Servikal kanser nedir ?

Kanser, anormal hücrelerin kontrolsüz bölünmesinin bir sonucudur.  Serviks kanseri, serviks hücrelerinde (rahmin vajinaya bağlanan alt kısmı) oluşan bir kanser türüdür.Serviks kanseri semptomları her zaman açık değildir ve gelişmiş bir aşamaya gelene kadar hiçbir belirtiye neden olmayabilir.Çoğu durumda, serviks kanserinin ilk belirgin semptomu vajinal kanama olur. Genellikle birliktelik sonrası ortaya çıkar.Serviks kanserinin diğer semptomları cinsel ilişki sırasında ağrı ve rahatsızlık ve hoş olmayan  kokulu vajinal akıntı olabilir .

Çoğu serviks kanseri, insan papillomavirüsü veya HPV adı verilen bir virüsten kaynaklanır . Anormal servikal hücre değişiklikleri nadiren belirtilere neden olur. Ancak hücre değişiklikleri rahim ağzı kanserine dönüşürse belirtiler yaşayabilirsiniz.

Daha ileri servikal kanser belirtileri ve semptomları şunları içerir:

Cinsel ilişkiden sonra, periyotlar arasında veya menopozdan sonra vajinal kanamalar
Sulu, kanlı vajinal akıntı, ağır ve kötü kokusu olabilir
Cinsel ilişki sırasında pelvik ağrı

Sebepler

Servikal kanser, sağlıklı hücreler anormal hücrelere dönüşmelerine neden olan genetik bir değişim (mutasyon) aldığında başlar.Sağlıklı hücreler belirli bir oranda  çoğalırlar, sonunda belirli bir süre ölürler. Kanser hücreleri büyür ve kontrolsüz çoğalırlar . Biriken anormal hücreler bir kitle oluşturur (tümör). Kanser hücreleri yakındaki dokuları istila eder .

Risk faktörleri

Serviks kanseri için risk faktörleri şunları içerir:

Birçok cinsel partner. Cinsel eşiniz sayısının artması ve eşinizin cinsel partner sayısı arttıkça, HPV edinme şansınız o kadar artar.
Erken cinsel aktivite. Erken yaşta seks yapmak HPV riskinizi arttırır.
Diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar . Chlamydia, gonore, frengis ve HIV / AIDS gibi diğer CYBE lere sahip olmak HPV riskinizi artırır.
Zayıf bir bağışıklık sistemi. Bağışıklık sistemi başka bir sağlık durumu tarafından zayıflar ve HPV ye sahipseniz, serviks kanseri geliştirme olasılığı daha yüksek olabilir.
Sigara içmek. Sigara, skuamöz hücreli rahim ağzı kanseri ile ilişkilidir.

Erken tespit edilen rahim ağzı kanserinin başarıyla tedavi edilmesi ihtimali yüksektir. Vajinal kanama çok yaygındır ve çeşitli nedenlere neden olabilir, bu nedenle mutlaka serviks kanseri olduğunuz anlamına gelmez. Bununla birlikte, alışılmadık vajinal kanamalar, doktorunuz tarafından araştırılması gereken bir semptomdur.Serviks kanseri tedavi seçenekleri cerrahi, radyoterapi , kemoterapi veya kombinasyonları içerir. Tedavinin tipine karar vermek, kanserin evresi, hastanın yaşı ve genel sağlık durumu gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.Cerrahi, kanser serviks ile sınırlı olduğunda sıklıkla kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.