Gebelikte ciğer yenirmi ?

Sağlıklı beslenme, sağlıklı bir çocuğun olmasının yoludur. Hamileyken tükettiğiniz gıdalar bebeğinizi doğrudan etkileyecektir. Bazı gıdalar yüksek oranda tüketilmeliyken bazıların da kısıtlama gereklidir. Hamile kadınların en çok merak ettiği sorulardan biri gebelikte ciğer yenirmi ? Gebelikte ciğer yemek sakıncalımı ? Bu sorunun cevabını makalemizin devamın da bulabilirsiniz.

 

 

 

Karaciğer, doğmamış bebeğinizin gelişiminde olumlu ve olumsuz etkilere sahip böyle bir besindir. Ne tür bir karaciğer tüketiyorsanız, etki neredeyse aynıdır. Fark ciğerin türüdür.Karaciğer, sağlığımız için iyi olan birçok besleyici maddeye sahiptir. Demir, A vitamin, Protein ve folik asit. Protein ve folik asit bebeğinizin gelişimini desteklemek için önem taşırken demir, kandaki yeterli hemoglobin oluşumunu sağlar. Sorunlara neden olabilecek A vitamini dir. Karaciğer A vitamininin yüksek bir konsantrasyonunu içerir. Çeşitli kaynaklarda bulunan miktarı farklı olacaktır. Örneğin, sığır karaciğeri tavuk karaciğere göre daha yüksek A vitamini seviyesine sahip olacaktır. Ancak küçük miktarlarda dahi, bulunduğu form nedeniyle zarar verebilir.

 

Karaciğer, vitamin A’nın bir türü olan çok yüksek düzeyde retinol içerir. Gebe kadınların karaciğer tüketimlerini en aza indirgemek en güvenli yaklaşımdır. Karaciğer, çok yüksek miktarda A vitamini sağlayan tek besindir. Bir vitamin ya da mineral takviyesi alıyorsanız, bunun vitamin A nın retinol formunu içermediğinden emin olun. Hamileyken, karaciğer yağı gibi karaciğerden alınan takviyeleri almayın . Aşırı miktarda vitamin alımı doğum kusurlarına yol açabilir. Bunun yerine, A vitamininin beta-karoten formunu içeren gebelik için özel olarak formüle edilen bir takviye bakınız

 

 

Hamilelik sırasında, kadınlar genellikle vücuttaki beslenme alımının azalmasına bağlı beslenme bozukluklarına sahiptir. Bu, fetusun gelişmesine ve büyümesine engel olabilir. Sağlıklı bir gebelik süreci için gebelikte tüketebileceğiniz yada tüketmemeniz gereken gıdaları araştırın. Gebelik döneminide canınız sıklıla ciğer yemek istiyorsa bunu mutlaka hekiminize danışın. Hekiminiz size bu konu hakkın da sağlıklı bilgiyi verecektir. Sevgili okurlar gebelikte ciğer zararlımı başlıklı makalemizi inceldiniz. Konuya diar soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.