En erken gebelik belirtileri nelerdir?

Bu konu en erken gebelik belirtileri nelerdir hakkın da bilgiler vermektedir.

Sayfamıza hergün sıklıkla hamileyim, erken gebelik  belirtileri nelerdir, hamile olduğumu en erken nasıl anlarım, gibi sorular gelmektedir. Hamilelik ile

ilgili sayfamız da onlarca konu olmasına rağmen daha açıklayıcı bilgileri sizlerle paylaşmayı uygun gördük.

 

 

Kadınlar her ay düzenli olarak adet olmaktadır. Adet dönemi bazı durumlarda sekteye uğrayabilir. Gecikmeler söz konusu olabilir. Adet gecikmesin de ilk akla gelen şey acaba hamilemiyim dir ?  Bu sorunun cevabı ancak ve ancak test yapılarak öğrenilebilir.  Çünkü gebelik planlayan anne adayların da psikolojik olarak gebelik belirtileri oluşabilir. Belirtilerden yola çıkarak hamileik teşhisi yapmak bu yüzden yanlış ve yanıltıcı olur.  

 

Bazı bayanlar geciken adet ile birlikte yada adete 2-3 gün kala pembemsi,kahverengi küçük çaplı lekelenmeler görebilir. Bu lekelenmeler  embriyonun rahime yerleşmesi sonucu olmaktadır. Halk arasında üstüne görme dediğimiz bu kanama , 1-2 gün sürmektedir. Bu kanama adet gibi yoğun olmaz . Bunların yanısıra , gebelik hormonunun artması ile anne adayında baş dönmesi,kokulara karşı hassasiyet,mide bulantıları gebeliğin 4 ve 5. haftasında başlamaktadır.  Aynı zaman da gebeliğin ilk haftası cinsel isteksizlik olabilmektedir.

Gebeliğin ilerleyen haftalarında yaklaşık 5. haftalarda gebelik belirtileri başlar. Gögüslerde ağrı,gögüslerde hassasiyet, ve gögüslerde renk değişimi olmaktadır. Gebeliğin ilk haftaları yani adete bir kaç gün kala, kasıklarda ağrı,vajinal akıntıda artış, ağızda pas hissi, iştah artışı yada iştahsızlık,sık uyuma isteği, halsizlik,göz kararmaları olabilmektedir. Bu belirtileri yaşıyorsanız  adetinizin gecikmesini bekleyin ve mutlaka test yapın.

Belirtilerin çoğu psikolojik olmakla beraber adet belirtileri de olmaktadır. Mesela adeta yakın dönemde el ve ayaklarda üşüme,kasık ağrısı,bel ağrısı,mide bulantısı, kabızlık,terleme,yorgunluk uyku hali olabilmektedir. 

Konuyu özetlersek ; En erken gebelik belirtileri şunlardır. Adetin gecikmesi , baş dönmesi,mide bulantısı, kokulara karşı hassasiyet ve iğrnenme,cinsel isteksizlik,vajina akıntısında artış ,vücut ısısının yükselmesi, ruh halinde değişimler, karında şişkinlik. Bu e-belirtilerden ilk olarak sadece adet gecikmesini dikkate alın  ve test yapın.Diğer belirtiler gebeliğin ilerleyen haftaların da başlamaktadır.  Gebelik testi yaparken şunuda unutmayın idrardan yapılan gebelik testleri zaman zaman hatalı sonuç vermektedir. Kesin ve doğru sonuç için HCG testi yaptırmanızı öneriyoruz. 

2016-12-26


Evde yapılan gebelik testleri nelerdir?

Evde yapılan gebelik testleri nelerdir?

Gebelik şüphesin de  , yapılması gereken tek şey  gebeliğin teyidi için test yapmaktır. Günümüz de iki

Kısırlık belirtileri nelerdir?

Kısırlık belirtileri nelerdir?

Bu konu kısırlık belirtileri nelerdir hakkında bilgiler vermektedir.

Gebelik dışında memeden süt gelmesinin nedenleri nelerdir?

Gebelik dışında memeden süt gelmesinin nedenleri nelerdir?

Bu konu gebelik dışı memeden süt gelmesi ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.

Hamilelikte kız bebek belirtileri nelerdir ?

Hamilelikte kız bebek belirtileri nelerdir ?

Hamilelikte bebek cinsiyeti belirleme nasıl olur kız bebek belirtileri nelerdir ? Aslında biz kadınların bunu bir eğlenceye

Süt allerjisi nedir belirtileri nelerdir ?

Süt allerjisi nedir belirtileri nelerdir ?

Bu konu Süt allerjisi nedir belirtileri nelerdir hakkın da bilgiler vermektedir.

Hamilelikte erkek bebek belirtileri nelerdir ?

Hamilelikte erkek bebek belirtileri nelerdir ?

Hamilelikte cinsiyet belirtileri hamilelikte erkek bebek belirtileri erkek cocuk gebelikte nasıl belli olur ? Aslında biz kadınların


Yorum Gönder

 1. diyor ki:(19 Şubat 2017 17:35)

  Mrb ben 13 şubatta çatlatma iğnesi oldum şimdi 2 gündür kasiklarim da batmalar oluyor belimde ağrıyor neden olabilir

  1. Site Yönetimi diyor ki:(20 Şubat 2017 07:36)

   İlaç kaynaklı bir durum.Ağrılar dayanılmaz olursa hekiminizle irtibata geçin.

 2. melike diyor ki:(11 Ocak 2017 08:17)

  Mrb soruna cewap lütfen 1o bunda adet tarihim fakat olmadim acik kahverengimsi geliyor kasigimin alt tarafında arada hafiften diken batarmiscasini agriyip cikiyo bazense sağ yada sol yumurtaligim da ayni şey oluyor ve pit pit atiyo su an olduğu gibi acaba gebeliklerde alakasi varmi

  1. Site Yönetimi diyor ki:(11 Ocak 2017 08:37)

   Merhaba gecikmeniz için test yapın.Test yaparak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

 3. Mrvkya diyor ki:(04 Ocak 2017 21:01)

  22 aralıkta hasta oldum ve 31 aralıkta esimle ilişkiye girdik çok özür dilerim eşim içime boşaltı 1 ocakta tekrar eşimle ilişkiye girdik içime boşaltı acaba hamile kalma gibi şansım olur mu.

  1. Site Yönetimi diyor ki:(05 Ocak 2017 07:11)

   Her dönem gebe kalınabilir gecikmeniz olursa test yapın

Etiketler :