Gebelikte beslenme nasıl olmalı ?

Dengeli bir beslenme programı gelişmekte olan bebeğinize en büyük armağanınızdır.Artık hamilesiniz, sağlıklı beslenmek önemli. İyi beslenme sağlıklı kalmanızı sağlar ve bebeğinizin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur.Hamilelikte çok fazla kafein içilmesi, düşük yapma ve düşük doğum ağırlığı ile ilişkilendirilmiştir, bu nedenle tavsiye edilen , günde 200 mg a kadar olan alımınızı sınırlamaktır.

 

 

 

Gebelik öncesi sağlıklı bir beslenme planı benimsemek önemlidir. Sağlıklı beslenme sağlığınızın genel yapı taşlarını oluşturduğu gibi bebeğinizin gelişiminede katkıda bulanacaktır. Hamileliğin ilk iki trimesterinde fazladan yemek yemeye gerek yoktur. Üçüncü trimesterde ekstra 200 kalori tüketmeniz gerekebilir.Basit bir pozitif diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmak, vücudunuzun hamilelik için en iyi şekilde hazırlanmasını sağlamaya yardımcı olabilir.Hamilelikte kilo alırsınız – bu doğaldır. Ancak kilo almanızı sağlıklı bir düzeye taşımak, iyi beslenmek ve aktif tutmak, sizin ve bebeğiniz için iyi olacaktır.

Mide bulantısı ve kusma en sık gebeliğin ilk üç ayında görülür. Semptomlar hamilelik ilerledikçe azalır.Kadınların yaklaşık yarısı kusma ve bulantı yaşar. Nedeni bilinmemekle birlikte, hastalığın hormon dengesizliğine bağlı olduğu öne sürülmektedir. Bol bol dinlenin, dar giysilerden kaçının, septomları tetikleyecek yiyeceklerden kaçının. Aşırı yağlı ve baharatlı besinlerden uzak durun.Zencefil hamilelikte bulantı ve kusmayı azaltmada güvenli ve etkilidir.Vitamini B6 kusmayı ortadan kaldırmasa da azaltabilir.

Ekmek, makarna, pirinç ve patates gibi nişastalı karbonhidratlar. Yemeklerinizi bunlara dayandırın. Sağlıklı bir diyetin önemli bir parçası olan ve kabızlığı önlemeye yardımcı olabilecek daha fazla lif içerdiğinden, kepekli makarnalar, kepekli kahvaltılık gevrekler ve kahverengi pirinç veya patates gibi besinleri tüketin.Protein açısından zengin olan besinlere diyetinizde yer verin. Süt, süt ürünleri , peynir ve yoğurdu düzenli tüketin. Et, balık bir dizi temel besin kaynağıdır. Bu bseinler gebelikte mutlaka tüketilmelidir.

Protein, beyin de dahil olmak üzere fetal dokunun düzgün büyümesini sağlamak için kritik öneme sahiptir.Kalsiyum bebeğinizin kemiklerini oluşturmaya yardımcı olur ve vücudunuzun sıvı kullanımını düzenler. Folat, nöral tüp defektlerinin riskini azaltmada önemli bir rol oynar. Bu önemli 3 besin kaynakları gebelikte tüketilmelidir.

Tüm gerekli besinleri aldığınızdan emin olmanın basit bir yolu, her gün yemek gruplarının her birinden farklı yiyecekler yemektir. Beslenme yelpazeniz geniş olsun. Taze sebze ve meyvelere, ağırlık verin. Evet sevgili okurlar gebelikte beslenme başlıklı makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.