..Sağlıklı günler diliyoruz..

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.