Tüp bebek tedavisinin zararları nelerdir?

İnfertilite ,  yani çocuk sahibi olamama , toplumumuz da önemli bir sorundur. Günümüzde ki kısırlık vakalarında ki artışlar ürkütücü olsa da , gelişen tıpla beraber , bir çok çift çocuk hayaline kavuşuyor. Kısırlık teşhisi konan çiftlere prosedüre uygun doğurganlık tedavileri uygulanıyor. Hastanın problemine göre üreme tedavisi de değişkenlik gösteriyor. İlk etapta yumurtaların uyarılması için klomen ve çatlatma iğnesi tedavisi, tedavi başarısızsa aşılama , aşılama sonuç vermez ise tüp bebek tedavisi uygulanıyor. Tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak mümkün. Başarı bir çok koşulla etkileşime girebilir.Yani koşullar tedaviyi etkileyebilir.

 

Tüp bebek tedavisinin ilkinde hamile kalmak mümkün olduğu gibi bir kaç denemeden sonra da gebelik sağlanabilir. Bazı durumlarda bir kaç denemeye rağmen tedavi sonuç vermeyebilir. Bu süreç zorlu olduğu için bireylere psikolojik destek vermekte önemlidir. Hastanın beklentilerine karşılık hayal kırıklılığı yaşamaması açısından olası komplikasyonlar, hastaya  belirtilmelidir.

İnfertilite de tedavi , yapılan tetktit ve muayene ile şekilleniyor. Hastanın durumu değerlendirildikten sonra , uygun üreme tekniği uygulanarak , hastanın gebe kalması sağlanıyor. Bu tedaviler den biri de tüp bebek. Tüp bebek tedavisi ile bir çok çift ,çocuk  sahibi olabiliyor. Peki tüp bebek tedavisinin zararı varmı, tüp bebek tedavisi ne sıklıkla yapılmalı, tüp bebek tedavisinin olası riskleri nelerdir ? Tüm  bu merak edilen soruları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.

 

Her tedavi fayda beklentisi ile uygulanırken , beraberinde düşükte olsa bazı riskleri göze almayı gerektirir. Çünkü hiç bir ilaç yan etkisiz ve  zararsız değildir.  Tüp bebek tedavisin de  nadir de olsa bazı risklerle karşılaşmak mümkün. Gerçi günümüz de gelişen teknoloji ile birlikte  , daha saf ilaçlar üretiliyor. Buda tedaviyi daha güvenilir hale getiriyor.

Tüp bebek tedavisin de kullanılan ilaçlar hormon bazlı olduğu için, kilo almak kaçınılmaz olabiliyor. İştah değişikliği kısa süre olup , bir süre sonra ortadan kalkmaktadır.  Tüp bebek ilaçları nadir de olsa, enjeksiyonun vurulduğu bölgede tahriş,  başağrısı, gögüslerde ağrı, sıcak basmaları ve duygusal değişimlere yol açabilmektedir.

Tüp bebek tedavisin de kullanılan ilaçların ayrıca şunlara yol açmaktadır. Mide bulantısı, yumurtaların aşırı uyarılması, karında şişlik , kasıklar da ağrı gibi.. OHSS sendromu yani yumurtaların aşırı uyarılması  orta,hafif , ve şiddetli olarak ortaya çıkabilmektedir. Genelde hafif seyre den durumla karşılaşılsada , şiddetli OHSS  durumun da hastanın hastaneye yatışı gerekebilmektedir. Bu yüzden saydığımız belirtiler aşırı seyrediyorsa durumu mutlaka hekiminize bildirin. Tüp bebek tedavisin de nadiren görülen bazı yan etkileri sıralarsak ; kanama,enfeksiyon, karın organların da yaralanma, ve dış gebeliktir.

OHSS tan  korunmanın en etkili yolu, hekim tarafın dan yakın takip altına  alınmaktır. Ayrıca şunu belirtelim yukarda saydığımız belirtiler  yumurta toplama işlemin den 4-5 gün sonra ortaya çıkmaktadır. Kendinizle ilgili her değişimi yakın dan takip edin. Tüp bebek tedavisin de , ilaçlar ve işlemlerden dolayı ortaya çıkabilecek yan etikeler oldukça az bir şekilde görünmekle birlikte ,sorunsuz bir tedavi de mümkün olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.