Normal doğummu sezeryan mı daha sağlıklı?

Bu konu normal doğummu sezeryan mı hakkın da bilgiler vermektedir.

Gebelik  bayanların yaşadığı heyecanlı,güzel bir o kadar da teleşlandıran bir süreç.Bir çok anne adayı normal doğum yapmaktan korkar ve

tercihini sezeryan dan yana kullanmak ister.Sonra duydukları okudukları anne adayının kafasını karıştırır.Hangi doğum şekli daha iyi normal doğummu sezeryan mı ? Uzmanlar normal doğumumu sezeryanımı  öneriyor ,merak edilen tüm detaylar yazımızın devamın da.

Hamile olduğunuzu öğrendiniz ve doğumunuz giderek yaklaşıyor.Takibin de olduğunuz doktorunuz  gebeliğiniz için hiç bir riskin bulunmadığını ve normal doğum yapmanızı öneriyor ama siz korkuyor ve sezeryan doğumu düşünüyorsunuz .Normal doğummu yoksa sezeryanmı diyerek araştırmaya koyuldunuz .Okuduklarınız duyduklarınız kafanızı karıştırdı öyle değilmi ? O zaman  yazımızı okumaya devam edin ve  normal doğummu sezeryanmı  bakın hangisi sizin için daha iyi..

 

Sezeryan la doğum ve normal doğum günümüzün en çok tartışılan sağlık konusu .İki doğum şeklinin farkları var.Normal doğum  doğumun normal şeklidir.Anne ve bebek açıısn dan sağlıklı bir doğum dur.Sezeryan ise  normal doğumun mümkün olmadığı  anne ve bebeğin risk altında olduğu durumlarda ,ameliyatla bebeğin anne karnın dan çıkarılmasıdır.Her iki doğumunda kendine göre avantajı ve dezavantajı vardır.Bu yüzden doğum şeklinize siz değil hekiminizin karar vermesi gerekiyor.Doğum  tercihiniz için hekiminize ısrarcı olmayın.Sizin ve bebeğiniz açısından hangi doğumun sağlıklı olacağını hekiminiz bilir .

 

Doğum şekliniz  gebeliğinizin 36-37. haftalarında hekiminiz tarafından değerlendirilerek saptanır.Öncelikle vajinal muayeniz yapılır.Çatı darlığınız yok ise  ruh halinizde  göz önünde bulundurularak normal doğum yapmanız tavsiye edilir.Sezeryan  beklenen doğum tarihinden  10-14 gün önce yapılır.Normal doğumun riskleri anne açısından vajinada yırtık,mesane sarkması  doğum ağrısı .Aynı zaman da normal doğumlarda yırtılmaya  bağlı olarak tedavi dikiş olduğundan ,(dikişlerin iyleşme süresi  10 günde iyleştiğinden) anne rahat oturamaz .Ayırca dikişler pansuman gerektirmektedir.Normal doğumda bebek açısından riskler ise   bebeğin başının  çıkmasından sonra omuza takılması ,doğum eylemenin yavaşlaması  buna bağlı olarak  bebeğin kalp atımları yavaşlayabilir.

 

Doğum eyleminin fazla uzaması bebeği oksijensiz bırakabilir.Sezeryanın en büyük avantajı bebek açısından riskleri en aza indirmesidir.Sezeryan doğumda anne adayı daha sıkıntılı anlar yaşamaktadır.Ameliyat sonrası annenin kendine gelmesi biraz zaman alabilir.Anne adayının normal yaşantıya dönmesi 7-8 gün sürebiliyor.Dikişlerin iltihaplanması ve açılması az ihtimal olsada vardır.Sevgili anne adayları hiç bir gerekçe yokken keyfi sezeryana yaklaşmayın.Ve doğum şeklinizde ısrarcı olmayın .Hekiminizin önerdiği ve uygun bulduğu doğum şeklini tercih edin.

2016-05-10


Bebek Nasıl Bakılır ?

Bebek Nasıl Bakılır ?

Yeni anne olmuş yada anne adaylarının bilmesi gereken bir konu olduğu için sizlerle paylaşmak istedik. Bebek

Hamilelik İçin Uygun Günler

Hamilelik İçin Uygun Günler

Hamilelik için uygun dönemler, uygun zamanlar ve uygun günler hangileridir ? Hamile kalınması için bilmeniz gerekenleri tek

Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet gecikmesi kaç gün olur, adet gecikmesinde hamilelik, adet gecikmesinin nedenleri sebepleri ve ne kadar normal

Yumurtlama Dönemi Tesbiti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yumurtlama Dönemi Tesbiti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yumurtlama dönemi belirtileri Ovulasyon günü her kadına göre değişir. Bunu anlamak için bazal temperatür denen bir

3-4 Aylık Bebek Menüsü

3-4 Aylık Bebek Menüsü

3 - 4 aylık olan bebeğe neler verilmeli ? Bebek menüsü örneği ve bilinmesi gerekenleri sizlere

Beta HCG testi örneği

Beta HCG testi örneği

Beta hcg testi örneği - Beta hcg testinden hamile olduğumuzu nasıl anlarız ? Kanda gebelik haftası


Yorum Gönder

Etiketler :