Hamilelikte ishal hakkında bilinmesi gerekenler

Kabızlık ve ishal gibi sindirim güçlükleri gebelik sırasında sıklıkla ortaya çıkan problemlerdir.Değişen hormonları, diyetteki değişiklikleri ve stres ishale neden olabilir. Hamilelikte ishal, çeşitli nedenlerden dolayı olabilir ve bunlar mutlaka zararlı olabilecek nedenleri içermez. Ancak ishal nedenli su kaybı yaşayabilirsiniz. Dehidrasyon ciddi, hatta ölümcül olabilir.Bu nedenle gün içinde çok fazla tuvalet yapma ihtiyacınız olursa mutlaka hekime görünün.

 

 

Birçok kadın hamileliğin bazı aşamalarda ishal görür ve bazıları doğumdan hemen önce bunu yaşayabilir. Hamilelikte hafif ishal sıklıkla kısa ömürlüdür ve bebeğinize zarar verme olasılığı düşüktür.Şiddetli ishal durumunda mutlaka hekime görünmekte fayda vardır. Erik, kurutulmuş meyveler, yüksek lifli tahıllar ve kızartma ishale neden olabilir. Muz pirinç ve havuç tüketerek ishali dururabilirsiniz.

Hamilelikten başka nedenler şunları içerir:

virüs

bakteriler

Mide gribi

bağırsak parazitleri

Gıda zehirlenmesi

ilaçlar

Belirli koşullar da ishalin daha yaygın hale gelmesine neden olur. Bunlara, irritabl bağırsak sendromu , Crohn hastalığı , çölyak hastalığı ve ülseratif kolit dahildir . Birçok kadın, hamilelik döneminde dramatik bir diyet değişikliği yaparlar. Bu değişiklik ishale neden olabilir. Gebelik döneminde bir çok gıdaya karşı hassasiyet yaşayabilirsiniz. Bu da hazımsızlık mide ağrısı gaz gibi problemlere neden olabilir. Gebelik sırasında kullandığınızvitamin takviyeleri bebeğiniz için çok faydalıdır. Bu takviyeler ishale neden olabilir.

Birçok kadın, hamile olduklarını öğrendikten kısa bir süre sonra yeme alışkanlıklarını geliştirmeyi hedeflemektedir. Buna ekstra meyve ve sebzeler gibi lif bakımından zengin gıdalar ekstra su içerebilir. Bu da ishale neden olabilir.Son birkaç günde değiştiğiniz şeyleri düşünün. Yeni ilaç almaya başladıysanız, bu sebep olabilir. Gıda kaynaklı hastalık veya mide virüsü de ishale neden olabilir.

Hamilelikte ishal den muzdarip olmanız halinde, çok fazla sıvı, tuz, şeker ve mineral kaybedebilirsiniz. Ayrıca iştahınız kapanabilir . Bu nedenle sık sık ve az yemeyi deneyin. İshalli iseniz, susuz kalmanız önemlidir. Bol su için. Kuru meyveler, baharatlı gıdalar, yağlı yemekler ishali tetikleyebilir. Bunlardan kaçının. İshal durumunda kan görürseniz , dışkınız yeşilse mutlaka hekime görünün. Sevgili okurlar gebelikte ishalin nedenleri adlı makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve önerilerinizi bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.