Sepsis nedir tedavisi nasıldır ?

Sepsis, kana bulaşan bakteriyel enfeksiyona karşı büyük bir bağışıklık tepkisinin sonucudur. Genellikle organ yetmezliğine veya yaralanmaya neden olur.Hızlı bir tedavi yapılmadığında, sepsis birden fazla organ yetmezliğine ve ölüme neden olabilir.Sepsis semptomları karmaşık olabilir ve diğer ciddi hastalıklar için yanlış anlaşılabilir.Herkes sepsis geliştirebilir,  ayrıca bağışıklık sistemi zayıf olanlarda tehlikelidir

 

 

Kimler sepsis riski altındadır?

 

Bir komplikasyon gelişen bir enfeksiyonu olan herkesde sepsis mümkündür, ancak sepsis riski yüksek olanlar çok genç yada yaşlılardır.Sepsis vakalarının çoğunluğu bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanır , bazıları mantar enfeksiyonlarından kaynaklanır.

Zayıflamış bir bağışıklık sistemi

Diyabet , böbrek veya karaciğer hastalığı , AIDS ve kanser dahil olmak üzere kronik hastalık

Ciddi yanıklar

 

Sepsis bulaşıcımıdır ?

 

Genel olarak, sepsis bulunan bir kişi, enfeksiyona neden olan organizmanın saldırganlığına bağlı olarak  bulaşıcı olabilir, bu nedenle el yıkama, steril eldiven, maskekullanma gibi önlemler düşünülmelidir .

 

Sepsis belirtileri nelerdir ?

Kötü bir enfeksiyonu takiben sepsis belirtileri ve semptomları genellikle  diğer ciddi durumların yanılgıları olabilir.Sepsis potansiyel olarak hayatı tehdit edici olsa da, hastalık hafif ila şiddetli değişir. Hafif vakalarda düzelme oranı yüksektir.Sepsis, aynı zamanda organlarınızda, kollarınızda, bacaklarınızda, parmaklarınızda ve ayak parmaklarında kan pıhtılarının oluşmasına neden olabilir

Yüksek dereceli ateş

Kalp atışının 90 dan daha yüksek olması

Nefes almada zorlanma

Enfeksiyonun teşhisi

 

Sepsisin sebebi nedir?

Herhangi bir enfeksiyon sepsisi tetikleyebilir, ancak aşağıdaki enfeksiyon türlerinin sepsise neden olma olasılığı daha yüksektir:

 

Zatürree

Abdominal enfeksiyon

Böbrek enfeksiyonu

Kan dolaşımı enfeksiyonu

 

Sepsis testleri ve teşhisi

Doktorların sepsis teşhisinde ilk adımları belirtileri gözlemektir. Kesin tanı, bulaşıcı bir ajan için pozitif bir kan kültürüne ve en azından kriterlerin ikisine dayalıdır.Sepsisin teşhisi zor olabilir, çünkü belirtileri ve semptomları diğer hastalıklardan kaynaklanabilir. Doktorlar sıklıkla alttaki enfeksiyonu tespit etmeye çalışmak için bir dizi test uygularlar.Kan testleri, enfeksiyonun ardındaki bulaşıcı ajanın test edilmesi de dahil, balgam gibi diğer vücut sıvılarından da test edilebilecek şekilde yapılabilir. Ek olarak görüntüleme testleri bir enfeksiyonun yerini bulmak için yapılabilir. Fiziksel olarak doktor tarafından muayene edilen belirli bölgelerdeki hassasiyet veya ağrı, sepsise neden olan enfeksiyon tipini işaretleyebilir.

 

Sepsis nasıl tedavi edilir?

Sepsis, tedavi edilmediği takdirde, hızla septik şok ve ölümle sonuçlanabilir.Şiddetli sepsis hastaları hastane yoğun bakım ünitesinde yakın izlem ve tedaviyi gerektirir.Şiddetli sepsis ve septik şok geçirenler hastaneye yatırlımayı gerektirir.Sepsis hızla organ hasarına ve ölümüne neden olabilir; Ağır sepsisde antibiyotikler geciktirilmemelidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.