Ayakabılar nasıl saklanır ?

Dış mekanlarda ki şıklığımız ve ayağımızın konforu için ayakkabı giyeriz.  Ayakkabı sayımız , giydiğimiz kıyafetlere göre uyum göstermesi için fazlacadır.  Bu fazla ayakkabılar görünüm açısın dan kargaşaya sebep olabiliyor. Fazla ayakkabıları bu yüzden giyilmiyorsa şayet kaldırmalıyız. Ayakkabılar , ayağımızı koruduğu gibi görünüm açısından da şıklık sağlıyor. Hepimizin sayısız ayakkabısı vardır. Heleki bayanların.  Şu kıyafete uyum sağlasın , derken  ayakkabı yığınıyla karşılaşabiliyoruz. Bu noktada yapılması gereken , fazla ayakkabıları ortadan kaldırmak giyilmeyenleri ise başkalarına vermek için ayırmak. Yazımızın devamın da ayakkabı nasıl muhaza edilir , ayakkabı nasıl saklanır hakkın da ayrıntıları bulucaksınız.

 

 

 

Ayakkabıların tozdan, sudan ve güneşten korunmaları gerekir. Ayakkabılarınızı uygun şekilde saklamak, birkaç mevsim harika görünmelerine yardımcı olur.Deri ve süet ayakkabılarını, yumuşak ve çiziksiz bir fırça ile kiri ve tozu fırçalayarak temizleyin. Lekeleri çıkarmak için özel bir deri veya süet temizleyici kullanın.Kışlık botlarınızı ve diğer kışlık ayakkabılarınızı aynı yerde saklamayı planlayın. Ayakkabılar, çok fazla güneş ışığına veya sıcak veya soğuk havaya maruz kalmadıklarında en iyi durumda kalırlar. Ayakkabıları saklamak için en iyi yer, aşırı sıcak ve havasız olmayan serin, karanlık bir dolap. Ayakkabılarınızı kaldırmadan önce içine kağıt doldurun. Bu derinin kırılmasını çiziğini önler.Büyük bir ayakkabı koleksiyonunuz varsa, çok sık kullanmadığınız ayakkabılar için ikinci bir depolama alanına ihtiyacınız olacaktır. Daha uzun süre depolamak için bunları kutulara koyun. Bir ay veya daha fazla giymeyi planlamadığınız ayakkabıları saklıyorsanız, bir kutuya koymak en iyisidir. Ayakkabıları orijinal ayakkabı kutularında saklayabilir veya şeffaf plastik kaplar kullanabilirsiniz.

 

 

Ayakkabılığınız da kullanmadığınız ayakkabıları nasıl muhafaza etmeniz konusun da öneriler de bulunucaz. Ayakkabı saklamanın da önerisi olurmu demeyin. Geçen yıl aldığım ve büyük para saydığım süt çizmelerimi bu yıl giyemiycem. Nedeni yanlış saklama yöntemim. Çizmenin üstünde ki süetler bildiğiniz kum gibi dökülüyor. Severek aldığım bu çizmelerimi çöpe atmak zorun da kaldım. Ve bu yüzden bu yazıyı sizler de aynı durumla karşılaşmayın diye hazırladım..

 

Sevgili takipçilerimiz , ayakkabılarınızı saklarken dikkat etmeniz gereken en önemli detay saklanan kısmın güneş ve ışık almaması. Aksi taktirde ayakkabının rengi solabilir. Aynı zaman da ayakkabının saklandığı yerde kesinlikle nem olmamalı. Özellikle süet ayakkabılar nemli ortam da aşınıp dökülebiliyor. Şayet çok nemli bir ortam da saklamak zorunda kalırsanız piyasada  satılan nem alıcı ürünlerden faydalanın.Deri ve rugan ayakkabılara  vazelin süürp silin . Bu şekilde ayakkabıların çatlamasını yıpranmasını önlersiniz. Ayakkabıları saklamadan önce mutlaka cila ve boyama işlemini de yapın. Bu eylem ayakkabılarınızın uzun ömürlü olmasını sağlar. Tüm bu önerileri yapmadan önce ayakkabınızın türüne göre mutlaka temizleme işlemi yapın. Ayakkabılar saklanırken taban temizliği de önemli. Temizlenmeyen ayakkabı tabanları ortamda hızla bakteri yayılmasına yol açar. Buda ayak sağlığınızı olumsuz etkiler.

Ayakkabı saklarken  plastik , ahşap yada karton gibi kalıpları kullanabilirsiniz. Bunlar elinizde yoksa ayakkabılara kağıt yerleştirebilirsiniz. Kağıt kullanımı fazla olmasın. Tıka basa kağıtla doldurduğunuz ayakkabının şeklini bozabilir, ayakkabının genişlemesine neden olabilirsiniz. Son olarak ayakkabılarınızı saklarken , ayakkabıların yanına mutlaka karbonat koyun. Karbonat ayakkabı kokusunu alıcaktır. Verdiğimiz önerilerle ayakkabılarınızı gönül rahatlığı ile muhafaza edebilirsiniz.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.