Sepsis nedir tedavisi nasıldır ?

Bu konu Sepsis nedir tedavisi nasıldır hakkında bilgiler vermektedir.

Sepsis, kana bulaşan bakteriyel enfeksiyona karşı büyük bir bağışıklık tepkisinin sonucudur. Genellikle organ yetmezliğine veya yaralanmaya neden olur.Hızlı bir

tedavi yapılmadığında, sepsis birden fazla organ yetmezliğine ve ölüme neden olabilir.Sepsis semptomları karmaşık olabilir ve diğer ciddi hastalıklar için yanlış anlaşılabilir.Herkes sepsis geliştirebilir,  ayrıca bağışıklık sistemi zayıf olanlarda tehlikelidir.

 

Bazı tıbbi araştırmalar, sepsisin üç aşamalı olduğunu düşünmektedir. İlk aşama en az şiddetli olup genellikle ateş semptomları ve artmış kalp hızı vardır. İkinci evre daha ağırdır ve solunum güçlüğü semptomları ve muhtemel organ işlev bozuklukları ile karakterizedir, üncü evre hayatı tehdit eden düşük kan basıncına sahip en şiddetli evre (septik şok veya şiddetli sepsis) ile karakterizedir .

 

Kimler sepsis riski altındadır?

Bir komplikasyon gelişen bir enfeksiyonu olan herkesde sepsis mümkündür, ancak sepsis riski yüksek olanlar çok genç yada yaşlılardır.Sepsis vakalarının çoğunluğu bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanır , bazıları mantar enfeksiyonlarından kaynaklanır.

Zayıflamış bir bağışıklık sistemi

Diyabet , böbrek veya karaciğer hastalığı , AIDS ve kanser dahil olmak üzere kronik hastalık

Ciddi yanıklar

 

Sepsis bulaşıcımıdır ?

 

Genel olarak, sepsis bulunan bir kişi, enfeksiyona neden olan organizmanın saldırganlığına bağlı olarak  bulaşıcı olabilir, bu nedenle el yıkama, steril eldiven, maskekullanma gibi önlemler düşünülmelidir .

 

Sepsis belirtileri nelerdir ?

Kötü bir enfeksiyonu takiben sepsis belirtileri ve semptomları genellikle  diğer ciddi durumların yanılgıları olabilir.Sepsis potansiyel olarak hayatı tehdit edici olsa da, hastalık hafif ila şiddetli değişir. Hafif vakalarda düzelme oranı yüksektir.Sepsis, aynı zamanda organlarınızda, kollarınızda, bacaklarınızda, parmaklarınızda ve ayak parmaklarında kan pıhtılarının oluşmasına neden olabilir

Yüksek dereceli ateş

Kalp atışının 90 dan daha yüksek olması

Nefes almada zorlanma

Enfeksiyonun teşhisi

 

Sepsisin sebebi nedir?

Herhangi bir enfeksiyon sepsisi tetikleyebilir, ancak aşağıdaki enfeksiyon türlerinin sepsise neden olma olasılığı daha yüksektir:

 

Zatürree

Abdominal enfeksiyon

Böbrek enfeksiyonu

Kan dolaşımı enfeksiyonu

 

Sepsis testleri ve teşhisi

Doktorların sepsis teşhisinde ilk adımları belirtileri gözlemektir. Kesin tanı, bulaşıcı bir ajan için pozitif bir kan kültürüne ve en azından kriterlerin ikisine dayalıdır.Sepsisin teşhisi zor olabilir, çünkü belirtileri ve semptomları diğer hastalıklardan kaynaklanabilir. Doktorlar sıklıkla alttaki enfeksiyonu tespit etmeye çalışmak için bir dizi test uygularlar.Kan testleri, enfeksiyonun ardındaki bulaşıcı ajanın test edilmesi de dahil, balgam gibi diğer vücut sıvılarından da test edilebilecek şekilde yapılabilir. Ek olarak görüntüleme testleri bir enfeksiyonun yerini bulmak için yapılabilir. Fiziksel olarak doktor tarafından muayene edilen belirli bölgelerdeki hassasiyet veya ağrı, sepsise neden olan enfeksiyon tipini işaretleyebilir.

 

Sepsis nasıl tedavi edilir?

Sepsis, tedavi edilmediği takdirde, hızla septik şok ve ölümle sonuçlanabilir.Şiddetli sepsis hastaları hastane yoğun bakım ünitesinde yakın izlem ve tedaviyi gerektirir.Şiddetli sepsis ve septik şok geçirenler hastaneye yatırlımayı gerektirir.Sepsis hızla organ hasarına ve ölümüne neden olabilir; Ağır sepsisde antibiyotikler geciktirilmemelidir.

 

 

2017-06-12


Kol ağrısı nedenleri ve tedavisi

Kol ağrısı nedenleri ve tedavisi

Bu konu Kol ağrısı nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.

Beyin anevrizması nedenleri ve tedavisi

Beyin anevrizması nedenleri ve tedavisi

Bu konu Beyin anevrizması nedenleri ve tedavisi ile ilgili bilgiler vermektedir.

Kolera nedenleri belirtileri ve tedavisi

Kolera nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Kolera nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkın da bilgiler vermektedir.

Aritmi nedenleri belirtileri ve tedavisi

Aritmi nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Aritmi nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.

Göz allerjisi nedenleri belirtileri ve tedavisi

Göz allerjisi nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Göz allerjisi nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.

Deliryum nedenleri belirtileri ve tedavisi

Deliryum nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Deliryum nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkın da bilgiler vermektedir.


Yorum Gönder

Etiketler :