İlişkiden sonra gebelik testi ne zaman yapılır ?

Gebelik testi ne zaman yapılmalı kadınlar kulübü beta Hcg testi ne zaman yapılır ? Yapılmalı

Hamile kalmaktan korkan yada hamile kalmayı isteyen bir çok bayan tarafından sayfamıza ilişkiden 3 gün 5 gün sonra gebelik testi yaptım negatif çıktı hamile kalma olasılığım nedir diye sorular almaktayız .Biz de bu konuya açıklık getirmek için gebelik testi ilişkiden ne kadar sonra yapılmalı,gebelik testi en doğru sonucu ne zaman verir tüm detayları  araştırdık.Gebelik testi ile ilgili bilgileri yazımızın devamın da bulabilir,konu ile ilgili sorularınızı bize bu başlık altın dan yöneltebilirsiniz.

2 haftalık gebelikte beta hcg değeri

Gebelik testlerini hamilelik şüphesi taşıyan her anne adayı yapıyor.Yapıyor yapmasına da bir çoğu gecikme olmadan yaptığı testlerden yanıltıcı sonuçlar alabiliyor.Gebeliğin ilk emaresi beklenen menste olan gecikmedir.Beklenenmensin üzerinden en az 3 günlük bir gecikme söz konusu oluyorsa mutlak surette gebelik testi yapılmalıdır.Ev tipi gebelik testi  yani plano testler erken yapıldığı taktirde  hatalı sonuç verebilir.Ev tipi testler de mens gününe kadar beklenmesi uzmanlar tarafın dan tavsiye edilmektedir.Plano testler idrardaki hcg hormonunu ölçer .Plano testler  döllenme gerçekleştikten  8–10 gün   sonra  hcg salgılanır .Bu yüzden  gebelik testini yaparken  mensinizde gecikme olmsını  bekleyin.Bazı  hassas testler düşük hcg hormonunu bile saptayabilir.Bu yüzden aldığınız testin  türüne dikkat edin.Testin hassasiyeti önemli bir konu.

Gebelik şüphesiyle yaptığını testin ikinci çizgisi silikse bu gebelik olarak kabul edilir.Teyit etmek için kanda gebelik testi yani hcg yapılmalıdır.Hcg testinde yanılma payı yoktur ve %100 sonuç verir.Ayrıca kanda gebelik testi hcg ile gebeliğinizin seyrini öğrenmek mümkün.Hcg testi boş gebelik,dış gebelik kimyasal gebelik hakkında bilgi verir.HCG testi ile bilikte usg + hekim kontrolü teşhis şarttır.

Beta HCG testi örneği

Erken yapılan plano testler hatalı sonuç verir dedik.Negatif görülen testte bile gebelik olasılığınızın olduğunu unutmayın.Bu yüzden erken yaptığınız test sonucuna aldanıp gebeyim yada gebe değilim diye teşhis  koymayın.Gebelik testlerini eczaneden tedarik edebilirsiniz.Knda gebelik testini hastanelerde sağlık ocakların da yaptırabilirsiniz.Gelelim en çok merak edilen sorumuza .İlişkiden ne kadar süre sonra gebelik testi yapılır ? Sevgili hanımlar uzmanlar ilişkiden  15 gün sonra yapılan testlerde gebelik kontrolünün mümkün olduğunu söylüyor.Ancak öncesi yapılan testlerin de %90 hatalı sonuç vereceği belirtiliyor.Beta HCG testi oldukça güvenilirdir. Şüpheli bir ilişkiden gebe kaldığınızı düşünüyorsanız  şayet  verdiğimiz bilgilerden yola çıkarak uygun zamanda test yaparak gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz

Gebelik testi ne zaman yapılır ?

9 thoughts on “İlişkiden sonra gebelik testi ne zaman yapılır ?

 • blank
  Aralık 15, 2020 tarihinde, saat 5:52 pm
  Permalink

  Selamlar Fatma,

  Bilgi yanlış değil hayatım. Tabiki hamile iseniz her zaman gösterir yanlız atladığınız şey şu; genelde kadınlarımız adet günlerini beklemeden çok erken zamanlarda yapıyorlar. Kesin sonuç için adetinizin üstünden iki üç gün geçmeli ve sabah yapmalısınız. Sabah olmalı ki hormonların üst seviyede olduğu şekilde idrarda belirginlik yani hamilelik var ise daha net ortaya çıksın. Yoksa tabiki hamile iseniz her zaman gösterir. Ya peki çok erken yapanlar 🙂

  Saygılar.

 • blank
  Aralık 14, 2020 tarihinde, saat 3:17 am
  Permalink

  Yanlış paylaştığınız bilgi .gebeyseniz sabah da gebesiniz akşam da öğlen de

 • blank
  Aralık 3, 2020 tarihinde, saat 3:01 pm
  Permalink

  Selamlar Merve,

  Evet hayatım sabah idrarı ile yapsan daha iyi olur. Tüm hormonların en pik noktası sabah idrarında gizlidir bu bakımdan sabah yapman daha mantıklı.

 • blank
  Aralık 3, 2020 tarihinde, saat 3:00 pm
  Permalink

  Gebelik testini sabah ilk idrarda mı yapmak gerekir

 • blank
  Kasım 27, 2020 tarihinde, saat 2:11 pm
  Permalink

  GEBELİK TESTİ SİLİK ÇIKTI

  Diyenler için oluşturduğumuz yazımızı incelemenizi rica ediyoruz. Tüm sorularınızın cevapları yukarıdaki konumuzda mevcut lütfen inceleyiniz.

 • blank
  Kasım 26, 2020 tarihinde, saat 11:20 pm
  Permalink

  19kasimda test yaptim gebelik testi bir cizgi tam net digeri ise fazla belli olmuyo acaba hamilemiyim

 • blank
  Kasım 26, 2020 tarihinde, saat 11:18 pm
  Permalink

  30gun adetim gecikti sonra 19kasimda test yaptim cizgi tm bir cizgide silikti .sonra5gun icinde kahverengi sonra kirmiziya donustu hamilemiyim acaba

 • blank
  Temmuz 22, 2020 tarihinde, saat 3:47 pm
  Permalink

  Selamlar Elammmmm,
  Kan değerine göre ortalama 3-4 haftalık hamilesin hayatım aşağıdaki linke bakarsan kendin de bhcg testi örneğindeki değerlerin kaç olduğunu görebilirsin.

  https://www.hamilemiyim.org/beta-hcg-testi-ornegi/

 • blank
  Temmuz 22, 2020 tarihinde, saat 10:28 am
  Permalink

  Slm arkadaslar benim adetime 4 gun kala kan testi yaptim ve daha cok yeni gebelik olusmus benim gece ay adetim bitikten 1hafta sonra cok kotu adet agrisi gece karin sancisinda duramiyordum hep kasasıkta agri cektim be son 1haftadir belim cok agriyor bulantim basladim kan degerlerim 0-5. 76/41 cjkti acaba net kac haftaligim bilgisi olan var mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.