Prolaktin hormonu değerleri ne demek ?

Prolaktin, adından da anlaşılacağı üzere, memelilerde laktasyon (anne süt üretimini) teşvik eden ve bir dizi başka işlev ve sistemden sorumlu olan bir hormondur. Prolaktin beyindeki hipofiz bezi tarafından üretilir. PRL veya laktojenik hormon olarak da bilinir. Prolaktin beyindeki hipofiz bezinin ön kısmının yanı sıra uterus, beyin, göğüsler, prostat, yağ dokusu, deri ve bağışıklık hücrelerinde de oluşturulur.Hem erkek hem de kadın üreme sağlığı için önemlidir.

 

 

 

Çoğu insan için, prolaktin işini sorunsuz yapar . Bazı insanlarda prolaktin çok düşük yada yüksek olabilir. Yüksek prolaktin, hiperprolaktinemiya , menstrüel rahatsızlıklara, östrojen eksikliğine ve testosteron eksikliğine neden olabilen bir koşula neden olur . Yüksek prolaktin seviyeleri aynı zamanda istenmeyen laktasyona neden olabilir.Bu genellikle gebelik sırasında veya tiroid düzgün çalışmadığında ortaya çıkar. Ayrıca doğurganlık sorunları veya düzensiz dönemler yaşıyorsanız prolaktin testi gerekebilir . Bir prolaktin testi tıpkı bir kan testi gibidir.

 

Kadınlarda prolaktin septomları şunlardır

 

açıklanamayan şiddetli uzun süren baş ağrısı

görme bozukluğu görmede bulanıklık

galaktore veya laktasyon doğum yada gebelik dışında

İlşki sırasında ağrı ya da rahatsızlık

anormal vücut gelişimi ve tüylenme

anormal akne gellişimi

Yüksek prolaktinin nedenleri ; hipofiz bezi tümörleri, tiroidin yetersiz işlevi, hipotalamusu etkileyen sorunlar, yeme bozukluğu, depresyon ve yüksek tansiyon ilaçları. Ayrıca, böbrek hastalığı , karaciğer yetmezliği ve polikistik over sendromu ( yumurtalık sendromu )(yumurtalıkları etkileyen bir hormon dengesizliği), vücudun prolaktin kabiliyetini etkileyebilir. Doktorunuz sonuçlarınızın normal olup olmadığını, genel sağlığı da dahil olmak üzere birçok faktöre dayanarak değerlendirecektir. Prolaktin değerleri, farklı laboratuvarlar arasında hafif farklılık gösterebilir. Tedaviniz tanıya bağlı olacaktır.

 

Prolaktin normal değerleri

Hamile bayanlarda 10- 209 ng/mL yüksekliği olmalı.
Gebe olmayan bayanlarda 2 -29 ng/mL yüksekliğinde olmalıdır.
Erkeklerde ise 2- 18 ng/mL olarak bulunur.

 

Düşük prolaktin seviyeleri genellikle kadınlar ya da erkekler için bir endişe değildir. Bununla birlikte, aşırı hiperprolaktinemi olarak bilinen prolaktin seviyesi daha derin bir meseleyi gösterebilir. Prolaktin düzeyleri gebelikte ve doğum sonrası normaldir.Bununla birlikte, hiperprolaktinemi, anoreksiya nervoza , karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı ve hipotiroidizmden de kaynaklanabilir . Bazı ilaçlar yüksek prolaktin düzeylerine neden olabilir. Prolaktin seviyeleri konusunda endişeleriniz varsa mutlaka hekime görünün. Sevgili okurlar Prolaktin hormonu ile ilgili makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilrisiniz.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.