Tüp bebek tedavisine ne kadar ara vermek gerekir ?

Günümüzde kısırlık vakası şaşırtıcı bir şekilde artıyor. Bir çok çift nedenli ve nedensiz olarak gebelik elde edemiyor. İnfertilite tedavisinde  tüp bebek hastanın yaşına, eevlilik yılına, altta yatan nedene bağlı olarak uygulanıyor. Tüp bebek tedavisi bir çok hasta için umut ışığı oluyor. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce hasta kapsamlı olarak muayene ediliyor., hormon tetkitleri yapılıyor.Elde edilen sonuçlar değerlendiriliyor ve hasta tedavi ile ilgili bilgilendiriliyor.

Tüp bebek tedavisi ile bir çok çift  çocuk sahibi olabildiği gibi , tüp bebek tedavisi ile başarısız sonuç alanlar da var. Tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin en çok merak ettiği soruların başın da , kaç defa tüp bebek yapıldığı ..

Yazımızın devamın da  tüp bebek denemesinin kaç defa olacağı , tüp bebek tedavisine ne kadar ara verilmesi gerektiği gibi ayrıntılara ulaşabilirsiniz..Tüp bebek tedavisi ile gebelik etme oranı son derece yüksek. Tabi çiftlerin  problemine , yaşına göre oran değişebilmektedir. Ayrıca tüp bebek merkezinin seçimi de başarı oranını etkilemektedir. Bu yüzden tüp bebek tedavisine girmeden , tüp bebek merkezini ve hekimi doğru seçmek gerekmektedir.

Çocuk sahibi olmak için tüp bebek tedavisin den olumsuz  sonuç alındıysa şayet , ortalama olarak  tedaviye 2-3 ay ara vermek gerekir. Bu zaman zarfında kendiliğinden de gebelik oluşabilmektedir. Kadının 2 adet  görmesi tüp bebek tedavisinn yeniden yapılması için yeterlidir.

Fakat tüp bebek tedavisinde  bazı problemler oluşa bildiğinden , problem düzelene kadar tedaviye ara verilmelidir.  Özellikle OHSS  , yumurtalıklar da kist gelişimini örnek gösterebiliriz. Tüp bebek tedavisi sırasın da yumurtalıklarda  ilaçlara bağlı olarak kist gelişimi olabilir. Bu kistlerin çoğu kendiliğinden  bir kaç ay içinde kaybolabilmektedir. Bu kistler kaybolmadan  tekrar yumurta uyarıcı ilaçların uygulanması  kistlerin daha fazla büyümesine neden olabilir.

Yumurta kapasitesi iyi olanlar tedaviye daha uzun ara verebilir. Bunun yanın da maddi anlamda külfet olan tüp bebek tedavisi ,  maddi durumdan ötürü de ilerki bi zamana ertelenebilmektedir.  30-35 yaşlaında yumurta kapasitesi azldığından tedaviye ara vermek isteyenlerin mutlaka hekimin fikrini de alması gerekmektedir. Yumurta rezervinde ki azalma tüp bebek başarısını olumsuz etkiler. Bu yüzden fazla zaman kaybetmeden tüp bebek tedavisine başlanmalıdır.

Bunların yanısıra  ileri yaşta olanlar tüp bebek deneme aralıklarını olabildiğince kısa tutmalıdırlar. Yukarda belirttiğimiz gibi ileri yaşlarda yumurta kapasitesi yani rezervi azalmaktadır. Bu yaş grubuna 35-40 yaşı örnek gösterebiliriz. İleri yaşta olan hanımlar zaman sizin çin önemlidir. Yumurtalıklarınız da kist , miyom OHSS gibi  problemler yoksa , tüp bebek tedavisini bir kaç adettten sonra tekrar  deneyebilirsiniz.  Tüp bebek denemesi iin ne kadar ara verilir  makalemizde ayrıntılarıyla paylaştık. Tüp bebek tedavisi hakkında sorularınız olursa bizlere bu başlık aldından yönlendirebilir, en kısa sürede sorularınıza yanıt alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.