Varikosel kısırlık yaparmı ?

Bu konu varikoselin kısırlık üzerindeki etkisi ve tedavisi ile ilgili bilgiler vermektedir.

Çocuk sahibi olamayan çiftlerde kısırlık nedeni kadında veya  erkekten kaynaklanan bir durumdan ötürü olabilir.Biz bu yazımızda erkek kısırlığına değinecez.Erkek

kısırlığında en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri de varikoseldir.Varikosel  yumurtalık torbalarında  yumurtalığın etrafında oluşan varisli damarlardır.Mikrocerrrahiyle tedavi edilen bu rahatsızlık  en sık olarak sol  tarafta görülür.Varikosel in kısırlık yapıp yapmadığı hakkında sayfamıza  sık sorular yöneltilmektedir.Varikoselin kısırlık üzerindeki etkisi,varikoselin tedavisi hakkında tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz..

 

Varikosel  erkeklerde görülen bir durum olmakla beraber hiç bir belirti vermeden  gelişebilir.Varikosel hastaları genellikle çocuk sahibi olamadıkları zaman muayene sonucu durumlarını öğrenirken bir kısmıda kasıktaki ağrı sonucu  hekime başvuru sonucu öğreniyor.Genellikle varikosel 20 30 yaşlarında daha sık görülüyor. Varikosel kısırlık nednei olsada  tedavisi mümkündür.

 

Varikolselde  muayene sonrası sperm testide istenir. Sperm testi bozuk olanlarda  varikosel muayene usg ile teşhis edilir.Sperm testi sonucu olumlu olan erkeklerde de varikosel görülebilr. Tanısı koyulan varikoselde cerrahi girişim uygulanır.Cerrahi girişim sonrası spermlerde  %50-60 düzelme sağlanır.Sperm testi 6 ay boyunca düzenli yapılmalıdır.Bir çok erkek varikosel için bitkisel tedaviye başvuruyor ve olumlu sonuçlar almamaktadır.

 


Varikoseli olan hastaların mutlak surette üroloji uzmanına görünmesi gerekmektedir.Varikosel ameliyatı sonrası spermlerdeki değişim ancak 3 ay sonra olabilir..Erkek kısırlığından biri olan varikosel düzeltilebilir  hastalıktır.Ameliyat sonrası hekiminiz size bir takım önerilerde bulunacaktır.Bu önerileri sıralarsak;Fazla ayakta durmayın.Uzandığınız zaman ayaklarınızı yükseğe kaldırın.Dar pantolon ve iç çamaşır kesinlikle giymeyin..Ağrı egzersizler yapmayın,ağır yükleri taşımaktan kaçının.Tıpkı bayanlarda olduğu gibi stres gebe kalmayı zorlaştırdığı gibi,stresin erkek kısırlığı üzerinde de etkisi vardır.Bu yüzden stresten,moral bozucu durumlardan uzak durun.Çok sıcak suyla duş almayın.İşiniz masa başıysa çok uzun süre oturmayın.Arada bir hareket etmek için ayağa kalkın..

 

 

Varikosel ameliyatı sonrası yaşam kalitenize beslenmenizde de dikkat edin.Tüp bebek aşılama gibi tedavi seçenekleriyle çocuk sahibi olmayı kolaylaştırabilirsiniz.Bu tedeviler öncesi varikoselin teşhis ve tedavi edilemesi çocuk sahibi olmanızı kolaylaştırıcak bir avantajdır..Lakin tedavi edilmeyen varikosel sonucu tüp bebek aşılama gibi tedavilere maruz kalmak olumsuz sonuç almanıza neden olucaktır.Her uygulanan  cerrahi yöntem varikoseli tamamen ortadan kaldırmayabilir.Tekniği en iyi şekilde uygulayan bir hekime görünmeniz  organ hasarlarının önüne geçicektir.Varikosel ameliyatınızı mutlaka uzman bir hekime yaptırmanız önerimizdir.Varkosel ile ilgili sorularınızı bize bu başlık altından yöneltebilir,sorularınıza en hızlı şekilde yanıt alabilirsiniz..

2016-03-21


Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl anlaşılır

Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl anlaşılır

Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl anlaşılır Kızlar implantasyon kanaması nasıl oluyor ? Tam olarak belirtileri nelerdir bu yazımızdan sizlerle paylaşıyoruz.

Hamile Kalmak İstiyorum

Hamile Kalmak İstiyorum

Hamile kalmak istiyorum hamile olmak istiyorum diyen sevgili hanımlar. Hiç bir problem olmadığı halde neden hamile

Bebek Nasıl Bakılır ?

Bebek Nasıl Bakılır ?

Yeni anne olmuş yada anne adaylarının bilmesi gereken bir konu olduğu için sizlerle paylaşmak istedik. Bebek

Hamilelik İçin Uygun Günler

Hamilelik İçin Uygun Günler

Hamilelik için uygun dönemler, uygun zamanlar ve uygun günler hangileridir ? Hamile kalınması için bilmeniz gerekenleri tek

Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet gecikmesi kaç gün olur, adet gecikmesinde hamilelik, adet gecikmesinin nedenleri sebepleri ve ne kadar normal

Yumurtlama Dönemi Tesbiti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yumurtlama Dönemi Tesbiti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yumurtlama dönemi belirtileri Ovulasyon günü her kadına göre değişir. Bunu anlamak için bazal temperatür denen bir


Yorum Gönder

Etiketler :