Bebeğin kalp atışı duyulmadı nedeni nedir ?

Gebelik kadınlar  için anlamlı , özel zamanlar dan biridir. Başlangıcın dan itibaren anne adayı  9 ay boyunca farklı belirtiler yaşar. Her  belirti anne adayını mutlu ettiği gibi kaygılandırabilmekdir. Makalemizde gebelik süresince annede olan değişimler ve bebeğin gelişimi, bebeğin kalp atışı  ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

Gebeliğin ilk belirtilerin den biri beklenen menste gecikme olmasıdır. Yapılan gebelik testi ile  gebelik teşhis edilir. Gebelik testi  idrardan (plano ) ve kandan (hcg ) ile bakılır. Plano testler kesin sonuç vermeyebilir .Testin bozuk olmasını örnek gösterebiliriz. HCG testinin yanılma payı yoktur. %100 sonuç verir. HCG testi ile dış gebelik, boş gebelik teşhis edilir. Bu sağlıksız gebeliklerin teşhisi , belli aralıklarla HCG testinin yapılması ve usg incelemesi ila netlik kazanır.

Gebelik teşhisi netleşen anne adayı , yapılan HCG ile değerleri kendi kendine yorumlamaya başlar . Değerim normal artıyormu  diye internetten araştırmaya koyulur. Bizim anne adaylarına tavsiyemiz , gebelik netleştikten sonra hekim kontrollerin de olmaları ve en sağlıklı bilgiyi hekimlerin den almalarıdır. Zira tek başına değer gebelik süreci hakkın da bilgi vermez hekim kontrolü şart.

Gebelik  dönemin de özellikle ilk defa annelik  heyecanı yaşıyan bayanların en çok merak ettiği konular dan biri bebeğin kalp atışının ne zaman duyulacağı. Anne adayları bebeğin  kalp atışı için stres yapıp paniklemektedirler. Gebeliğin ilk dönemlerin de yaşanan stres gerek anne gerekse bebek üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Bu durum gebeliği riske sokabilir.

Gebelik te bebeğin kalp atışı hemen duyulmaz. Gebeliğin 5-6. haftaların da anne adayı bebeğin kalp atışını  duyabilir. Bir çok gebelikte anne adayları kalp atışını 6. haftalar da duymaktadır. Gebelikte bebeğin kalp atışlerı en rahat  10-12. haftalarda dinlenebilmektedir.  Bebeğin kalp atışları  gebelik süresince düzenli olarak izlenmelidir.  Bir çok anne adayı bebeğin kalp atışı duyulmadı transvajinal ultrason ile bebeğin kalp atışı duyulur mu diye soruyor. Riskli gebelikler de transvajinal ultrason gereklidir.

Gebeliğin 6. haftasın da bebeğin kalp atışı duyulmuyorsa  bebeğin ölü olması muhtemeldir. Özel usg teknikleri ile teşhis edilebilir. Bebeğin ölü olması durumun da kürtaj ile bebek alınır.
Özetle ; Gebeliği 5-6. haftası bebeğin kalp atışları duyulur. Bebeğin hareketleri 7. haftadan itibaren başlar. Ayrıca bebeğin kesesi de 5-6. haftalar da görülür. Bebeğin kalp atışı duyulmadığı taktirde hemen paniklemeyin. Geç döllenme gibi durumlarda bebeğin kalp atışları geç izlenebilmektedir. Bebeğin kalp atışları ile ilgili sorularınızı bize bu başlık altından yönlendirebilir, en kısa sürede sorularınıza yanıt alabilirsiniz.

One thought on “Bebeğin kalp atışı duyulmadı nedeni nedir ?

  • blank
    Temmuz 31, 2020 tarihinde, saat 11:53 pm
    Permalink

    On haftalik hamileyim gebeligi ogrendikten sonra doktara gitmedim bugune kadar bugun gittim ama kalp atislarini duyamadik endiseleniyorum bir sorun varmidir beklemelimiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.