Prostat kanseri nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Prostat kanseri nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.

Prostat kanseri sadece erkekleri etkileyen bir hastalıktır.Prostat erkek üreme sisteminin ekzokrin bezidir ve mesanenin hemen altında, rektumun önündedir. Yaklaşık

bir ceviz büyüklüğündedir.Prostat, mesane çıkışından itibaren erkek üretranın çevresini saran erkek üreme sisteminin bir parçası olan bezdir Prostatta binlerce küçük bez vardır bunların hepsi meni parçasını oluşturan bir sıvı üretir.Bu sıvı aynı zamanda spermleri de korur ve besler.Bu makale prostat kanseri , prostat kanseri belirtileri,prostat kanser nedenleri ve tedavisi ile ilgili bilgiler vermektedir.

Prostat kanseri çoğunlukla çok yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Bir çok erkek prostat kanseri olduğunun farkına varmaz.Prostat kanseri semptomlarının çoğu bezin genişlemesiyle ilgilidir.Prostatın ana işlevi meni üretiminde yardımcı olmaktır. Semen yaratmak için testisler tarafından üretilen sperm ile karıştırılmış kalın bir beyaz sıvı üretir.Yaşlandıkça prostat kanseri gelişme şansınız da artar. Çoğu vaka 50 yaş ve üzerindeki erkeklerde gelişir.

Prostat kanseri nedir?


Prostat, erkeklerde mesanenin altında bulunan küçük bir bezdir ve üreme sisteminin bir parçasıdır. Bazı erkekler genellikle hayatın ilerleyen dönemlerinde prostat kanseri geliştirir. Prostat bezinizde kanser gelişirse, muhtemelen yavaş ilerleyecektir. Nadir durumlarda, kanser hücreleri daha agresif olabilir, çabucak büyür ve vücudunuzun diğer alanlarına yayılabilir.

Prostat kanserinin sebebi nedir?


Her türlü kanser gibi, prostat kanserinin kesin nedeni de  belli değildir. Çoğu durumda, genetik ve bazı kimyasallar veya radyasyon gibi çevresel toksinlere maruz kalma gibi birden fazla faktör dahil olabilir.

Prostat kanseri için risk faktörleri nelerdir?


Bazı risk faktörleri, prostat kanseri geliştirme şansınızı etkileyebilir:

Aile öyküsü
Yaş
Coğrafi konum
Sağlıksız beslenme
Bazı durumlarda, prostat kanserine yol açan mutasyonlar kalıtsaldır. Aile öyküsünüz varsa, hasar görmüş DNAya sahip olabilirsiniz.Prostat kanseri için en büyük risk faktörlerinden biri yaştır. Bu hastalık nadiren gençleri etkiler.Yaşadığınız yer, prostat kanseri geliştirme riskinizi de etkiler.

Belirtiler

Prostat kanseri erken evrelerinde herhangi bir belirti veya bulguya neden olabilir.İdrar yapmada zorlanma, pelvik bölgede ağrı,kemik ağrısı,kanlı sperm erektil disfonksiyon

Prostat kanserini önleme 

Prostat kanserinin kesin nedeni bilinmiyor, ancak hastalığa yakalanma şansınızı artırabilecek risk faktörleri var. Prostat kanseri riskinizi azaltmak için yaşam tarzınıza yapabileceğiniz değişiklikler hakkında hekiminizden bilgi edinin.

Prostat kanseri nasıl tedavi edilir?

Prostat kanseri tedavisi karmaşıktır. Farklı vakalar arasında muazzam bir değişime sahiptir. Dikkate alınabilecek tedavi seçenekleri şunlardır: ameliyat, radyoterapi, hormon tedavisi ve daha seyrek olarak kemoterapi. Genellikle bu tedavilerin iki veya daha fazlasının bir kombinasyonu kullanılır
Erken dönemlerde tedavi edilmesi durumunda bazı prostat kanseri vakaları tedavi edilebilir. Tedaviler arasında cerrahi olarak prostat, radyoterapi ve hormon tedavisi bulunur.Kanser vücudun diğer bölgelerine, genelde kemiklere yayılırsa tedavi edilemez ve tedavi, ömrün uzatılması ve semptomların hafifletilmesi üzerine odaklanır.Prostat kanserini önlemeye yönelik kanıtlanmış bir önlem bulunmamaktadır.Doktorlar, kanser türüne, kişinin yaşına, kanserin ne derece yayıldığına ve hastanın genel sağlığına bağlı olarak hastalarının ihtiyaçlarını karşılamak için prostat kanseri tedavi planları tasarlarlar.

2017-05-24


Göz allerjisi nedenleri belirtileri ve tedavisi

Göz allerjisi nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Göz allerjisi nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.

Deliryum nedenleri belirtileri ve tedavisi

Deliryum nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Deliryum nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkın da bilgiler vermektedir.

Tüberküloz nedenleri belirtileri ve tedavisi

Tüberküloz nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Tüberküloz nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkın da bilgiler vermektedir.

Diş apsesi nedenleri belirtileri ve tedavisi

Diş apsesi nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Diş apsesi nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.

Kolesterol nedenleri belirtileri ve tedavisi

Kolesterol nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Kolesterol nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.

Anemi nedenleri belirtileri ve tedavisi

Anemi nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Anemi nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir


Yorum Gönder

Etiketler :