Gebeliğin ilk belirtileri nelermi ? En erken gebelik belirtileri

Gebeliğin birincil işareti menstrüel döngüde gecikmedir. Bir adet döneminin gecikmesi her zaman bir kadının hamile olduğu anlamına gelmez. Adet düzensizlikleri sık görülen bir problemdir. Diyabet , doğum kontrol hapları, stres, ve polikistik over sendromu gibi durumlar , hormonal problemler yeme bozuklukları ve bazı ilaçlar da dahil olmak üzere çeşitli nedenler adet gecikmesine sebep olabilir.

 

 

 

Erken gebelik belirtileri kadınlar arasında muazzam bir farklılık gösterir. Bazı kadınlarda herhangi bir belirti görülmemekle birlikte bazılarında çok ciddi semptomlar görülür. Bununla birlikte, genel olarak, eğer ikizl veya üçüz bebek bekliyorsanız, belirtilerinizin daha şiddetli olacağı muhtemeldir.Aşırı yorgunluk genellikle erken gebelikte en sık görülen belirtidir. Gebeliğin sonraki evrelerinde daha yorgun olmak yaygındır.

Gebeliğin erken belirtilerinden biride sık idrara çıkma ve kabızlıktır. İdrara sık çıkmanın nedeni Beta HCG hormonudur. Gebeliğin ilerleyen haftalarında bebeğin mesaneye yaptığı baskı nedeni ile daha sık idrara çıkacaksınız. İdrar yaparken yanma ,ağrı ve ateş gibi septomlarınız olursa mutlaka hekime görünün. İdrar enfeksiyonları hamileyken sık görülür. Doktorunuz idrarda bir enfeksiyon olup olmadığını test edecektir. Hamileliğin ilk evrelerinde kabızlık görülebilir. Buda progesteron hormonun dan kaynaklanmaktadır. Hamilelik boyunca sağlıklı bir diyet yapmak önemlidir. Kabız olursanız, kepekli ekmek, meyve ve sebze gibi çok miktarda lif içeren besinler tüketin.

Gebeliğin bir diğer çok erken belirtisi meme hassasiyetidir. Göğüslerinizin gebeliğin ilk bir kaç haftasında daha büyük ve şiştiğini fark edebilirsiniz. Bir kaç hafta sonra, meme başı koyulaşacaktır.Gebeliğin diğer bulgusu mide bulantısıdır. Günün her hangi bir zamanında mide bulantısı yaşayabilrisiniz. Kokulara karşı hassasiyette bulantıyı tetikleyebilir.

Hamileliğiniz sırasında bazı gıdaları canınız çekebilir. Bazı gıdalara karşı da tiksinebilirsiniz. Ağzınızda metalik bir tat olabilir. Erken gebelikteki hormon düzeylerindeki değişiklikler, her zamankinden daha huysuz ve sinirli olmanızı sağlayabilir. Çoğu kadın, kaçırdıkları sürede az miktarda kanama (lekelenme) yaşayabilir. Buna implantasyon kanaması denir. Döllenmiş yumurta rahim duvarına yerleşirken bu lekelenme yada kanama gerçekleşir.

Gecikme olmadan yukarıda yer alan belirtileri yaşıyorsanız bunlar psikolojik olabilir. Yada her hangi bir sağlık sorunun dan kaynaklı olabilir. Gebelik belirtilerinin gebeliğin 4. haftasın dan itibaren başladığını söyleyelim. Gebeliğin ilk belirtisi adet döneminde gecikme olmasıdır. Adetinizde gecikme varsa gebelik testi yapın.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.