SORU: Kimyasal boş gebelik nedir nasıl anlaşılır ?

BOŞ GEBELİK NASIL ANLAŞILIR KADINLAR KULÜBÜ HAMİLEMİYİM kimyasal gebelik hakkında merak edilen her şey 

Kimyasal hamilelik ? Pozitif bir gebelik testi sonrası adet olmak bir çok kadın için yıkım verici bir durumdur. Gebelik testleri poztif halde adet kanaması olanlar bu duruma bir anlam verememektedir. Testim pozitif çıktı sonra adet oldum. Ben şimdi hamilemiyim değilmiyim ? Bu soruyu sitelerimize sıklıkla alıyoruz. Merak edilen bu sorunun detaylarını sizlerle bu makalede paylaşıyoruz.

BOŞ GEBELİK KAÇINCI HAFTADA BELLİ OLUR ?

Gebelik beklenen adette gecikme olması ve ardın dan test yapılarak teyid edilebilir. Tek bir hcg değeri gebelik olarak kabul görse de hekimler belli aralıklarla hcg yi izleyerek emin olmak isterler. Çünkü hcg değerleri gebeliğin ilerleyişi hakkın da bilgi vermektedir. Hcg değeri sadece gebelikten dolayı poztif olmaz. Bazı tıbbi koşullar sonucu testiniz poztif çıkabilir ( kanser,kullanılan hormon ilaçları,dış gebelik,kimyasal gebelik, boş gebelik bir takım hastalıklar gibi)

boş gebelik kanama kaçıncıa hafta tekrarlar belli olur

BOŞ GEBELİK KAN TAHLİLİNDE ÇIKAN MI ?

Takip edilerek tabiki çıkacaktır. Boş gebeliğin anlaşılması için haftalarca süre geçmesine gerek yok arkadaşlarım hamileliğin ilk 3-6 haftası içinde maksimum 2 aylık olana kadar tespit edilen bhcg değerlerine bakarak doktorunuz bunun sağlıklı bir gebelik olup olmadığı hususunda sizi bilgilendirecektir. Kaçıncı hafta kesinleşir diye soranlar oluyor bunun tem bi zamanı yoktur kızlar kişiden kişiye anne adayından anne adayına göre değişiklik gösterecektir. Boş gebelik kaç kez tekrarlar diye soranlarda vardı daha önceden bunun sayısı da malesef belli değildir. Doktorunuz lüzumlu görür ise size tedavi yöntemi sunacaktır.

 

Gebeliğin en kuvvetli belirtisi adette olan gecikmedir. Bayanların çoğu adetlerin de gecikme olmadan test yapıyorlar. Gebe olduklarını öğrendikten bir kaç gün sonra adet olmaları onları ikilimde bırakabiliyor. Kimyasal gebelik sıklıkla karşılaştığımız bir durum. Genelde ters bir durumda gerçekleşmektedir. Hiç bir müdahale gerekmeden kendiliğin den geçebilmektedir. Kimyasal gebelik yaşayanların çoğu durumun farkına bile varamayabilir. Kimyasal gebelikte hcg değeri tıpkı normal gebelikte gibi artış görünür daha sonra adetin başlamasıyla bu değer düşmeye başlar.

Kimyasal gebelik belirtileri nelerdir ? Neden Olur ?

Kimyasal gebelikte döllenmiş yumurta rahim içine yerleşmeye başlar ve hcg düzeyleri artar. İmplantasyon gerçekleşmediğin den kimysal gebelik gerçekleşir. Kimyasal gebelikte iplantasyon gerçekleşmediği için gebelik kesesi usg de algılanmaz. Kısaca belirtelimki kimyasal gebelik aslında gebeliğin gerçekleşmediği anlamına gelmektedir. Kimysal gebelik bir den fazla gerçekleşti ise mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünüp muayene olun. Kimyasal gebelik önlenebilir bir durum değildir. Yalnız bir sağlık problemi kimyasal gebeliğe neden oluyorsa bu tedavi edilebilir.

Beta Hcg Değerleri Düşen Kadınlar Burada mı ?

Bir çok gebe yaşadığı lekelenme ve kanamanın kimyasal gebelik olup olmadığını soruyor. Her lekelenme yada kanama kimyasal gebelik kaynaklı değildir. Kanamalrın çoğu zararsız olsa da başka bir tıbbi durumun haberici olabilir. Aslın da gebelikte kanama istenmeyen bir durum dur. Bu nedenle kanamanız yoğunsa en kısa zaman da hekime görünün. erken teşhis ve tedavi gebeliğinizi sağlıklı yönetmenize olanak verir.

Sevgili okurlarımız kimyasal gebelikle ilgili makalemizi incelediniz. Kimyasal gebeliğe dair sorularınızı ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa süre için de yanıt alabilirsiniz.

BOŞ GEBELİK HAMİLEMİYİM KADINLAR KULÜBÜ konumuzla alakalı bizlere sorularınızı gönderiniz.

blank

2 thoughts on “SORU: Kimyasal boş gebelik nedir nasıl anlaşılır ?

 • blank
  Mayıs 15, 2020 tarihinde, saat 4:07 pm
  Permalink

  6nisanda dondurulmuş embriyo transfer oldum 17 martta son adet tarihi 13 mayısta kese göründü yuvarlak ama içi bos dedi doktor haftaya tekrar bakılacak sizce haftaya görünümü yoksa bos gebrlikmi geç döllenme olurmu

 • blank
  Nisan 20, 2020 tarihinde, saat 5:03 pm
  Permalink

  Merhaba son adetim 03.03.2020 bir hafta sürdü 10.03.2020 de adetim bitti ve bir daha adet görmedim 13.04.2020 tarihinde sağlık ocağında kan testi yaptırdım 19.56 çıktı 14.04.2020 tarihinde hastaneye gittim tekrar kan aldılar ve detaylı ultrason için iki gün sonraya randevu verdiler kan tahlilim gün içinde çıktı 40.80 yani tam olarak bir gün sonra iki katına çıkmıştı. Ultrasona gittiğimde bir kese görünmüyor dış gebelik olabilir dedi doktor ve ben tabi yıkıldım üzüldüm. Daha sonra aynı gün özel bir hastaneye gittim 16.04.2020 tarihinde kan aldırdım 113.4 çıktı doktor geç döllenme olabilir bir sıkıntı görünmüyor dedi iki hafta sonra ultarasonda görebiliriz diyip randevu verdi içimde kuşku var ve huzursuzum. kasıklarımda belirli saatlerde ağrı oluyor ama çok şiddetli değil kanamam hiç olmadı göğüslerim büyüdü ve uçları değişti biraz ve ağrı var. Bir de mide yanması gibi acı su geliyor değişiklikler de bunlar. Acaba endişelenecek bişey olma ihtimali var mı yardımcı olursanız inanın çok mutlu olucam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.