Skolyoz nedir tedavisi varmıdır ?

İdyopatik skolyoz, omurga deformitesinin en yaygın türüdür. Skolyoz, omurganın kemiklerinin bükülmesine ya da döndürülmesine neden olur; böylece sırtın ortasında düz bir çizgi yerine omurga C  ya da S.  harflerine benzemektedir. Skolyoz eğrileri genellikle üst ve orta sırtta  görülür. Sırtta ve bazen de omurganın üst ve alt kısımlarında gelişebilirler. Skolyoz,skolyoz nedir,skolyoz belirtileri,skolyoz nedenleri,skolyoz tedaviisi,skolyoz ile ilgili tüm bigileri makalemizin devamın da bulabilirsiniz.

İdiyopatik skolyoz eğrileri boyut olarak değişir ve hafif eğriler daha büyük eğrilerden daha yaygındır. Gelişim çağında olan çocukta ,  büyüme sırasında bir skolyoz eğrisi hızla kötüleşebilir.İdyopatik skolyoz genellikle gençlerin 10-18 yaşlarında görülür ancak daha küçük yaştaki çocuklarda ortaya çıkabilir ve kız çocuklarda ilerleme gösterme eğilimi daha yüksektir.

Skolyozun diğer daha az yaygın türü şunları içerir:

Konjenital skolyoz. Bebeğin doğumundan önce omurganın problemleri bazen gelişir. Konjenital skolyozlu bebekler, tam olarak oluşmayan ya da birbirine kaynamış omurga kemiklerine sahip olabilirler.
Nöromüsküler skolyoz. Kas distrofisi veya serebral felç gibi sinir ve kasları etkileyen tıbbi durum skolyoza neden olabilir. Bu tür nöromüsküler koşullar omurgayı destekleyen kaslarda dengesizlik ve güçsüzlük yaratabilir.

Belirti ve bulgular

Hafif idiyopatik skolyoz herhangi bir belirti oluşturmaz.İdyopatik skolyozun en yaygın belirtileri şunlardır
Omuz yüksekliği farkı
Baş vücudun geri kalanı ile ortalanmamaktadır
Kalça yüksekliği veya pozisyonundaki fark
Omuz bıçak yüksekliği veya konumu arasındaki fark
Eğik pelvis
Düz dururken kollar vücudun yanında asılı durma farkı
İleri doğru büküldüğünde, sırtın kenarları yükseklik bakımından farklılık gösterir
Kıyafetin düzgün durmaması
Hafif ya da orta dereceli skolyoz ağrılı değildir.

Test ve tanı

İdyopatik skolyozun erken saptanması omurilik eğrilerinin başarılı tedavisi için önemlidir.Doktor muayenede  skolyoz, ergenlerin duruşunu 360 derecelik bir şekilde gözlemleyerek değerlendirir. Boyun, baş  pelvisin orta hatta olduğu ve diğer yerlerde vücut simetrisi olup olmadığını kontrol eder

Ameliyat dışı müdahaleler

Hafif idiyopatik skolyoz hastalarının birçoğu ameliyatsız olarak iyidir ve eğrinin kötüleşmediğinden emin olmak için sadece bir doktor tarafından düzenli olarak izlenmelidir. İzleme, düzenli gözlem, X-ışınları ve laboratuvar testlerini içerebilir.

Spinal eğrisi 25 derecenin altında olan bir çocuk için genellikle bir pediatrik ortopedik doktor tarafından izlenmesi önerilir. Doktorlar çocuğun omurga eğrilerinin kötüleştiğini belgelerse, sırt destekleri önerilebilir.

Cerrahi müdahaleler

İdyopatik skolyozu düzeltmek için çeşitli cerrahi seçenekler vardır. Doktorlar, çocuğunuzun uzun vadeli sağlık gereksinimlerine, yaşına, iskelet olgunluğuna ve diğer bazı tıbbi hususlara dayanarak çocuğunuzu değerlendirecek ve hangi ameliyatın çocuğunuz için doğru olduğunu belirleyecektir.

Omurilik füzyonu

Çocuğunuz 2-3 yıllık büyüme aşamasındaysa veya büyümeyi bitirmişse, deformiteyi olabildiğince düzeltmek için spinal füzyon cerrahisi önerilebilir. Bu ameliyat çocuğunuzun omurganını kalıcı olarak dengeler.

Bu prosedürde, anormal kıvrımlı omurga kemikleri yeniden düzenlenebilir ve birleştirilebilir. Eğriliği düzeltmek için metal implantlar da eklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.