SORU: Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl olur nasıl anlaşılır

HAMİLELİKTE YERLEŞME KANAMASI NASIL ANLAŞILIR NASIL OLUR YERLEŞME KANAMASI BELİRTİLERİ KADINLAR KULÜBÜ HAMİLEMİYİM’de

Hamile kalmayı planlıyorsanız ve aktif olarak çalışıyorsanız, muhtemelen araştırdığınız veya bir kitapta okuduğunuz her hamilelik işaretini izleyip bekliyorsunuzdur. Ancak, implantasyon kanaması söz konusu olduğunda tam olarak neyi beklemeliyiz ve hamileliğin bu çok erken belirtisinden sonraki döneminizin başlangıcına nasıl ayırabilirsiniz? Yerleşme kanaması ile ilgili tüm bilgileri makalemizin devamın da bulabilirsiniz.

Hamilelikte Kanama Neden Olur Ne Yapmalı ?

Yerleşme kanaması belirtileri

Yumurta, canlı bir sperm tarafından başarıyla döllendiğinde, Fallop tüpünden uterusa doğru ilerler. Daha sonra kendini düzgün büyümeye devam edebilmesi için uterusun astarına bağlar.Gübrelemeden implantasyona kadar tüm süreç genellikle yaklaşık 9-10 gün sürer. İlginçtir ki , başarılı implantasyonun ilk bulguları yaklaşmakta olan bir süreyi (adeti ) taklit edebilir.

YERLEŞME KANAMASI NASIL OLUR ?

Örneğin, bir haftaya kadar sürecek kramplarınız olabilir. Ayrıca baş ağrısı, yorgunluk, şişkinlik ve ruh hali dalgalanmalarınız olabilir. Bu semptomların tümü, ilk birkaç hafta içinde ortaya çıkan hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. İmplantasyon, gebeliğin başladığı süreçtir.İmplantasyondan sonra bağlı fetus hızla büyür.

yerleşme kanaması kadınlar kulübü
yerleşme kanaması kadınlar kulübü

 

İmplantasyon nedir? Yerleşme Kanaması Mı Nasıl Anlaşılır Nasıl Anlayabilirim ?

İmplantasyon kanaması menstrüel siklüsden kısa bir süre önce ortaya çıkan kahverengi veya pembe lekelenme ile karakterizedir. Bu kanama şekli genellikle menstrüel siklüsünüzün başlamaya başlaması anlamına gelmesine rağmen, hamile olduğunuzun bir işareti olabilir.Sperm dölledikten sonra, yumurtadaki embriyo bölünmeye ve büyümeye başlar. Endometrius olarak da bilinen uterus duvarları değişmeye başlar. Tüm hamile kadınların yaklaşık üçte biri implantasyon kanaması yaşamaktadır ve görülmesi endişe vericidir, ancak aslında doğaldır. Rengi, kalınlığı ve süresi, kadının implantasyon kanamasının ortaya çıkışı ile bir dönem arasında farklılaşmasına yardımcı olacaktır.

Yerleşme kanaması rengi ağrılı olur mu ? nasıldır ?

İmplantasyon sırasında lekelenme kanaması HCG testleri bir kadına pozitif bir gebelik sonucu vermeden önce bile ortaya çıkar. Bazı kadınlar, implantasyon ile ilgili herhangi bir işaret bile fark etmeyebilir, bunun yerine diğer erken gebelik belirtilerini daha sonra farkedebilirler.İmplantasyon kanaması ile menstruasyon arasındaki ana fark akıştır. İmplantasyonun neden olduğu kanama çok hafiftir.Nadir durumlarda, implantasyon kanları açık kırmızı bir renge sahiptir. Kahverengi kan, yumurta kendisini implante ettikten sonra uterusunuzda kalan daha eski kandır. Menstrüasyon ve implantasyon kanaması hem kramplara, hem de ağrıya neden olabilir. Menstrüel kramplar, implantasyonun neden olduğu kramplardan genellikle daha yoğun olur.

YERLEŞME KANAMASI YAŞAYANLAR KADINLAR KULÜBÜ HAMİLEMİYİM’de

Yukarıdaki tüm işaretler olası hamilelik hakkında fikir verebilirken, bir test yaptırana kadar emin olamazsınız. Bu nedenle, kesin olarak bilene kadar iyimser olmaya çalışın. Ayrıca, birçok gebenin implantasyon belirtisi göstermediğini unutmayın. Sevgili okurlar konuya dair tüm sorularınızı bizlerle bu başlık altından paylaşabilir, en kısa sürede sorularınıza yanıt alabilirsiniz.

SORU: Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl olur nasıl anlaşılır” için 20 yorum

 • blank
  Haziran 15, 2020 tarihinde, saat 3:06 am
  Permalink

  Merhabalar adetime 2 gün kala eşimle ilişki yaşadık ilişki sırasında açık pembemsi kan geldi çok az sürdü kanama şuan normal beyaz akıntı görüyorum sizce hamilemiyim

  Yanıtla
  • blank
   Haziran 15, 2020 tarihinde, saat 6:57 am
   Permalink

   Selamlar Hicran,

   Adete iki gün kala pekte hamile kalmak mümkün görünmüyor. Siz normalde kaç günde bir adet oluyorsunuz ? Adet olacakmışsınız gibi ağrılar ve hissiyatlar başladı mı ?

   Yanıtla
 • blank
  Haziran 10, 2020 tarihinde, saat 10:37 pm
  Permalink

  Merhaba
  Adetim 25 günde bir olurdu.ancak bu ay adet günüme 4 gün kala açık pembe ve kahverengi lekelenme oldu.bir gün oluyor bir gün bişey yok 6 gündür böyle ama son 2 gündür günde 2 kere çamaşırımı kirletecek kadar oluyor..ama kahverengi..1-1.5 yıldır korunmuyorum yaşım 35.eylül ayında yine böyle bişey yaşadım test pozitif çıktı kan testim de öyle ancak bu akıntılar devam etti ve bir gün normal adet gibi kırmızı ağrılı oldu..Dr kimyasal düşük dedi..Hayal kırıklığı yaşamak istemiyorum erken kan testi yaptırıp..adet günümde kendim test yaptım belli belirsiz bir çizgi var gibiydi..iki oğlumda adetim bir gün geçti test pozitif çıktı…yaş ilerlediği için mi bilmiyorum moralim bozuluyor iyice..eylülde tüm hormon testlerim normal çıktı…ne yapmalıyım?bekleyeyim mi Dr gideyim mi?bu kadar uzun süren yerleşme kanaması olamaz değil mi?

  Yanıtla
  • blank
   Haziran 12, 2020 tarihinde, saat 8:39 am
   Permalink

   Selamlar Sevgili Naz, yaşınız kaç bilmiyorum ama 30 üstünde bu tür durumlar ile karşı karşıya kalınabilir. Ha yazmışsınız yaşınızı 35+ yani durum tamamen normal. Bebek istiyorsunuz. Umarım hayal kırıklığı yaşamazsınız. Kendiniz testi nasıl yaptınız ? Kaç dakika sonra bu sonucu aldınız acaba ?

   Yanıtla
  • blank
   Haziran 16, 2020 tarihinde, saat 6:43 pm
   Permalink

   Selam hanımlar bende adetıme 5 gun kala kahverengı lekelenmeler oldu bugün 5 gun ama hala lekelenemem devam edıyor sızce bu yerleşme kanaması mı ve test yapsam cıkar mı?

   Yanıtla
   • blank
    Haziran 16, 2020 tarihinde, saat 7:37 pm
    Permalink

    Selamlar Aysun, Hayatım biraz erken iki gün daha bekle ya da üç gün sonra test yap. Tabiki yerleşme olabilir.

    Yanıtla
    • blank
     Haziran 16, 2020 tarihinde, saat 7:43 pm
     Permalink

     Teşekkur ederım🥰pekı lekelenme hala devam ederse yıne yapabılır mıyım 2 3 gun sonra

     Yanıtla
     • blank
      Haziran 16, 2020 tarihinde, saat 7:53 pm
      Permalink

      Selamlar Aysun, tabi hayatım devam ederken yapabilirsin ama en net sonucu bekleyip adet olman gereken gün geçtikten sonra yapman doğru olacaktır. Sevgiler.

 • blank
  Haziran 5, 2020 tarihinde, saat 1:54 am
  Permalink

  Ben kan tahlili verdim kadna negatif cikti 3 gunudrlu pembe ile kahverengi lekelenmelerim oldu tam bir adet olmadim acaba gebemiyim kanda cikmadi cikmadi lekelenme oldugu icinmi cikmadi acaba lutfen bi cevap verin

  Yanıtla
 • blank
  Mayıs 18, 2020 tarihinde, saat 4:40 am
  Permalink

  Ovulasyon testiyle takip ettiğim net tarihli Reglime 4 gün kala kahverengi lekelenmem oldu bi gün boyunca leke 3 kere geldi bu yerleşme kanaması olabilir mi?

  Yanıtla
 • blank
  Mayıs 17, 2020 tarihinde, saat 7:49 am
  Permalink

  Merhaba adet zamanımdan 5 gün önce kanamam geldi ve 2. Günündeyim rengi acık pembe ve hafif kahvemsi adet gibi değil akışkan değil leke gibi ve az geliyor hamile olabilir miyim

  Yanıtla
 • blank
  Mayıs 13, 2020 tarihinde, saat 2:01 pm
  Permalink

  İyi günler eşimle iki haftadır korunmadan ilişkiye giriyoruz normelde adetim 25 ncı günde faln oluyodum şimdi bu hafta öncesinden kasıklarımda ağrı başladı ve goguslerimde ağrı vardı çok hassaslardi adet 20nci günümde adet oldum fakat hafif ağrım vardı geçti ondan sonra çok şiddetli ağrı oldu sağ kasığımda dusucek gibi bı kaç saat bide soğan kokusuna midem.bulandi ve iştah kesilmesi yaşıyorum 1 haftadır mide bulantısı var hafiften şimdide kahverengiye döndü adetimin rengi4ncu günüm sizce hamile olabilirmiyim

  Yanıtla
 • blank
  Mayıs 4, 2020 tarihinde, saat 2:02 am
  Permalink

  Merhabalar 20 Nisan da ilişki yaşadım adet tarihimden (4mayıs) 2 gün önce pembe renkte bir akıntım oldu bugün ise çok hafif koyu renkli akıntı devam etti ve kasık ağrım var 27 Nisan da erken gebelik testi yapmıştım ve negatifti hamile olma ihtimalim var mı?

  Yanıtla
 • blank
  Mayıs 3, 2020 tarihinde, saat 12:03 am
  Permalink

  Adet günüme 6 gün varken önce pembemsi kan geldi ve 2.günü ara ara kahverengi lekenlenme var belim ve karnım ağrıyor hamilemiyim ?

  Yanıtla
  • blank
   Mayıs 3, 2020 tarihinde, saat 12:06 am
   Permalink

   Bu arada gebelik testi yaptım test çizgisi çok silik çıktı

   Yanıtla
 • blank
  Nisan 22, 2020 tarihinde, saat 4:42 pm
  Permalink

  Mrb Adetim 10 gün gecti gecen cuma test yaptım negatif çıktı ama hala adet olmadım 2 gündür cok az bi akıntılı pembe kan geliyor kasıklarımda ağrı mide bulantısı var sizde hamile miyim?

  Yanıtla
 • blank
  Nisan 21, 2020 tarihinde, saat 12:28 am
  Permalink

  Gerdek gecesi dahil 5 gün boyunca hiç durmadık ve sonradan lavaboya gittiğimde yani idrar doktugumde idrarlan beraber karışık bi şekilde 10 gündür kanamam agrım ve küçük parçalar dökülüyor neden olabilir lütfen acil bana bi cevap yazın napmaliyim hamilemiyimm deilmiyimm

  Yanıtla
 • blank
  Nisan 12, 2020 tarihinde, saat 4:18 pm
  Permalink

  Adetimin bugün 4ncü günü geceden beri kırmızı kan yerine kahverengi akıntı geliyor vede şiddetli kramp giriyor kasıklarıma patliycak gibi hamile olabilir miyim?

  Yanıtla
  • blank
   Nisan 17, 2020 tarihinde, saat 4:59 am
   Permalink

   Selamlar hamile olduğunu düşünmüyorum test yap lütfen.

   Yanıtla
   • blank
    Nisan 19, 2020 tarihinde, saat 9:55 pm
    Permalink

    Merabalar adetim 6 gun suruyor ve 7. Gun duşumu aliyorum her zaman oyle ve dusumdan sonra esimle iliski durumun oldu ve kan ve kahverengi akinti geldi bir cok sey okudum ama anlayamadim bilgisi olan varmi.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.