Varikosel nedir nasıl tedavi edilir ?

Varikosel , skrotumda görülen büyümüş varislerdir . Oldukça yaygındır erkekler de kısırlığa  neden olabilmektedir. Varikoseller en sık sol testiste görülür . Varikosel onarımı  erkek fertilitesini iyileştirmek için yapılır . Çoğu varikosel asemptomatiktir. Ancak rahatsız edici olabilirler ve skrotal ağrıya neden olabilirler. Bu ağrı genellikle hafif ila orta derecededir, uzun süre oturma, ayakta durma veya aktivite ile oluşur ve yatarak rahatlar.Bu makale ; varikosel,varikosel nedir,varikosel nedenleri,varikosel belirtileri,varikosel tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.

 

Varikoseller düşük sperm üretiminin yaygın bir nedenidir ve infertiliteye neden olabilecek sperm kalitesinde azalma vardır. Bununla birlikte, tüm varikoseller sperm üretimini etkilemez. Varikosel testislerin normal şekilde gelişmesine veya küçülmesine neden olabilir.

 

Olası Komplikasyonlar

 

Durum doğurganlık üzerinde bir etkisi olabilir. Varikosel, primer infertiliteye sahip erkeklerin % 35inde ve sekonder infertiliteye sahip erkeklerin % 75-80inde bulunur. Varikoseller genellikle fiziksel yan etkilere neden olmazlar. Varikosellerle ilgili asıl endişe erkek infertilitesidir. Varikosel , düşük sperm sayılarıyla ve normalden daha düşük sperm fonksiyonu ile ilişkilendirilmiştir. Varikoselin tanısı klinik muayene ve ultrason taraması ile oldukça basittir.

 

Varikosele Yönelik Risk Faktörleri Nelerdir?

 

Varikosel gelişiminde spesifik bir risk faktörü bulunmamakla birlikte, araştırmalar obez olan kişilerin bu durumu geliştirme riski altında bulunabilirken, uzun boylu insanların da varikosel riski taşıdığını göstermektedir.

 

 

 

Teşhis ve tedavi

 

Çoğu durumda, varikosel, skrotumun fizik muayenesi ve semptomların değerlendirilmesi yoluyla güvenilir şekilde saptanır ve teşhis edilir. Daha fazla değerlendirme yapılması gerektiğinde, ultrasonografi veya manyetik rezonans venografi ile anormal kan akışı sıklıkla tespit edilebilir.Fizik muayenenin teşhisi teyit etmemesi durumunda hekim, daha sonra, testislere giren ve çıkan kan akışını ve herhangi bir değişiklik olup olmadığını anlamak için bir skrotal ultrason öneride bulunabilir. Bazı vakalarda Varikosel tanısını doğrulamak için görüntüleme çalışmaları da yapılabilir.

 

Çoğu durumda, Varikosel için özel bir tedavi gerekli değildir. Bununla birlikte, bir kişi Varikosel ağrısı ve rahatsızlığı ile birlikte sperm kalitesini düşürürse, düzeltici tedavi gerekebilir.  Açık cerrahi, varikosele ortak bir tedavi olmayı sürdürür, ancak genellikle embolizasyon sonuçları tatminkar değilse önerilir. Varikosel cerrahisi genellikle   bir üroloji uzmanı tarafından yapılır.Varikoseli tedavi etmenin diğer bir yolu dengeli bir diyet planlamaktır. Kaçınılması gereken gıdalardan bazıları margarin, burger veya pizza, hayvansal yağlar, işlenmiş gıdalar, kafein, aşırı yağlı gıdalar, fast food gibi besinlerdir.Etkilenen kişinin tahıllar, balık yağı, balık, keten tohumu yağı, yumurta, süt, meyve ve sebzeler bakımından zengin gıdaları tüketmesi önerilir. Ayrıca  E ve C vitamin takviyeleri kullanmak gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.