Progesteron değerleri nasıl olmalı ?

Progesteron testi , kandaki progesteron miktarını ölçmek için yapılan bir testtir. Progesteron başta yumurtalıklarda üretilen bir hormondur. Progesteron testi yaptırmadan önce 4 hafta kadar östrojen veya progesteron veya her ikisini birden içeren ilaçları ( doğum kontrol hapları dahil) almayı durdurmanız istenebilir . Son 7 gün içinde bir radyoaktif bir testten geçmişseniz bunu hekime bildirin. Radyoaktif testler test sonuçlarını etkileyebilir.

 

 

 

 

Progesteron döngünün luteal fazında üretilir. Normal Progesteron değerleri şöyledir.

Kadın:

12 yaştan küçük: 0,10-0,31 ng/ml
12 yaştan büyüklerde: 0,10-1,00 ng/ml

Folliküler faz 0,10-1,10 ng/ml
Pik 0,10-1,10 ng/ml
Luteal faz 3,00-20,00 ng/ml

 

Düşük progesteron seviyeleri bir sorun olabilir. Progesteron seviyeleri sadece ortalamalardır ve birçok değişkene bağlı olarak değişebilirler. Düşük progesteron seviyesi yumurtlamanın gerçekleşmediği anlamına gelebilir. Ovülasyondan sonra progesteron seviyeleri yükselir . Progesteron seviyesinin yükselmesinin başlıca iki nedeni şunlardır: Yumurtlama ve gebelik. Yumurtlama sonrası veya gebelik sonrasında progesteron seviyeleri laboratuvar hatası, Progesteron hapları veya fitilleri alma, Yumurtalık kanseri, Adrenal kanser, Adrenal bezlere bağlı hastalıklardan dolayı yükselebilir.

 

Progesteron, yumurtalıklar ve adrenal bezler tarafından üretilen ve salınan hormonlardan biridir. Progesteron, ovulasyon gibi çeşitli vücut fonksiyonlarını uyarır ve düzenler ve gebeliğin devam etmesinde önemli bir rol oynar. Progesteron hayatınız boyunca önemlidir. Hamile olmayan kadınlar için düşük progesteron anormal kanamaya neden olabilir. . Gebe kalmayan kadınlarda düşük progesteron belirtileri şunlardır: Baş ağrısı,depresyon,düşük libido, sıcaklık basması ve düzensiz adet döngüsü.

Progesteron menstrüel siklüsün kritik bir parçası olup, düzenli ovulasyonu teşvik eder ve hamilelik şansını arttırır. Gebelik oluşursa, plasentada progesteron da üretilir ve gebelik boyunca yüksek düzeylerde olur. Hamilelik sırasında düşük progesteron belirtileri şunları içerebilir. Karın ağrısı, meme hassasiyeti, yorgunluk, düşük kan şekeri,vajinal kuruluk. Sevgili okurlar Progesteron değerleri ne olmalı başlıklı makalemizi incelediniz. Konuya diar soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir,sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

blank
blank

4 thoughts on “Progesteron değerleri nasıl olmalı ?

 • blank
  Ağustos 20, 2020 tarihinde, saat 1:49 am
  Permalink

  Selamlar Elifim,

  Öncelikle hayırlı olsun bu testin sonucu yanılmaz bu kan testine göre hamilesin sen. Doktorun beta hcg testini yenileyecektir. Yine kan testinden bu önceki 941 çıkan değerinin iki gün sonra ortalama iki katına çıkması gerekiyor. Yani diyelim ki 500 çıktı ilk yaptırdığında iki gün sonra yaptırdığında minimum değerin 1000 çıkması gerekiyor. Tam da bu noktada doktorun bu değerleri ölçümleyecektir. Dış gebelik olduğunu, bu değerlerin iki katından daha düşük çıkmasıyla ya da ani şekilde düşmesiyle anlayabilirsin hayatım onun haricinde bir belirtisi yok. Sağlık ocağında yaptırma özel hastaneye git. Sevgiler. Umarım bebeğini kucağına alırsın.

 • blank
  Ağustos 19, 2020 tarihinde, saat 9:41 pm
  Permalink

  Merhabalar. Son adet tarihim 19 temmuz. Dün kan testinde beta 941.8 cıktı. Daha önce dış gebelik yasadigin için tedirginim. Doktor 2 gun sonra beta ve progesteron hormonu testi istedi. Progesteronun düşük veya yüksek olması dış gebelik veye sağlıksız gebelik belirtisi mi acaba? Ayrıca sağlık ocaklari progesteron testi yapılıyor mu? Teşekkür ederim şimdiden.

 • blank
  Haziran 22, 2020 tarihinde, saat 5:54 pm
  Permalink

  Şu anda bir şey söylemek için erken biraz daha beklemeniz gerekiyor. Progesteron yükselebilir tabiki.

 • blank
  Haziran 22, 2020 tarihinde, saat 1:45 pm
  Permalink

  Merhaba, tüp bebekle hamile kaldım. Transfer öncesi progesteron 9’du. Transfer sonrası 9. Günümde beya hif 327 progesteron ise 6.01 sizce progesteron hormonun yükselir mi? Ya da bu şekilde düşmesi sağlıksız gebelik olduğunu mı gösterir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.