Diş çürümesi nedenleri ve tedavisi

Diş çürüğü, diş minesinin, dişlerin sert, dış tabakasının tahrip edilmesi demektir. Çocuklar, gençler ve yetişkinler için bir sorun olabilir. Plak, yapışkan bir bakteridir, dişleriniz üzerinde sürekli olarak oluşur.Plakadaki bakteriler diş minesine saldıran asitler üretir. Bu asitler dişe nüfus ettiğinde diş minesi zarar görür ve bununla birlikte oyuklar yani çürük oluşur. Bu makale  diş,diş çürüğü,diş çürüğü nedenleri,diş çürüğü belirtileri,diş çürüğü tedavisi ile ilgili bilgiler vermektedir.

 

Ağzımı  bakteri doludur. Dişlerimiz, diş etlerimiz, dilimiz ve ağızlarımızdaki diğer yerler de yüzlerce farklı  bakteri türü yaşıyor. Bazı bakteriler faydalıdır. Fakat bazıları, diş çürüğü sürecinde rol oynayanlar gibi zararlı olabilir.Bir diş sürekli asite maruz kaldığında çürüyebilr. Şekerli besinleri sık tüketmek,cola gibi asitli içecekler içmek, sigara içmek ve yetersiz oral hijyen çürüğün diğer nedenleridir. Günümüzde çürükler dolgularla kanal tedavileri ile telafi edilmektedir. Fakat çürük dişin kökünü etkilemişse diş çekilebilir.Tedavi edilmezse diş çürüğü ağrıya , enfeksiyona ve diş kayıplarına neden olabilir .

 

Bakteri ve yiyecekler diş çürümesine neden olabilir. Bakteriler beslenirken asit oluştururlar. Asitler, yemek yedikten sonra dişlere  saldırmaya başlarlar.Zamanla bu asitler diş minesini yok eder, diş çürümesine neden olur.Diş çürüğü ağrıya ve enfeksiyona neden olabilir . Hatta çocukların büyümesini de etkileyebilir. Çocuğunuzda  diş çürüğü olduğunu düşünüyorsanız, çürümenin kötüleşmesini önlemek için diş hekimini ziyaret etmek önemlidir.

 

Dental çürüme, plak asitleri tarafından giderek dişin mine ve dentini eritir. Çürüme, dişlerinize zarar verir ve dişin doldurulması veya hatta alınması gerekmesine neden olabilir.Çürüme, yiyecek ve içeceklerdeki şekerlerin plak içindeki bakterilerle reaksiyona girerek asitler oluşturmasıyla olur. Şeker içeren her şeyi yediğiniz veya içtiğinizde, bu asitler dişlere saldırır ve mineyi yumuşatmaya ve eritmeye başlar.Yemekler arasında şekerli veya asitli atıştırmalıklar ve içecekler olması çürüme riskini artırabilir, çünkü dişleriniz sürekli saldırı altındadır.

 

Diş çürümesinin ilk evresinde hiçbir belirti yoktur, ancak diş hekimleriniz, dişlerinizi incelediklerinde veya x-ray kullandıklarında, çürüğü farkedebilirler.Çürük oluştuğunda dişleriniz yediğiniz içtğiniz zaman hassaslaşır ve ağrı yapar.Diş ağrısı, bir şeylerin yanlış olduğunu gösteren bir uyarı olduğu için bu septomlara sahipseniz mutlaka hekime görünün. Çürümenin çok erken evrelerinde dişçiniz bölgede bir florür verniği uygulayabilir. Bu, daha fazla çürümenin durdurulmasına yardımcı olabilir . Diş çürümesini önlemenin en iyi yolu, dişlerinizi günde en az 2 kez de bir florür diş macunu ile fırçalamaktır. Şekerli ve asitli yiyecek ve içecekleri daha az sık sık tüketin. Dişlerinizin asitlerden saldırıya maruz kalma sayısını sınırlamak için, yemekler arasında atıştırmalıklardan kaçının.Diş çürümesi için en iyi tedavi, ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin, böylece erken diş çürümesine olabildiğince çabuk muamele edilebilir ve çürüme önlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.