Yaş doğurganlığı etkilermi ?

Yaş, kontrol edebileceğimiz bir şey değildir.  Bir kadının yaşı, doğurganlığını etkileyen en önemli faktördür.Bir kadın yaşlandıkça, yumurtaları onunla yaşlanır, miktar ve kaliteside azalır.Babanın yaşı da gebe kalma şansını, hamilelik süresi, düşük riski ve çocuğun sağlığı üzerinde etkilidir. Doğurganlık, 30-35  yaşından   itibaren kadınlar için düşmeye başlar Kadının yaşı ilerledikçe infertilite olasılığı artarken hamile kalma  şansıda düşer . Doğurganlığın yaştan nasıl etkilendiğini, gebe kalmada yaş faktörünün önemi hakkın da detaylı bilgileri makalemizin devamın da bulabilirsiniz.

 

 

 

 

Hamilelik olasılığı göz önüne alındığında, kadın yaşı önemlidir. Yaşlanmayla birlikte infertilite oranlarının artması toplumumuzda çok iyi belgelendirilmiş ve görülmüştür.Asıl mesele yumurta miktarı ve kalitesi dir.Döllenmeden sonra embriyo kalitesine dönüşüyor . Çoğu çift , bu yaşa bağlı kısırlığın  üstesinden gelmek için tüp bebek, in vitro fertilizasyon gibi gelişmiş tedavilere ihtiyaç duyar .

 

 

Yaş, bir kadının gebe kalma ve sağlıklı bir çocuğa sahip olmasını etkileyen en önemli unsurdur. Kadınlar yaşlandıkça doğurganlık azalır. Bir kadının doğurganlığı, 30’lu yılların başında azalmaya başlar ve bu düşüş 35 ten sonra hızlanır. Yaş, hem erkekler hem de kadınların doğurganlığını etkiler.Gebelik komplikasyonları riski de yaşla birlikte artar.Erkeklerde doğurganlık genellikle sperm kalitesinin düştüğü 40-45 yaş civarında gerilemeye başlar.

 

 

Ne kadar sağlıklı olursanız olun, yaşla ilişkili infertilite yavaşlamak mümkün değildir. Ürettiğiniz tüm yumurtalarla doğarsınız. Yumurtanın miktarı her ay  azalır. Ayrıca, yaşlandıkça, yumurtalıklarınızdaki yumurtalar da öyle. Bütün bu faktörlerin birleşimi yaşla ilişkili infertiliteyi bugün birçok kadın için ciddi bir gerçek yapıyor. Yumurtalar menopozda tamamen işlevini durdurur. Bu noktada, yaşla ilişkili infertilite mevcuttur . İleri yaşta  gebe kalan  kadınların doğum kusurları olan bebek sahibi olma şansı daha fazladır ve bebeklerinin kromozomal ve genetik anormallikler olması daha olasıdır. En yaygın genetik anormallik Down sendromudur.

 

35 yaşından sonra hamile kalmaya çalışırken başarı şansınızı artıracak adımlar vardır:

Her gün folik asit alın.

Sigarayı bırakın . Sigara içimi, düşük ve ektopik hamilelik riskini arttırır. Yumurtaları erken yaşlandırarak konsepti de engelleyebilir.

Aşırı kilolu olmak  ovülasyon sorunlarına neden olabilir. Sağlıklı bir kiloya sahip olmak yumurtlamayı artırabilir.

 

Aşırı egzersiz yapmayın. Haftada 7 saatten fazla yoğun bir şekilde egzersiz yapmanız yumurtlamayı azaltabilir.

Alkolden kaçının . Fazla içki içen kadınların, ovülasyon sorunları veya endometriyoz gelişme şansı daha yüksektir.

Aşırı dozda kafein tüketiminden kaçının. Aşırı kafein tüketmek doğurganlığı azaltır.

Stresi azaltın. Çalışmalar stresin düşük gebelik başarı oranları ile bağlantılı olabileceğini bulmuştur.

35 yaşın altındaysanız ve 12 aydan fazla korunmasız cinsel ilişkiden sonra gebe kalamadıysanız mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünün.Doğurganlık ve yaş hakkında endişeleriniz varsa, tedaviler mevcuttur. Yaşa bağlı infertiliteyi tedavi eden bir uzman sizin için doğru yolu belirlemenize yardımcı olabilir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.