Yüz körlüğü nedir nasıl tedavi edilir ?

Yüz körlüğü, yüzleri tanımama özelliğiyle karakterize edilen bir beyin bozukluğudur.Yüz körlüğü, inme , travmatik beyin hasarı veya bazı nörodejeneratif hastalıklardan kaynaklanabilir.Yüz körü olan bir kişi sosyal etkileşimden kaçınabilir ve sosyal kaygı  bozukluğu geliştirir (sosyal durumların ezici bir korkusu).Ayrıca, ilişkilerini kurmada güçlük çekebilir veya kariyerleri ile sorun yaşayabilirler.Prozopagnozlu bazı insanlar bazı yüz ifadelerini tanımaz, bir kişinin yaşını veya cinsiyetini değerlendirir veya bir kişinin bakışlarını takip edemez. Bilinen bir tedavi yoktur ve tedavi, telafi edici sosyal becerilerin geliştirilmesine odaklanmaktadır.

 

 

Gelişimsel Prozopagnozi

 

 

Gelişimsel Prozopagnozia, tanıdık insanların yüzlerini tanıma yeteneğini etkileyen nörogelişimsel bir bozukluk ve belirli öğrenme zorluğu türüdür. Durum doğumdan gelmekte ve bazı genetik bileşenlere sahip olma ihtimali olan ailelerde görülmektedir

 

 

Edinilmiş Prozopagnozi

 

 

Kazanılan prozopagnozi, yüz körlüğünün bir beyin hasarının (örneğin, felç, kafa travması veya ensefalit) bir sonucu olduğu durumlara atıfta bulunur.

Yüzkörlüğü, yüzleri tanımama özelliğiyle karakterize nörolojik bir hastalıktır. Prozopagnozia, yüz körlüğü veya yüz agnozisi olarak da bilinir.Bozukluğun derecesine bağlı olarak, prosopagnozisi olan bazı insanlar, tanıdık bir yüzü tanımada zorlanabilir.  Prozopagnozia hafıza bozukluğu, hafıza kaybı , görme bozukluğu veya öğrenme güçlüğü ile ilgili değildir .  Prospopagnoz inme , travmatik beyin hasarı veya bazı nörodejeneratif hastalıklardan kaynaklanabilir. Bazı durumlarda doğuştan herhangi bir beyin hasarı yokluğunda görülen doğuştan bir bozukluktur . Herhangi bir tedavinin odağı, prosopagnozisi olan bireyin telafi stratejileri geliştirmesine yardımcı olmak olmalıdır. Felç veya beyin travması sonucu rahatsızlığı olan yetişkinler, bireyleri tanımlamak için başka ipuçları kullanmak üzere yeniden eğitilebilir.

Yüz körü olanlar Ses, kıyafet veya benzersiz fiziksel özelliklere güvenmek gibi insanların belirlenmesi için genellikle başka yollar da kullanıyorlar ancak bunlar bir yüzü tanımak kadar etkili değildir. Bazı insanlar yüz tanıma güçlükleri ile başa çıkmakta ve günlük yaşantısında etkili bir şekilde işlev görmelerine yardımcı olmak için ayrıntılı telafi mekanizmaları geliştirmektedir. Bununla birlikte, diğerleri için durumun günlük işleyişi üzerinde çok daha büyük bir etkisi vardır. Bazı insanlar sosyal etkileşimlerden kaçınır, kişiler arası ilişkilerle ya da kariyerine zarar veren sorunlarla karşılaşır ve hatta depresyona bile girer.Aşırı durumlarda, prosopagnozisi olan insanlar utanç yaratabilecek korku ve sosyal durumlardan kaçınma ile karakterize edilen sosyal anksiyete bozukluğu geliştirir.

Otistik spektrum bozukluğu olan birçok kişide yüz tanıma güçlüğü yaşandığı doğrudur. Edinilmiş prozopagnoz nadirdir.Prozopagnoz için özel bir tedavi yok, ancak araştırmacılar durumun nedenini araştırmaya devam ediyor ve yüz tanımayı geliştirmeye yardımcı olmak için eğitim programları geliştiriliyor.Durumun muhtemelen genetik bir bileşeni var. Genellikle kişilerin yüzlerini tanımada zorluk çeken bir kardeşi ya da ebeveyni vardır. Bir kişinin yüz körlüğü geliştirmesine neden olan genetik veya çevresel faktörler, diğer  bozuklukları geliştirme şanslarını artırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.