Siyatik ağrı nedir nasıl tedavi edilir ?

Siyatik,  sinirin tahriş veya sıkışmasından kaynaklanan her türlü ağrıya verilen isimdir.Siyatik sinir vücudunuzdaki en uzun sinirdir. Pelvisinizin arka tarafından, kalçalarınızdan ve her iki ayaklarınızın altına kadar uzanır.Siyatik ağrısı genellikle kalçalarda ve bacaklarda hissedilmektedir.Bazı insanlar için, siyatik ağrı şiddetli ve zayıf olabilir. Ayrıca siyatik semptomlar nadir ve rahatsız edici olabilir, ancak kötüleşme potansiyeline sahiptir

 

Siyatik, sinirin tahriş sonucu ağrıdır.Siyatik ağrı genellikle  bel bölgesinden  uyluğun arkasına kadar hissedilir ve dizin altına yayılabilir .Siyatik sinir, vücudun en büyük siniridir.Ağrı hafif bir ağrıdan keskin,  şiddetli acıya kadar değişebilir. Bazen sarsıntı veya elektrik çarpması gibi hissedilebilir. Mksürüken veya haşırırken kötü hissedilebilir.

 

Siyatik Semptomları Nelerdir?

 

Ayağınıza kadar uzanan bacağınızın, uyuşukluğunuzun veya karıncalanmanın arkasına yayılan bir ağrı, her seferinde öksürdüğünüz veya hapşırdığınızda hızlı bir sarsıntı, siyatik sinir ağrısının nedenidir.Siyatik sinirin nereden etkilendiğine bağlı olarak, ağrı ayak veya ayak parmaklarına da yayılabilir.

Siyatik belirtilerinin ortak belirtileri şunlardır:

 

Bel ağrısı

Bacakların ön ve arkasında ağrı

Kalça ağrısı

Bacakta yanma veya karıncalanma

Ağrı yerinde uyuşma

Ayağa kalkmakta zorlanma

 

 

Siyatik nedenleri nelerdir ?

 

Vakaların büyük çoğunluğunda siyatik ağrı  bir  diskten kaynaklanır . Disklerden birinin hasar görmesi ve sinirlerin üzerine baskı yaptığında ortaya çıkar.Bir diskten sıkışmış bir sinirin yanı sıra , siyatik diğer nedenler arasında sinirin komşu kemik, tümörler, kas, iç kanama , bel bölgesinde veya çevresindeki enfeksiyonlar, yaralanma ve diğer nedenlerden kaynaklanan iritasyon yer alır. Bazen siyatik sinir sistemi, gebelik sırasında siyatik sinirin tahriş olması nedeniyle ortaya çıkabilir .

 

Sırt ağrınızı kötüleştirebilecek diğer şeyler arasında aşırı kilolu olma, düzenli olarak egzersiz yapmamak, yüksek topuklu ayakkabılar giymek veya çok yumuşak bir yatakta uyumak gibi şeyler sayılabilir.Semptomlar, bir hapşırıklık veya öksürük gibi ani hareketler sırasında ya da oturma pozisyonundan ayağa kalkma gibi pozisyon değiştirirken şiddetlenebilir.Belirli belirtiler, siyatiğin  altında yatan nedenine bağlı olarak benzersizdir. Örneğin, vücuda geriye doğru bükme veya kısa mesafeden fazla yürümek sıklıkla spinal stenoz neden olduğunda semptomları tetikler .

 

Siyatik ağrı nasıl teşhis edilir ?

 

Siyatik bir fizik muayene ve tıbbi öykü ile teşhis edilir. Tipik semptomlar ve bazı muayene manevraları, sağlık uzmanının siyatik belirtilerini teşhis etmesine yardımcı olur. Bazen, siyatikanın kesin nedenlerini daha ayrıntılı tanımlamak için CT taraması , MR taramaları ve elektromiyogram gibi X-ışınları ve diğer testler kullanılır .

 

Siyatik tedavisi

 

Çoğu siyatik vakası tedaviye gerek kalmaksızın kendiliğinden geçmektedir. Ağrı kesici almak, ağrıyan bölgeye sıcak yada soğık komplkes uygulamak ağrının şiddetini yönetecektir.Düzenli egzersiz yapmak, doğru duruş ve hareketlerle siyatik ağrıları önleyebilirsiniz. Belirtilerinizin gözden geçirilmesi de dahil olmak üzere eksiksiz bir tıbbi geçmiş, fizik muayene , sağlık uzmanının siyatik belirtilerini teşhis etmesine ve sebebini belirlemesine yardımcı olabilir. Tedavinin amacı, ağrıyı azaltmak ve hareketliliği arttırmaktır.Özelleştirilmiş bir fizik tedavi egzersiz programı geliştirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.