Horlama neden olur horlama nasıl geçer ?

Horlama, içeri ve dışarı nefes alıp, uyku esnasında ağız, burun ve boğazın arka tarafındaki hava yolu dokusunun titreşimiyle yapılan snorting ve sallanma sesidir. Kaslardaki gevşemeye bağlı olarak solunum yollarında kısmen tıkanma nedeniyle ortaya çıkar. Horlama, yetişkinlerin % 40 ı etkilenirken çok yaygındır. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde iki kat daha yaygın ve yaşla birlikte arttığı biliniyor.

Horlama o kadar yaygındır ki çoğu kişi normal uykusunun sesine bakar. Ancak normal değildir: Burun boğazındaki dilde ve diğer yumuşak dokular hava yoluna çarpıp titreşen rahatlarken horlama meydana gelir. Yetişkinlerin neredeyse yarısı horuyken horlama genellikle zararsızdır, ancak her vakanın yaklaşık yarısında, solunum yolları kapandığında gelişen obstrüktif uyku apnesi görülmekte ve bir seferde 10 saniyeden fazla solunum durmaktadır. Oksijen eksikliği, kalp krizi, inme ve diyabet riskini artırır. Horlama  evlilikte  gerçek sorunlar yaratabilir .

Horlamanın burnunda başlaması durumunda, burun pasajlarının açık tutulması yardımcı olabilir.Soğuk veya başka tıkanıklıklar nedeniyle burnunuz tıkalıysa veya daralırsa, hızlı hareket eden hava horlama üretme olasılığı daha yüksektir.Yatmadan önce sıcak bir duşun burun kanallarını açtığı araştırmalar sonucu gözlenmiştir.Duış esnasında burnunuzu tuzlu suyla yıkamanız tıkalı burunu açıcaktır.Yatak odasında ve yastığındaki allerjenler horlamaya katkıda bulunabilir.Toz akarları, yastık birikir ve horlama neden olabilir alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Evcil hayvanların yatakta uyumasına izin verilmesi, bir başka ortak tahriş edici olan hayvan tüyleri nefes almanızı engelleyebilir.

Uyurken çif yastık kullanın ve evcil hayvanlarınızı uyuduğunuz mekandan uzak tutun.Bol miktarda sıvı tüketin. Sigara bir horlama kötüleşmesine yol açan burun tıkanıklığı ve enflamasyona neden olur. Sigarayı bırakmak horlamayı azaltmak ve genel sağlığınızı iyileştirmek için yardımcı olabilir.Alerji nedeniyle burun tıkanıklığı ve iltihabı horlama yaygın bir nedenidir. Alerjik testler yapmak, uyku ortamınızdaki potansiyel allerjenleri tanımlamanıza ve azaltmanıza (örn. Yatak takımı, toz akarları, evcil hayvan saçıları, süt veya buğday tahammülsüzlüğü) yardımcı olur ve horlamayı azaltır.
Horlama çok rahatsız edici bir düzeydeyse mutlaka hekime görünün. Horlama ile ilgili sorularınız olursa bizlere bu başlık altından yönlendirebilir , sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.