Vajinal kuruluk nedenleri ve tedavisi

Bu konu , Vajinal kuruluk nedenleri ve tedavisi hakkın da bilgiler vermektedir.

Vajinal kuruluk , bir çok kadın için problemdir. Vajinanın kuruluğu , ağrılı ilişkiye neden olduğu için , cinsel birliktelikte

kabus oluyor. Bu yazımız da vajinal kuruluk nedir , vajinal kuruluk neden olur bunlara değinicez.

 

 

Vajinanın kayganlaşmasını , yani ıslanmasını  vajinal hücrelerden ve vajinal bezlerden salgılanan sıvılar oluşturuyor. Vajinanın dış kısmın da bulunan salgı yapıcı bezler sayesin de ,vajina ıslanıyor ve kayganlaşıyor. Bu ıslaklık , konforlu birlikteliğe zemin hazırlıyor. Özellikle cinsel birliktelik öncesi , ön sevişme de kadının cinsel açı dan uyarılması vajinal ıslaklığı üst seviyeye çıkarmaktadır. 

Uyarılan kadının  vajinasın dan kaygan , şeffaf , kokusuz  ve renksiz akıntı salgılanmaktadır. Bu akıntı kokusuzdur  ve esnektir.  Şayet akıntı sarı,yoğun kıvamlı , kokulu ise bu enfeksiyon bulgusu taşımaktadır. 

Bir çok kadın ilişki esnasın da canının yandığını ve ilişkiden kaçındığını söyler. Bunun nedeni vajinal kuruluktur. İlişki esnasın da  kadın yeteri kadar uyarılmadığı zaman  , vajinal kuruluğun olması kaçınılmaz olur.Vajinal kuruluğun diğer sebepleri ise  Menopoz , vajinal enfeksiyonlar, stres, kullanılan bazı ilaçlar, vajina içini yıkamaya çalışma, vajinal floranın bozulması, vajina içine tampon ,fitil ve ilaçların konulmasıdır.Vajinal kuruluk ; cinsel isteksizlik, cinsel ilişkide uyumsuzluk, cinsel ilişki de ağrıya yol açmaktadır.

  Vajinal kurulukta öncelikle hormon tetkiti yapılmalıdır.  Prolaktin hormonunun yükseklii vajinal kuruluğa neden olmaktadır. İlaç tedavisi ile prolaktin yüksekliği kontrol altına alınabilmektedir.  Menopoza bağlı olarak vajinal kuruluk yaşanıyorsa ; estrojen içeren fitil ,ovul kremler kullanılabilir. Ayrıca ağrılı ilişkinin nedeni de araştırılmalıdır ..

Çiftlerin cinsel hayatını olumsuz  etkileyen bu durum da yapılması gereken , kadının ön sevişme ile uyarılmasıdır. Şayet vajinal kuruluk devam ederse , kayganlaşırııcı jeller kullanılabilir.  Kayganlaştırıcı alırken sağlık bakanlığının onayın olmasına dikkat edin. Ve hekimin tavsiye ettiği jeller den kullanın.

Vajinal kuruluk nedene yönelik olarak tedavi edilebilir. Neden ortadan kalkınca  şartların tekrarı halin de , vajinal kuruluk tekrar oluşabilir. Cinsel yaşamı olumsuz etikleyen  vajinal kuruluk ile ilgili makalemizi incelediniz. Vajinal kuruluk ile ilgili sorularınızı bizlere bu başlık altın dan yönlendirebilir , en kısa zaman da sorularınıza yanıt alabilirsiniz. Başka bir sağlık konusun da buluşmak üzere , sağlıkla kalın..

2016-11-24


Tüberküloz nedenleri belirtileri ve tedavisi

Tüberküloz nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Tüberküloz nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkın da bilgiler vermektedir.

Hormon bozukluğu nedenleri ve tedavisi

Hormon bozukluğu nedenleri ve tedavisi

Bu konu hormon bozukluğu nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir

Rahim yırtılması nedenleri ve tedavisi

Rahim yırtılması nedenleri ve tedavisi

Bu konu Rahim yırtılması nedenleri ve tedavisi hakında bilgiler vermektedir.

Riskli gebeliğin nedenleri ve tedavisi

Riskli gebeliğin nedenleri ve tedavisi

Bu konu ,Riskli gebeliğin nedenleri ve tedavisi hakkın da bilgiler vermektedir.

Rahim içi yapışıklık nedenleri ve tedavisi

Rahim içi yapışıklık nedenleri ve tedavisi

Bu konu Rahim içi yapışıklık nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.

Omuz ağrısı nedenleri ve tedavisi

Omuz ağrısı nedenleri ve tedavisi

Bu konu Omuz ağrısı nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.


Yorum Gönder

Etiketler :