Ağız kokusu neden olur ?

Ağız kokusu günümüzü ortak sorunların dan birdir. Bir çok insan kötü ağız kokusunu şekerlemeler,nane aromalı sakızlarla kamufle etmeye çalışır. Bu durum geçici bir çözümdür. Ağız kokusu  yaygın bir sorun olmakla birlikte  bir çok nedeni vardır. Bunlardan biri ağız  hijyeninin yeterli olmamasıdır.Dişlerinizde, özellikle dillerinizde, biriken bakteri, hoş olmayan kokulu gazlar üretebilir.Bu bakteriler diş eti hastalığından ve  diş çürümesinden de sorumludur .

Ağız kokusu ve tüketilen besinler

Ağız kokusu   yediğiniz gıdaların türleri ve diğer sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıkları nedeniyle daha da kötüleşebilir.Bakteriler ayrıca dilinizin pürüzlü yüzeyinde yaşayabilirler. Dişlerinizi fırçalamanın yanı sıra dilinizi temizleme, aynı zamanda kötü kokuyu kontrol etmeye yardımcı olabilir.Herhangi bir ağız hijyeni probleminin giderildiğinden ve erken tedavi edildiğinden emin olmak için  düzenli diş kontrolleri yaptırmalısınız

Hangi besinler ağız kokusuna sebep olur ?
Sarımsak, soğan ve baharat gibi kuvvetli aromalı yiyecekler yemek nefesinizin kokmasına neden olabilir. Yiyecek ve içecekten kaynaklanan kötü nefes genellikle geçicitir.Ayrıca, dişlerin arasında ve dilde sıkışan yiyecek parçaları çürümeye başlar ve bazen hoş olmayan bir kokuya neden olabilir. Dişlerimiz ve diş etlerindeki bakteriler (plak  olarak adlandırılır) aynı zamanda diş eti hastalığına ve diş çürümesine neden olur. Diş eti hastalığının uyarı işaretlerinden biri, ağızda her zaman kötü nefes veya kötü bir tadın olmasıdır.

Ağız kokusu tıbbi bir sorun olabilir

Ağız kokusu bazı tıbbi sorunlardan da kaynaklanabilir. Boğaz, burun veya akciğerlerdeki enfeksiyonları; sinüzit; bronşit; diyabet; Veya karaciğer veya böbrek problemleri gibi.Sigara içmek ya da tütün temelli ürünleri çiğnemek aynı zamanda kötü nefes alabilir, diş lekesine neden olabilir, gıdaları tatma kabiliyetinizi düşürebilir ve dişetinizi tahriş edebilir.Kötü nefes veya ağız kokusu tanımı, ağızdan gelen nahoş bir kokudur. Halitoz vesilesiyle ortaya çıkabilir veya kronik bir durum olabilir. Ağız kuruluğu da ağız kokusuna neden olabilir.

Ağız kokusunu önleme 
Kötü nefes veya ağız kokusu, ağızda nahoş bir koku ile karakterizedir.Kötü nefesin sebepleri yiyecek, tütün ürünleri, kötü diş sağlığı,sağlık sorunları, ağız kuruluğu , oral enfeksiyonlar, diş problemleri veya ilaçlardır.Ağız kokusunu önlemek için yapmanız gerekenler iyi bir ağız hijyeni yani dişlerin düzenli fırçalanması,dişleri fırçalarken dilin fırçalanması,gargara yapmak,diş ipi kullanmaktır. Bunların yanısıra düzeli olarak diş hekimini ziyaret etmeniz gerekmektedir.Kötü nefesin ağızdan geldiği ana tedavi iyi bir ağız hijyendir.İdeal olarak, ya yemekten hemen önce ya da yemekten en az bir saat sonra dişlerinizi fırçalayın.Gitmeyen uzun süreli kötü kokular ağız sağlığınızla ilgili yanlış bir şeyin uyarı semptomları olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.