gebe

Kısırlık nedenleri ve tedavisi

Bu konu , Kısırlık nedenleri ve tedavisi hakkın da bilgiler vermektedir.

Kısırlık , kadın ve erkekler de tıbbi nedenler den ötürü çocuk sahibi olamaması dır. Kısırlığın nedenleri olduğu gibi ,

nedensiz ksırılıkta söz konusu olabilmektedir.

 

 

Makalemizin bu bölümün de kısırlık varlığın da nasıl bir yol izlenmeli , kısır olan çiftlere hangi tedaviler uygulanır bunlara değinicez.

Çocuk beklentisi olan çiftler , bir çok nedenler den ötürü evlat sahibi olamıyor. Bu mutluluğa henüz ulaşmamış çiftler , manevi açıdan, ciddi  psikolojik çöküntü için de olmaktadırlar. Çocuk sahibi olmak isteyen Ailelerin ,artık günümüzde bu arzularına kavuşması modern tıbbın gelişmesi ile mümkün. 

Kısırlık olarak tanımlanan infertilite , bir yıl korunmasız ilişkiye rağmen çiftlerin gebelik elde edememesidir. Böyle bir durum da  erkeğe bağlı faktörler  %20 , kadına bağlı faktörler % 40 oranın da görülmektedir.  Erkeğe bağlı kısırlık , yapılan fiziki muayene , sperm analizleri ile , bazı durumlar da hormon tetkitleri ve ultrason  ile  teşhis edilmektedir. 

Kısırlık şüphesi olan çiftlerin birlikte hekime görünmesi  gerekir. Böylece teşhis ve tedavi daha hızlı olucaktır. Kadına  bağlı kısırlıkta, vajinal muayene , usg, hormonal tetkitler , gerektiğin de rahim filmi gibi analizler  yapılmaktadır.

Erkeğe bağlı kısırlık nedenleri  çeşitli sebepler den ötürü ortaya çıkabilmektedir. Genetik faktörler, hormonal problemler, varikosel, iltihabi hastalıklar, sperm kanalların da oluşan tıkanıklıklar, geçirirlmiş ameliyatlar, ,çevresel etkenler ve doğumsal anormalliklerdir.

Kadınlar da kısırlık nedenleri ise  ; rahimle ilgili problemler, rahim ağzı ile ilgili sorunlar,tüplerde tıkanıklık, yumurtlama bozukluğu, doğumsal anormallikler gibi sebeplerdir.
Kısırlık tedavisine başlayan çiftler sabırlı olmalıdır. Tedavi maddi ve manevi açı dan sıkıntı yaratsa da , olumlu düşünmek ve metanetli olmak gerekir. Kısılık ta ileri yaşta göz ardı edilmemelidir. İleri yaşta olanlara tavsiyemiz zaman kaybetmeden tüp bebek tedavisine girmeleri olmaktadır. Tüp bebekte başarı yüzdesi hastanın yaşı, geçmiş tedavileri, sperm sayımı gibi çok değişik faktörlere bağlı olarak değişebilir.Kısırlık şüphesin de teşhis için acele etmeyin. Henüz yeni evli çiftler tarafın dan , sayfamıza sıklıkla 3 aylık evliyim bebeğim olmuyor gibi sorular almaktayız. Bu çiftlerimizin endişelerinin yersiz olduğunu belirtelim.Şayet düzenli birlikteliğe rağmen 1 yıl için de çocuk sahibi olamıyorsanız o zaman hekime görünün. Kısırlıkla ilgili sorularınızı bizlere bu başlık altın dan yönlendirebilir,en kısa zaman da sorularınıza yanıt alabilirsiniz. Dileyen her çiftin anne baba olması temennisi ile.Sağlıklı günler diliyoruz.

2016-11-23


Sigaranın kısırlık üzerindeki etkileri

Sigaranın kısırlık üzerindeki etkileri

Bu konu sigaranın kısırlık üzerindeki etkileri hakkında bilgiler vermektedir.

Rahmin ters olması kısırlık yaparmı?

Rahmin ters olması kısırlık yaparmı?

Sayın hocam 1,5 yıllık evliyim çocuğum olmuyor.Eşimin spermine bakıldı benimde rahim filmim çekildi,Rahmimin ters olduğu ortaya

Pkoluyum çocuğum olmuyor pko kısırlık yaparmı?

Pkoluyum çocuğum olmuyor pko kısırlık yaparmı?

Sayfamıza bir çok bayanın sorunu olan pko hakkında yoğun şekilde soru oluyorz.Pkoluyum çocuğum olmuyor,pkoluyum adet olmuyorum,pkoluyum

Doğum kontrol hapı kısırlık yaparmı ?

Doğum kontrol hapı kısırlık yaparmı ?

Bu konu , Doğum kontrol hapı kısırlık yaparmı hakkın da bilgiler vermektedir.

Doğum kontrol hapları kısırlık ve kanser yapar mı ?

Doğum kontrol hapları kısırlık ve kanser yapar mı ?

Bu konu Doğum kontrol hapları kısırlık ve kanser yapar mı hakkında bilgiler vermektedir.

İlişkiden sonrası spermin geri gelmesi kısırlık yaparmı ?

İlişkiden sonrası spermin geri gelmesi kısırlık yaparmı ?

Bu konu ilişkiden sonra spermin geri gelmesi ve kısırlı hakkında bilgiler vermektedir.


Yorum Gönder