Hamileliğin dokuzuncu ayın da bilinmesi gerekenler

Gebeliğin son ayı. Bu, her türlü duygunun oluşma eğilimi gösterdiği zamandır. Bebeği görmek için sabırsızlanıyor olsanız da, bir yandan da size 9 ay boyunca eşlik eden yavrunuz dan ayrılma hissi yaşarsınız. Bu duygu durumlarının oluşmasının yanın da bir takım fiziksel değişimler de yaşayacaksınız. Artık oturup kalkmada sıkıntı yaşıyorsunuz. Karnınız kocaman oldu. Yükünüzün ağır olması sürekli bir yorgunluk, tükenmişlik hissi ve uyku eksikliklerine neden olabilir.

 

Gebeliğinizin sonuna gelindiğinde, göğüslerinize sarı renkli kolostrum sızması başlar. Kolostrum çocuğunuzun başlangıç ​​sütünü oluşturur ve çok besleyicidir. Doğumdan bir kaç hafta önce mide ekşimesi ve nefes darlığı gibi semptomların belirgin şekilde hafiflediğini fark edebilirsiniz. Bebek doğum pozisyonunu aldığından pelvik bölgenizde ağırlık ağrı hissedebilirsiniz. Bebek pelvik bölgede baskı oluşturacağından sık sık idrara çıkma isteğiniz olacak. Vajinal akıntıda artış görülecek. Gebeliğin son ayın da yalancı doğum sancılarınız olacak zaman zaman panikleyebilirsiniz.

Doğuma yakın ishal olabilirsiniz. İshal doğumun yaklaştığını gösteren şaşırtıcı bir belirtidir. Sık sık yapılan bağırsak hareketlerinin yanında, karın krampları ve mide bulantısı da görülebilir.Vücudunuz doğum yapmak için hızla hazırlanıyor.Gebeliğinizin son ayı yüzebilirsiniz. Bu egzersiz sizi doğuma hazırlamak için en mükemmel egzersizlerdendir. Orta sıcaklıkta duş almak sizi rahatlatacaktır. Duş alırken suyun çok sıcak olmadığın dan emin olun. Kegel egzersizleri yapın. Kegel egzersizleri ile daha güçlü pelvik kaslarına sahip olursunuz. Bu da size avantaj sağlar. Doğumla ilgili bilgiler edinmeye çalışın. Hekiminizden, arkadaşlarınızdan akrabalarınızdan kitaplardan yararlanabilirsiniz.

Doğum Belirtileri Nelerdir?

Suyun gelmesi
Sık sancı olması
Rahim ağzında değişim
Sık idrara çıkma
Nişan gelmesi
Bebeğin aşağı inmesi

Yorucu ve ağır fiizksel aktivitelerden kaçının. Büyüyen fetüs 9 aylık hamile kaldığınız zaman vücudunuza giderek daha fazla baskı yapar. Bu andaki genel gebelik belirtileri gebeliğin sonuna kadar sürebilir. Bu semptomlar yorgunluk, uyku bozukluğu, idrara çıkma sıkıntısı, nefes darlığı, varis şeklinde damarlar ve gerginlik işaretleri içerir. 9 ay boyunca sizinle birlikte olan bebeğiniz sizden ayrılacağının işaretlerini vermeye başlar. Günde 10 defa 5-10 saniyeden 60 saniyeye kadar sürebilen sancılarınız olabilir. Doğum sancılarına bu kasılmaları benzetebilirsiniz.Düzensiz olmasıyla doğum sancısın dan ayırd edebilirsiniz. Gerçek doğum sancıları 5 dakikada bir yada 10 dakikada 3 olur. Sancılarınız 5 dakikada bir geliyorsa, suyunuz boşaldıysa lekelenme varsa mutlaka hemen hastaneye gidin. Sevgili hanımlar gebeliğin 9. ayıyla ilgili merak ettiğiniz sorularınız var ise bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.