Ekokardiyografi nedir ne için yapılır ?

Bir ekokardiyografi veya eko, kalbe ve yakınlardaki kan damarlarına bakmak için kullanılan bir taramadır.Bir tür ultrason taramasıdır.Bir kalp uzmanı (kardiyolog) veya doktorunuz da dahil olmak üzere kalbinizle ilgili bir sorununuz olabileceğini düşünen herhangi bir doktor bir ekokardiyogram talep edebilir.Test genellikle bir kardiyolog veya kalp fizyologu adı verilen eğitimli bir uzman tarafından bir klinikte gerçekleştirilir.Benzer bir isme sahip olmakla birlikte, bir ekokardiyogram, kalbin ritmini ve elektriksel aktivitesini kontrol etmek için kullanılan bir test olan bir elektrokardiyogram (EKG) ile aynı değildir .

 

Test gününde yiyebilir veya içebilir miyim?

 

Evet. Test gününde normalde olduğu gibi yiyin ve için.

 

Testlerimin günü ilaçlarımı almalı mıyım?

 

Tüm ilaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde normal saatlerde alın.

 

Test sırasında nasıl hissedeceğim?

 

Test sırasında herhangi bir rahatsızlık hissetmezsiniz. Transdüser üzerindeki jelden cildinizde serinlik hissedebilirsiniz

 

Herhangi bir risk veya yan etki var mı?

 

Standart bir ekokardiyogram basit, ağrısız ve güvenli bir prosedürdür.

 

Bir ekokardiyografi, kalbin yapısını ve çevredeki kan damarlarını kontrol ederek, kanın onlardan nasıl aktığını analiz ederek ve kalbin pompalama odalarını değerlendirerek bazı kalp rahatsızlıklarını teşhis ve izlemeye yardımcı olabilir.Ekokardiyografi (eko) ağrısızdır.Test sırasında pozisyon değiştirmeniz veya nefesinizi kısa tutmanız istenebilir. Bu, s kalbinizin daha iyi görüntülerini  almasını sağlar.Doppler ultrason sıklıkla eko testleri sırasında kullanılır. Doppler ultrason, kan damarlarında kan dolaşımını gösteren özel bir ultrasonografidir.

Bu test, ultrasonografinin farklı hızlarda ve farklı yönde akan kanları görmesini sağlar. Kan akışının hızı ve yönü, siyah beyaz görüntüler içinde hareket eden farklı renkler olarak görünür.Kalp kasının sağlığını belirlemede, özellikle kalp krizinden sonra, bir ekokardiyografi anahtardır. Ayrıca, doğmamış bebeklerde kalp kusurlarını ortaya çıkarabilir.Bir ekokardiyograf çekmek ağrısızdır. Bazı endokardiyogram türleriyle çok nadir vakalarda sadece risk vardır.

Doktorunuz çeşitli sebeplerden dolayı bir ekokardiyogram  isteyebilir. Örneğin, diğer testlerden veya kalp atışlarını bir stetoskoptan dinlerken bir anormallik keşfedebilirler. Düzensiz bir kalp atışınız varsa, doktorunuz kalp kapaklarını veya odaları kontrol etmeyi veya kalbin pompa kabiliyetini kontrol etmeyi isteyebilir. (Göğüs ağrısı ya da nefes darlığı gibi kalp rahatsızlığı belirtileri gösteriyorsanız )Transtorasik ekokardiyografi ; Bu, en sık görülen ekokardiyografi türüdür. Ağrısız ve noninvaziftir.Bir transtorasik ekokardiyografi kesin görüntüler üretmezse, doktorunuz transözofageal bir ekokardiyogram önerebilir. Üç boyutlu (3 boyutlu) bir ekokardiyografi, transözefageal veya transtorasik ekokardiyografi kullanarak kalbin 3 boyutlu görüntüsü oluşturur. Bu, farklı açılardan birden fazla görüntüyü içerir.Fetal ekokardiyografi hamileliğin 18-22. Haftalarında hamilelerde bazen kullanılır.

Ekokardiyogramlar çok güvenli kabul edilir. X-ışınları gibi diğer görüntüleme tekniklerinin aksine, ekokardiyogramlarda radyasyon kullanılmaz.Transtorasik bir ekokardiyografi hiç bir risk taşımaz. Doktorunuz testten sonra sonuçlarınızı inceler.Doktorunuz sonuçlarınızdan endişe duyarsa, sizi bir kardiyologa sevk edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.