Diş apsesi nedenleri belirtileri ve tedavisi

Apse, ağrılı olabilen diş kökü veya çevresindeki bir enfeksiyondur. Apse , kök kanalının içindeki yumuşak doku ölür ve iltihaplanırsa ve tedavi edilmediğinde ortaya çıkar. Apsenin en yaygın semptomu diş çevresindeki kemikteki bir ağrıdır, ancak çiğneme, dişeti şişmesi veya diğer semptomlarda da ağrı hissedebilirsiniz. Bir diş apsesi genellikle kök kanal tedavisi veya endodontik cerrahi ile tedavi edilir . Bir endodontist bakterileri dişinizdeki boş kanallardan çıkaracak, temizleyecek, kök kanallarını şekillendirecek , dolduracak ve alanı mühürleyecektir.

 

Apse, farklı nedenlerden dolayı dişin farklı bölgelerinde görülebilir. Tedavi edilmemiş bir diş absesi , ciddi, hatta hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir.Bir diş apsesinin ana belirtisi ağrıdır. Bu zonklama ağrısı olabilir ve genellikle şiddetlidir. Ağrı genellikle aniden başlar ve sonraki saatler veya günler boyunca daha yoğun olur. Bazı durumlarda ağrı, çene kemiğine ve boynuna yayılabilir.Diş apsesine bağlı semptomları olan herhangi bir kişi derhal bir diş hekimine başvurmalıdır. Dental apseler nitelikli bir diş hekimi tarafından kolayca teşhis edilir

 

Bir apsede, diş bakterileri diş etlerine, yanaklara, boğaza, dilin altındaki dokulara, hatta çene veya yüz kemiklerine kadar uzanabilir. Diş apseleri dokular iltihaplandığında veya apse içindeki basınç nedeniyle çok ağrılı hale gelebilir.

 

Belirtiler

 

Diş absesinin belirtileri ve semptomları şunları içerir:

 

Ağır, kalıcı, zonklama yapan diş ağrısı çene, boyun veya kulağa yayılabilir

Sıcak ve soğuk sıcaklıklara duyarlılık

Çiğneme ya da ısırma basıncına duyarlılık

Ateş

Yüzünüzde veya yanağınızda şişme

Çene veya boyun  altında şişmiş lenf nodları

Ağızda kötü koku

 

Bir diş absesi bulgusu veya belirtisi varsa derhal diş hekimini görün.

 

Risk faktörleri

Zayıf diş hijyeni diş apsesinin ilk nedenidir.. Dişlerinizi ve diş etlerinizi düzgün bir şekilde bakıma almamak (dişlerinizi günde iki kez fırçalamamanız ve diş ipi kullanmamak gibi), diş çürüğü, diş eti hastalığı, diş absesi ve diğer diş ve ağız komplikasyonları riskinizi artırabilir.Tatlılar ve gazlı içecekler gibi şeker bakımından zengin gıdaları sık sık yiyip içmek, diş boşluğuna katkıda bulunabilir ve bir diş apsesine dönüşebilir.

 

Komplikasyonlar

 

Apseli bir diş tedavi olmadan kendiliğinden geçmez.Apse olursa enfeksiyon çene  ve başınızın ve boynunuzun diğer bölgelerine yayılabilir. Vücudunuza yayılmış, hayatı tehdit eden bir enfeksiyon olan sepsis bile gelişebilir. Diş apseleri hafif ila şiddetli olabilir. Hiçbir belirti veya ciddi semptomlarla ilişkili olabilirler. Bir dizi faktöre bağlı olarak apse kronikten akut ve kararlı (değişmeyen) hızla yayılmaya kadar değişebilir. Enfeksiyon bazı durumlarda dişlerin ve kemiklerin ötesine kan dolaşımı yoluyla vücudun organlarına zarar verebilecek diğer alanlara yayılabilirTedavi edilmediği sürece, enfeksiyon kemiğe yayılabilir ve bitişik dişlere zarar verebilir, bu da ek tedavi gerektirir.

 

Diş Apsesi Tedavisi

 

Hayatını tehdit eden apseler hastaneye yatırılmayı gerektirebilir. Ağrı kesici ilaçlar, semptomlar kontrol edilene kadar sıklıkla reçete edilir. Bu başlangıç ​​önlemleri genellikle akut apsenin belirtilerini ve semptomlarını geçici olarak hafifletmek için gereklidir; Bununla birlikte, enfeksiyonun birincil kaynağını ortadan kaldırmaya yönelik daha ileri muamele tekrarlamayı önlemek için gereklidir. Bu birincil kaynağın konumu, kök kanalı tedavisi, periodontal tedavi ya da diş ekstraksiyonu içerebilen kesin  tedavi seçeneklerini belirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.