Polikistik over sendromu gebeliği engellermi ?

Bu konu polikistik over sendromunun gebe kalma üzerinde etkileri hakkında bilgiler vermektedir.

Bayanlar  arasında en çok rastlanılan hormon bozukluklarından birisi polikistik over sendromu dur.Polikistik over sendromunun  nedeni kesin olarak bilinmemektedir.Polikistik over

sendromu en sık 30 yaş altı kadınlarda görülen ve overde kalın bir over dokusu içinde iyi huylu birçok kist ile karakterize bir hastalıktır.Bu hastalık bazı bayanları özelliklede gebe kalmak isteyenleri epey endişelendirmektedir.Polikistik over sendromu hakkında endişeli bayan takipçilerimiz tarafından sık sorular yöneltilmektedir.Bizlerde sorulan sorulara istinaden polikistik over sendromu hakkında biraraştırma yaptık ve bu makaleyi hazırladık.Polikistik over sendromu hakkında tüm detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz..

 

 


Polikistik over sendromu genç ve orta yaş kadınlarda görülen en sık metabolik bozukluktur. Hastalık genellikle adet düzensizliği, sivilce, yağlı cilt, kıllanma, infertilite (kısırlık) ve kilo artışı gibi belirtilere yol açar. Özelliklede kilo alımı yumurtlama düzensizliğini arttırır ve gebelik oluşmasını daha fazla zorlaştırır.Polikistik over sendrımunun sebebi tam olarak netleştirilmiş değildir.Polikistik over sendromunda adet düzeninin bozuk olması olmazsa olmaz bir şart değildir. Nadiren bazı polikistik over hastalarında adetler düzenli de olabilir ..Zaman zaman amenore yani hiç adet görmeme olabilir. Gecikmeyi takiben görülen kanama genelde fazla miktarda ve uzun süreli olur..Adet gecikmesinin veya adet düzensizliğinin tedavisinde progesteron türevi ilaçlar veya doğum kontrol hapları sıklıkla kullanılır.

 

 

 

Bize en sık yöneltilen sorulardan biri de polikistik over hastasıyım.Adetlerim düüzensiz ve bu ay gecikmem var .Polikistik over hastası olmama rağmen hamile kalırmıyım ? Polikistik over olan hastamızın adetleri düzensiz dolayısı ile düzensiz ovülasyon gelişebilir ve neticesinde gebelikte söz konusu olabilir..Tabi böyle olasılıklı yanıtlar vermek yerine bizim önerimiz bu tür durumlarda gebelik şüphesi var ise mutlak surette gebelik testi yapılması.Buna benzer bir diğer soruda polikistik over sendromu hastasyım ve hiç adet olmuyorum hamile kalırmıyım,evlenince çocuğum olurmu ? Polikistik over sendromu tedavi edilebilir yalnız çok uzun ve meşagetli bir tedavi gerektirir.Dolaysıyla tedavi olumlu cevap verirse tabiki gebelik elde edilebilir..Polikistik over sendromu tanısı klinik bulgular, laboratuvar tetkikleri ve ultrason incelemesinin bir arada değerlendirilmesi ile konur.Adetleriniz düzensiz ise aşırı kıllanma ve kilo artışınız var ise mutlaka hekime görünün..

2016-03-11


Hamile Kalmak İstiyorum

Hamile Kalmak İstiyorum

Hamile kalmak istiyorum hamile olmak istiyorum diyen sevgili hanımlar. Hiç bir problem olmadığı halde neden hamile

Bebek Nasıl Bakılır ?

Bebek Nasıl Bakılır ?

Yeni anne olmuş yada anne adaylarının bilmesi gereken bir konu olduğu için sizlerle paylaşmak istedik. Bebek

Hamilelik İçin Uygun Günler

Hamilelik İçin Uygun Günler

Hamilelik için uygun dönemler, uygun zamanlar ve uygun günler hangileridir ? Hamile kalınması için bilmeniz gerekenleri tek

Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet gecikmesi kaç gün olur, adet gecikmesinde hamilelik, adet gecikmesinin nedenleri sebepleri ve ne kadar normal

Yumurtlama Dönemi Tesbiti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yumurtlama Dönemi Tesbiti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yumurtlama dönemi belirtileri Ovulasyon günü her kadına göre değişir. Bunu anlamak için bazal temperatür denen bir

3-4 Aylık Bebek Menüsü

3-4 Aylık Bebek Menüsü

3 - 4 aylık olan bebeğe neler verilmeli ? Bebek menüsü örneği ve bilinmesi gerekenleri sizlere


Yorum Gönder

Etiketler :