Adet döneminde egzersiz yapılırmı ?

Birçok kadın kendi dönemlerinde egzersiz yapıp yapmamaları konusunda farklı bir görüşe sahiptirler.Dönemler boyunca, kadınların enerjiyi düşük hissetmeleri ve dönemin ilk günü yatakta yatmayı tercih etme olasılıkları çok yüksektir. Adet ağrısının eklenmesi nedeniyle herhangi bir fiziksel aktivite yapmaktan hoşlanmayabilirsiniz.Ancak, dönem boyunca egzersiz yapmanın menstüral krampları gevşetmeye, PMS septomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu biliyormusunuz ?

 

Adet döneminde egzersiz yapmak hormon seviyelerini etkilediği için faydalıdır. Bu süre boyunca egzersiz yapmak tatsız olsa da, egzersiz döneminizi yönetilebilir hale getirecektir. Endorfinler, doğal bir ağrı kesici olarak işlev gören bir egzersiz sırasında serbest bırakılır. Ancak, ağır bir kanama yaşıyorsanız ve ağrılı kramplarla uğraşırken kendinizi çok fazla zorlamayın.

Adet döneminde egzersizin faydaları

Ruh halinizi artıracak ve PMS ile mücadele edeceksiniz
Egzersiz, yorgunluk ve baş ağrıları gideriyor
Menstrüel krampları yatıştırır ve kan dolaşımını artırır.
Egzersiz vücudunuzu serin tutar.
Egzersiz, rahatsız edici periyodik belirtilerle başa çıkmanıza yardımcı olur.

Menstrüasyon sırasında, vücutta birlikte çalışan çok fazla hormon vardır. Bu dönemde karın bölgesi de hassastır. Bu nedenle, bu süre boyunca yoğun karın egzersizlerinden kaçının.Ayrıca, daha fazla kanamaya neden olacak hareketleri yapmayın.Egzersiz herhangi bir yaralanmaya neden olmaz. Hafif bir egzersiz, zararlı değildir

İlk birkaç gün boyunca hafif egzersiz ruh halinizi canlandırabilirken, son birkaç gün içinde daha yoğun egzersizler gücünüzü artırabilir. Sızıntıları ve rahatsızlığı önlemek için egzersiz yapmadan önce doğru tipte hijyenik ürünleri seçmek iyi bir fikirdir. Döneminizin ilk birkaç günü genellikle en ağır olanıdır. Bu en kötü hissettiğiniz zaman da olabilir. Dayanıklılık eğitimi veya yüksek yoğunluklu antrenmanlar yapmak yerine, normal egzersizlerinizin daha nazik bir versiyonunu seçmeyi deneyin. Nazik, germe yoga egzersizleri, güç ve esneklik oluşturmanıza izin verirken rahatlama sağlayabilir.

Dönmelerde rahatsızlık yaratabileceğinden, bükülmeler ve ters çevirmelerden kaçının. Kardiyo semptomlarınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir, ancak aşırıya kaçmamalısınız. Yüzme sırt ağrısını ve krampları hafifletebilen hafif, düşük etkili bir egzersizdir. Yüzüyorsanız, pedler yerine tampon veya menstrual bardak kullandığınızdan emin olun.Çok dar olan pantolon ve gömlekler, özellikle kramp, kabızlık veya şişkinlik yaşıyorsanız rahatsızlığa neden olabilir. Bunun yerine, daha gevşek kıyafetler seçin.döneminiz boyunca egzersiz yapmak, kendinizi daha iyi hissetmek için semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Doğru egzersiz türü, aylık dönem semptomlarınızı yönetmek için faydalı bir yoldur.Bol miktarda su içmek ve reçetesiz satılan ağrı ilaçları almak, döneminize eşlik eden krampları ve şişmeyi hafifletebilir. Bu arada egzersiz, ağrıyı hafifletmeye, enerji vermenize ve ayın o saatinde depresif belirtileri ve sinirlilikten kurtulmanıza yardımcı olabilir.Bazı durumlarda, menstürasyon sırasında egzersiz yapmak mümkün olmayabilir. Hafif aerobik aktivite, periyodik belirtilerinizi hafifletirken vücudunuz üzerinde kontrolü kontrol etmenize yardımcı olabilir.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.