Rahim filmi korkulacak ağrılı bir işlemmi ?

Bu konu Rahim filmi korkulacak ağrılı bir işlemmi hakkın da bilgiler vermektedir

Rahim filmi , kadın hastalıklarının teşhisin de kullanılan bir görüntüleme işlemidir.  Uzun yıllardır  uygulanan bu işlem , rahim ile

ilgili problemlerin tanısın da kullanılmaktadır. Özellikle çocuk sahibi olmayan kadınların kısırlık araştırmasın da sıklıkla uygulanır.

Rahim filmi çekimi ile ilgili sayısız şehir efsanesi vardır. Ve bu spekülasyonlar  kadınları rahim filmi çekme konusunda tedirgin ederek korkutur. Makelemizin devamın da rahim filmi nedir , rahim filmi ağrlı bir işlemmidir , rahim filmi nasıl çekilir , rahim filmi sonrası hamile kalınırmı gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz..

Rahim filmi adet bitiminin 7. günü çekilmektedir. Adet bitimi sonrası çekilmesinin sebebi , hastanın hamile olmadığın dan emin olmaktır. Hamileyken rahim filmi çekmek sakıncalıdır , hamileliğe zarar verebilmektedir. Rahim filmi çekimi bir çok kadını korkutmakta ve işlemden uzaklaştırmaktadır. Oysa günümüz teknolojisinin gelişmesi ile ağrısız rahim filmi çekilebilmektedir.

Düzenli ilişkiye rağmen çocuk sahibi olmayan , yada daha önce gebe kaldığı halde ikinci kez gebelik elde edemeyen bayanlardan kısırlık tedavisinin ilk aşaması olarak rahim filmi ve hormonal tetkitler istenir. Hormon tetkitleri de adetin 2-3. günü yapılır. Hormon tetkitlerinin olumlu yada olumsuz çıkması sonucu rahim filmi çekerek teşhis netleştirilir. Rahim filmi çekimi evet önceden bayağı ağrılı bir işlemdi. Fakat tıp alanında ki gelişmeler bu ağrıyı ortadan kaldırmaktadır.

Rahim filminin ağrısız çekilmesi için hastaya ağrı kesici , kas gevşetici  gibi ilaçlar verilmektedir. Bir nebzede olsa işlem esnasında duyulan ağrı hafifleyecektir.  Bazı hastalara şiddetli ağrı olasılığın dan ötürü narkoz da verilmektedir. Ayrıca rahim filmi çeken ekibin işin uzmanı olmasıda ağrı olasılığını ortadan kaldırmaktadır.

Rahim filmi çekiminde hasta sedyeye alınır. Vajina alet yarıdmıya açılır ve çok ince kanüllerle rahime fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip kontrast madde  verilir. Bu maddelerin geçisi röntgenle görüntülenir. Hastanın tüplerinin , kanallarının tıkalı olup olmadığı görülür. Sonuca göre hastaya uygun bir tedavi uygulanarak rahatsızlık giderilir. Rahim filmi çekimi sonrası az lekelenme, rahimde ve kasıklarda kasılmalar olabilir. Kişi günlük hayatına devam edebilir. İşlem sonrası enfeksiyon kapmamak için kişinin genital hijyene dikkat etmesi gerekmektedir. Rahim filmi sonrası bir çok kadının ilk ayda gebe kalıdğı görülmetedir. İşlem sonrası gebe kalmak isteyenler birlikteliğe özen göstermelidir. Rahim filmi ile ilgili makalemizi incelediniz. Rahim filmi HSG ile ilgili sorularınızı bizlere bu başlık altındna yönlendirebilri , sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz. 

2017-01-02


Hamilelik Belirtileri En erken ne zaman belli olur ?

Hamilelik Belirtileri En erken ne zaman belli olur ?

Hamilelik belirtileri ne zaman belli olur ? Hamile olduğumuzu ne zaman anlarız ? Gebelik ne zaman başlar

Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl anlaşılır

Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl anlaşılır

Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl anlaşılır Kızlar implantasyon kanaması nasıl oluyor ? Tam olarak belirtileri nelerdir bu yazımızdan sizlerle paylaşıyoruz.

Hamile Kalmak İstiyorum

Hamile Kalmak İstiyorum

Hamile kalmak istiyorum hamile olmak istiyorum diyen sevgili hanımlar. Hiç bir problem olmadığı halde neden hamile

Bebek Nasıl Bakılır ?

Bebek Nasıl Bakılır ?

Yeni anne olmuş yada anne adaylarının bilmesi gereken bir konu olduğu için sizlerle paylaşmak istedik. Bebek

Hamilelik İçin Uygun Günler

Hamilelik İçin Uygun Günler

Hamilelik için uygun dönemler, uygun zamanlar ve uygun günler hangileridir ? Hamile kalınması için bilmeniz gerekenleri tek

Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet gecikmesi kaç gün olur, adet gecikmesinde hamilelik, adet gecikmesinin nedenleri sebepleri ve ne kadar normal


Yorum Gönder

Etiketler :